Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Epidemie zdraží svoz odpadků. Přibylo jich, města zaplatila miliony navíc

  15:57
Kvůli epidemii nemoci covid-19 vzrostlo množství komunálního odpadu, jejž lidé zejména při jarní karanténě vyprodukovali. Zvýšené náklady za jeho odvoz jdou do milionů, v některých městech je tak ve hře zvýšení poplatků.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Pavel Kocůr

V Olomouci, Prostějově, Přerově a v Šumperku letos přibylo odpadků. Například v krajském městě je nárůst až pětinový. Radnice proto zvažují, že kvůli tomu zdraží poplatky za vyvážení popelnic.

„K nárůstu množství odpadů o deset až dvacet procent oproti stejnému období roku 2019 došlo hlavně v jarních měsících od března do května. Jednalo se především o tříděné odpady, papír a plasty, a rovněž o větší množství objemného odpadu,“ potvrdila mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Nárůst podle ní souvisí s mimořádnými opatřeními a nouzovým stavem kvůli epidemii koronaviru, kdy byly zavřené obchody, restaurace či jídelny.

„Lidé v této době v mnohem větší míře využívali různých zásilkových a donáškových služeb, což vedlo ke zvýšené produkci obalových materiálů, především kartonových krabic a plastů. Větší množství objemného odpadu pak bylo zřejmě způsobeno tím, že lidé kvůli omezení výroby nebo při práci z domova byli více doma, a měli tudíž více času na jarní úklid domácností a vyklízení nepotřebných věcí,“ vysvětlila mluvčí.

Dopady letoška mohou Olomoučané pocítit v roce 2022

Ze všech sledovaných položek v Olomouci nerostl pouze bioodpad, jeho množství v březnu až dubnu letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni dokonce pokleslo o osm procent.

A i když se poplatek za odpad v Olomouci zvyšoval už letos, magistrát nevyloučil další růst.

„Výpočet poplatku vždy vychází z nákladů předchozího kalendářního roku a uzavřeného účetního období. Tudíž poplatek na rok 2021 bude vycházet z nákladů roku 2019. Případný nárůst nákladů za rok 2020 se tedy projeví až ve výpočtu poplatku na rok 2022,“ upřesnila mluvčí.

Stejná situace je v také Prostějově. „Od začátku roku 2020 jsme v porovnání s rokem 2019 zaznamenali nárůst množství jak směsného odpadu, tak i všech složek tříděného odpadu, plastu, papíru, skla a bioodpadu. Možnou příčinou jsou patrně opatření v souvislosti s pandemií koronaviru,“ sdělil náměstek primátora Prostějova Jiří Pospíšil.

Bioodpadu pak podle něj přibylo kvůli počasí, protože častěji pršelo, a tím pádem rychleji rostla tráva, jež se musela vyvážet.

Prostějov zaplatil za svoz už tři miliony navíc

Letos tak Prostějov za svoz odpadu zaplatil už o tři miliony korun víc než loni. Celkový účet však nebude konečný, protože kvůli raketovému nárůstu nemocných s covidem-19 začaly opět platit podobné restrikce jako na jaře.

Epidemie tak v Prostějově zřejmě jen urychlila rozhodnutí o zvýšení poplatku za odpady.

„Rozhodli jsme se zatím ponechat stávající stav, tedy současnou sazbu místního poplatku ve výši 600 korun a zachovat osvobození a úlevy i pro rok 2021. V budoucnosti ale budeme muset počítat se změnami,“ připustil primátor František Jura.

Město poplatek nezvyšovalo od roku 2013, přičemž za likvidaci odpadů dává čím dál víc peněz. V roce 2014 to bylo přes 16, minulý rok téměř 21 milionů korun.

Množství odpadu letos mírně vzrostlo také v Přerově. Podle mluvčí magistrátu Lenky Chalupové však město o zdražení poplatku zatím neuvažuje.

