KOMENTÁŘ: Jednotnost je tatam. Socialisté už se mezi sebou zase hašteří

  12:39aktualizováno  12:39
Zatímco Jan Hamáček s Jiřím Zimolou usilovně pracují na vytvoření dvoj/trojkoalice s ANO a komunisty, jiní významní sociální demokraté s vývojem hrubě nesouhlasí. Až se začalo mluvit o rozhádanosti funkcionářů ČSSD, píše ve svém komentáři politolog Pavel Kopecký.

Předseda Senátu Milan Štěch a předseda ČSSD Jan Hamáček | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jsou to trochu komické poměry, vždyť si činovníci Lidového domu na „psí uši a kočičí svědomí“ přísahali, že už se nikdy nesmí opakovat nejednotnost strany. Nebude se „prát špinavé prádlo na veřejnosti“ a nezopakují se půtky, jaké provázely šéfování Bohuslava Sobotky. Za něj se nejvíce cenila loajalita k předsedovi a odpor k Zemanovi i jeho spojencům, zatímco osobní politické schopnosti nebyly tak důležité. Což je vlastně jádro pudla stávajícího partajního konfliktu. 

Hlavní tváří „opozice“, které předseda Hamáček „nerozumí“ a první místopředseda Zimola shledává „odtrženou od reality“, se totiž paradoxně stal předseda senátu Milan Štěch. Někdejší odborářský boss a veterán horní komory parlamentu, kde prodlévá nepřetržitě už od jejího ustavení. Druhou nejvyšší ústavní funkci zastává po mnoho let s programovou osobní bezvýrazností. Za neustálého „nasliňování prstu“ podle politického větru.

Přesně to odpovídá i jeho předchozí zákonodárné kariéře, jíž perfektně ilustruje následující skutečnost. Když si Štěch konečně tak trochu vyseděl druhou nejvyšší ústavní funkci, tiskové oddělení Valdštejnského paláce dlouho hledalo byť jedinou fotografii z akce, kde by se dotyčný vážně angažoval. Byl slabý intelektuálně i rozhledem, avšak pomýšlel dokonce výš. Vedle odborářské minulosti při tom spoléhal na svou masku bezbarvosti a nekonfliktnosti, stejně jako na prvotřídní loajalitu k aktuálnímu stranickému předsedovi. 

Teď však přišla ostrá změna! Štěch, jenž náležel do Sobotkova klanu a byl jím dokonce navrhován na prezidenta, povstal. Jeho dlouho opatrná kritika vládnutí s podstatně silnějším Babišem vyvřela naplno. Opírá se o stále ještě nejpočetnější senátorský klub ČSSD, jehož „ne“ je vůči ANO skoro jednolité. Ba i senátor Jiří Dienstbier, kterého předseda horní komory nikdy neměl rád pro jeho vzpurnost, se náhle při organizování partajního vzdoru hodí.

Opozice vůči rozhodnutí předsednictva strany nebo mimořádného sjezdu má nepochybně více příčin. Včetně logické obavy z definitivní ztráty elektorátu sociálních demokratů. U mocichtivého Štěcha, který se o úpadek České strany sociálně demokratické vydatně zasloužil, však o ideály tolik nepůjde. Na své poměry vystupuje hodně, hodně výstředně. Zčásti to bude nepochybně tím, že po letošních podzimních volbách s vysokou pravděpodobností na čele senátu skončí a nemá, co ztratit. Ale nejspíš svůj vliv na ostatní uplatňuje zejména proto, že Babišovi nezapomněl jeho urážky a pohrdání při minulém koaličním rokování, třebaže na sjezdu vykřikoval, že není mstivý člověk. Prostě to není osobní. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Další z rubriky

Podnikatel prohrál soud s OSA o poplatky za hudbu v supermarketu

Kendikova prodejna potravin v paláci Dunaj

Liberecký podnikatel Alexandr Kendik musí podle rozsudku zaplatit desítky tisíc korun za hudbu, kterou pouštěl ve své...

Babišovi vadí, že se Faltýnek scházel kvůli mýtu mimo oficiální prostory

Předseda hnutí ANO a premiér Andrej Babiš. v pozadí místopředseda ANO Jaroslav...

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek se podle premiéra Andreje Babiše neměl kvůli mýtu scházet mimo oficiální prostory...

Babiš je pro růst penzí o devět stovek, ale ministři na to musí ušetřit

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (13. března 2019)

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš se ohradil proti tomu, že ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD...

Najdete na iDNES.cz