Společnost SAKO se stará o komunální odpad v Brně. Ročně spálí 248 tisíc tun odpadu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Odpadu na člověka v Česku stále přibývá. Na skládky se ho pořád dostává moc

  • 12
Lidé v Česku loni vyprodukovali 5,9 milionu tun komunálního odpadu, což je o 1,6 procenta víc než v roce 2018. Celková produkce odpadu mírně klesla na 37,4 milionu tun, předloni to bylo 37,8 milionu tun. Podíl ‚komunálu‘ tvořil 15,4 procenta všech odpadů.

Ukázalo se, že se stále příliš ukládalo na skládky. Vyplývá to z dat, o kterých ministerstvo životního prostředí informovalo v tiskové zprávě.

Při pandemii je v popelnicích až o polovinu více odpadu. Jako o Vánocích

Komunálního odpadu připadlo na jednoho člověka podle úřadu průměrně 551 kilogramů ročně, zhruba o sedm kilogramů víc než v předchozím roce. V případě všech druhů odpadů na jednoho obyvatele Česka pak ročně připadla produkce 3 502 kilogramů.

Nejvíce, konkrétně 14 procent, všech odpadů bylo v Praze, následuje Jihomoravský a Středočeský kraj, oba s podílem 13 procent. V případě Prahy a jihu Moravy překročilo množství odpadu pět milionů tun.

V případě komunálního odpadu „vede“ Středočeský kraj. S více než 800 000 tun tvořil 14 procent produkce v Česku. Další je Praha s 721 tisíc tun (12 procent) a Moravskoslezský kraj, kde lidé vyhodili 653 000 tun odpadků, což je o procentní bod méně. Nebezpečných odpadů bylo podle MŽP 1,8 milionu tuny, oproti roku 2018 jde o mírný pokles. Nejvíce, přes 300 000 tun, jich loni připadlo na Moravskoslezský kraj, druhý byl Středočeský kraj s 264 000 tun a třetí Jihomoravský kraj, kde loni vzniklo 177 000 tun tohoto odpadu.

„Z 37,4 milionu tun všech odpadů jich bylo 88 procent využito, z toho 84,5 procenta materiálově a 3,5 procenta energeticky,“ uvedlo MŽP. Na skládkách loni skončilo 9,5 procenta odpadů.

12. října 2018

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Příliš mnoho odpadu se ukládá na skládky

V případě komunálních odpadů bylo 41 procent využito materiálově, například k recyklaci či kompostování, a 12 procent energeticky. Podle MŽP je dobrou zprávou, že se daří zvyšovat využití vytříděných materiálů z komunálního odpadu, objem komunálního odpadu, který putuje na skládky, však stagnuje.

„Na skládkách loni skončilo opět 46 procent komunálních odpadů, tedy stejný poměr jako v roce 2018, přestože mírně vzrostlo množství komunálního odpadu. Klesá i množství biologicky rozložitelného odpadu, který končí na skládkách, meziročně o více než šest procent. Přesto je množství odpadu, který končí na skládkách, stále neúměrně vysoké,“ uvedl ředitel odboru odpadů MŽP Jan Maršák. 

Průměrná úroveň skládkování v rámci Evropské unie v roce 2018 byla 24 procent. Právě míru skládkování by měl omezit nový zákon o odpadech, který zvyšuje poplatky za ukládání na skládky a od roku 2030 zakazuje skládkování recyklovatelných a využitelných odpadů.

Senát v listopadu posunul přes nesouhlas ministra životního prostředí Richarda Brabce účinnost nového odpadového zákona z ledna 2021 o rok. 

Spolu s dalšími pozměňovacími návrhy změnu termínu posoudí Sněmovna. Podle členů horní komory nejsou dostatečně připraveny prováděcí předpisy, což by mohlo způsobit chaos v nakládání s odpady po Novém roce.

8. května 2019

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video