Obyvatelé Šumperka v roce 2019 vyprodukovali 825 tun odpadu za měsíc, zatímco za tři čtvrtletí letošního roku je to až 901 tun. Jde o směsný komunální odpad, plast, papír, sklo, nápojové kartony, kovy, bioodpad, oděvy a veškerý odpad ze sběrných dvorů a velkoobjemových kontejnerů.

„Rozdíl by mohl být způsobený epidemií covidu-19, protože lidé byli doma a uklízeli, což nejspíše způsobilo nárůst ve velkoobjemových kontejnerech a v textilu. Letošní léto bylo příznivé ke srážkám, takže máme nárůst také v bioodpadu. Poplatek za odpady jsme zvyšovali tento rok, další zdražování nepředpokládáme. Odpady podražily z původních 612 na 696 korun ročně za osobu,“ vyčíslila Radka Klimešová z odboru životního prostředí na Městském úřadu v Šumperku.

V Jeseníku naopak odpadu ubylo o desítky tun

Výjimkou je město Jeseník. Ke konci září místní vyprodukovali o 45 tun směsného komunálního odpadu méně než za stejné období loňského roku.

„Množství vytříděného papíru a plastu naopak vzrostlo. Město Jeseník si uvědomuje rostoucí náklady spojené se svozem odpadu, o zdražování poplatku se však nejednalo,“ sdělil mluvčí jesenické radnice Richard Kapustka.

VIDEO: Takto se z vyhozeného papíru stávají nové výrobky, například papírové tašky:

27. června 2020

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
  • Nejčtenější

Manažer Černošek má koronavirus, leží ve vážném stavu v nemocnici

Sportovní manažer Miroslav Černošek je ve vážném stavu v nemocnici. Kvůli nákaze koronavirem ho lékaři v Olomouci...

Muž odsouzený za pořezání tenistky Kvitové podal ústavní stížnost

Radim Žondra, jenž byl odsouzen za napadení tenistky Petry Kvitové, podal ústavní stížnost. Odpykává si jedenáctiletý...

PONEDĚLNÍK: Plzni chybí plán B, Látal mění Olomouc a Teplice jsou pořád samy

Sparta dá čtyřku Celtiku na jeho ikonickém stadionu, pak schytá trojku v Plzni, která následně prohraje ve Zlíně, a...

Mise covid. V ochromeném domově seniorů vojáci zůstávají pátý týden

Už pátý týden pomáhají vojáci 7. mechanizované brigády v domově seniorů v Hranicích, jehož provoz ochromila podzimní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Osmnáctiletý řidič nezvládl rychlou jízdu, odstavené auto odmrštil na dům

Na čtvrt milionu korun je předběžně vyčíslená škoda po autonehodě, za níž pravděpodobně může rychlá jízda...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Na severozápadě Moravy bude v pondělí pršet a mrznout, hrozí ledovka

V pondělí ráno se může na malém území severní Moravy, Slezska a Čech tvořit ledovka, varují meteorologové. Má totiž...

Za vlády vlivné dynastie Terschů se Šumperk proměnil v moderní město

Premium Nebýt dynastie Terschů, vypadal by Šumperk jinak než dnes. Od druhé poloviny 18. století až do první světové války byla...

Prostějov bude mít novou prohlídkovou trasu po židovské historii

Ke stávajícím průvodcovským okruhům centrem Prostějova, kostelem Povýšení svatého Kříže a radnicí přibude také...

Důvod stopky dostavby D1? Ministerstvo podle soudu opomnělo zimní údržbu

Mimo jiné zanedbání zimní údržby v oblasti chráněných minerálních vod bylo příčinou zrušení územního rozhodnutí na...

SOS: Klubou se nám první zoubky. Jak pomoci od bolesti a jak je čistit?
SOS: Klubou se nám první zoubky. Jak pomoci od bolesti a jak je čistit?

Prořezávání prvních zoubků je v každé rodině náročným obdobím probdělých nocí plných pláče. Jak miminku pomoci od bolesti? Kdy je nejvhodnější...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...