KOMENTÁŘ: Neslavné odcházení hradního kancléře

  16:14aktualizováno  16:14
O tom, že na Hradě není bezpečno, víme od soboty, kdy se po střeše procházeli falešní kominíci. Od středy už také víme, že bezpečno není ani uvnitř Hradu. Zemanův nejbližší spolupracovník a vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář nezískal prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), kterou potřebuje k výkonu funkce.

Prezident Miloš Zeman a jeho kancléř Vratislav Mynář | foto:  Michal Šula, MAFRA

Je to smutné svědectví o stavu české politické scény, když jeden z nejvýše postavených státních úředníků je považován za nedůvěryhodného. Mynářovo angažmá na Hradě přitom bylo na prověrce závislé. Jak dlouho se ale ještě ve funkci udrží?

Kamil Švec

Politolog Kamil Švec

Působí na Katedře politologie FSV UK v Praze. Odborně se zaměřuje na formování vlád a koaliční vyjednávání. Zabývá se zejména českou politikou a politikou na úrovni krajů a obcí.

Je namístě se obávat, že kancléř se svého postu nebude chtít vzdát a že prezident na něj také naléhat nebude. Ostatně podobný prezidentův přístup můžeme dlouhodobě pozorovat na kauze jeho poradce Martina Nejedlého, jehož firma dle nepravomocného rozsudku má zaplatit státu 27 milionů korun. Prezident s jeho odvoláním stále čeká na pravomocný rozsudek (více zde).

Presumpce viny, kterou Zeman sám rád používal, v tomto případě neplatí. Mynář si o prověrku zažádal až na konci roku 2013 (ve funkci je od března stejného roku), dodávání podkladů oddaloval. Kancléřovo počínání dlouho vzbuzovalo pochybnosti, vzpomeňme například na podezřelý nákup vily, jeho majetková přiznání apod.. Po středě se zdá, že kostky jsou vrženy. Jak dlouho ale bude z funkce odcházet?

Nehledě na aktuální rozhodnutí od NBÚ (Mynář má ještě možnost podat takzvaný rozklad, o kterém by rozhodoval šéf úřadu Navrátil, pozn. red.), by měl kancléř svoji funkci co nejdříve opustit. Samozřejmě proto, že znedůvěryhodňuje celý úřad a nepřispívá dobrému jménu Hradu a prezidenta. Měl by funkci složit ale také kvůli sobě, neboť jeho morální cena bude s každým dnem ve funkci klesat.

Všichni prezidentovi muži

Při zpětném pohledu zaráží, jak je možné, že prezident Zeman při své květnové schůzce s prezidentem Putinem přizval na schůzku právě problematického Nejedlého a Mynáře, který neměl prověrku (více zde). Summit NATO ve velšském Cardiffu sice Mynář raději už nenavštívil, byť původně chtěl (více zde). Počítá s ním prezident při své cestě do New Yorku na Valné shromáždění OSN? Případnou letenku by měl Mynář raději vrátit.

Zemanova budoucnost

Již několikrát byla při příležitosti poloviny Zemanova mandátu diskutována otázka jeho případné druhé kandidatury. Jaké jsou ale jeho vyhlídky? Zemanův tým se postupně rozpadá a prezident možná zůstane na Hradě sám jako kůl v plotě.

Z jeho nejbližších spolupracovníků by měl po verdiktu NBÚ funkci opustit kancléř Mynář. Po kauze s trenýrkami na Hradě je možné, že bude odvolán i šéf bezpečnostního odboru a Mynářův spojenec Jan Fulík. Další dva podřízení by rádi zamířili do diplomatických služeb. Jindřich Forejt, šéf protokolu, jako velvyslanec do Vatikánu, Hynek Kmoníček mající na starosti odbor zahraniční by rád zastupoval Česko v USA. O poradci Martinu Nejedlém už řeč byla.

Zemanovi z nejbližších zbývá už jen mluvčí Jiří Ovčáček, analytik a dřívější místopředseda SPOZ Radek Augustin a šéf sekretariátu Jaroslav Hlinovský. To není mnoho. Začne si prezident budovat nové zázemí, nebo počítá s koncem už za dva a půl roku?

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Pacienti si polepší. Péče lékařů bude díky novým opatřením dostupnější

Zubaři, ilustrace

Nové dohodovací řízení mezi lékaři a zdravotními pojišťovnami přineslo výrazné změny. Ty se týkají především zubařů,...

Naše věže na Žižkově rušit nebudou, říká na svůj návrh Eva Jiřičná

Eva Jiřičná má ateliér v Praze i v Londýně. Podle jejího návrhu vznikla...

Na místě žižkovského Telecomu chce developer Central Group stavět tři věže podle návrhu architektky Evy Jiřičné....

VIDEO: Stavba metra D začala na Pankráci geologickým průzkumem

V hlavní roli stroje - začala stavba linky D pražského metra

Pražský dopravní podnik začal na Pankráci s geologickým průzkumem pro stavbu trasy metra D z Pankráce do Písnice....

Najdete na iDNES.cz