KOMENTÁŘ: Lži v Břeclavi jako jiskra nad sudem prachu

  7:50aktualizováno  7:50
Patnáctiletý chlapec z Břeclavi se nestal obětí brutálního útoku Romů, jak původně tvrdil. Kvůli zranění přišel o ledvinu a útok si poté vymyslel, protože se bál reakce matky. Událost vyvolala v Břeclavi silné protiromské nálady.

Patnáctiletý chlapec, který si vymyslel napadení, aby skryl klukovinu, při níž se zranil. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Česká společnost je naladěna anticigánsky, co si budeme namlouvat. Napadení patnáctiletého chlapce v Břeclavi vyvolalo značnou vlnu nevole. Chlapec se stal symbolem utrpení břeclavské majority, která je bita místní romskou menšinou. Ostrá prohlášení matky napadeného chlapce jen podkreslila celou situaci, která vyvrcholila protestním pochodem. Účastnily se ho přes dva tisíce lidí. O snahách Dělnické strany sociální spravedlnosti přiživit se na tomto "incidentu" není třeba psát.

Čas však ukázal, že verze, kterou matka chlapce podala, není úplně pravdivá. Chlapec měnil výpovědi. Nejprve útok spáchali tři Romové, později jen jeden Rom. Do médií nakonec unikla i informace, že motivem mohou být drogy.

Lež jako jiskra nad sudem prachu

Musím uznat, že chlapec vystihl situaci a zvolil správný moment. Silně hořlavý závan prachsprosté paušalizace potřeboval už jen zažehnout, jiskrou se měl stát a také stal vymyšlený útok. Navlas stejnou taktiku použila i dívka v Liberci, kterou údajně také měli napadnout Romové. Ale tam se nekonaly pochody, protože policie reagovala rychle a věc objasnila.

Chlapec z Břeclavi lhal

Brutální napadení Romy si vymyslel

Ty dva případy spojuje několik věcí. Oba aktéři potřebovali dokonalou výmluvu pro své malé či velké průšvihy a romská kriminalita se jim hodila. Oběma je jen patnáct let. Oběma posloužila média, která snadno přistoupila na hru o napadených hodných dětech, které napadli Romové. Přijde mi až neuvěřitelné, že původci těchto mimořádně napjatých situací jsou v podstatě nezletilí.

Nabízí se otázka, co všechno stačí k tomu, aby dva tisíce lidí protestovaly, a co stačí k tomu, aby radikální část demonstrantů šla k romským obydlím a skandovala "Cikáni do plynu". Tento pokřik vůbec slýchávám v poslední době často, mimo jiné při pochodu v Rumburku nebo nyní v Břeclavi.

Kde je chyba? Je chyba v tom, že média jednoznačně označují pachatele trestné, a v tomto případě zcela vymyšlené trestné činnosti jako Roma, aniž k tomu existuje jiný důkaz než výpověď poškozeného? Je chyba v tom, že se proti tomu nikdo neozve a neřekne nahlas, že podobným způsobem jednou dospějeme k pogromům? Stačí výpověď chlapce k tomu, aby se utratily statisíce korun za policejní manévry při akcích, které jen dokreslují nálady ve společnosti? Uvědomuje si vůbec někdo, jak snadné je způsobit nekontrolovatelnou reakci davu? Nevím, jak by veřejnost reagovala, kdyby policie nedokázala ony čtyři domy uchránit. Celé břeclavské "ghetto" jsou totiž právě jen tyto čtyři domy v půlkruhu.

Notnou dávkou přispěla k vyvolání poměrně silné anticigánské averze v Břeclavi i matka údajně napadeného chlapce. Jeden její motiv chápu, je to matka a jako správná matka bude chránit svého syna do posledního dechu. Ale už úplně nechápu, proč se minimálně nezamyslela nad tím, že v rodinách není úplně normální dělat dětem preventivní testy na drogy každé tři měsíce a ještě to sdělit před kamerou televize. Umím si představit testy na drogy v případě, že mi přijde dítě domů zfetované, ale preventivně bez důvodu?

Přesvědčili téměř všechny

Veřejnost ale přesvědčili, zcela zjevně. Přesvědčili dokonce i mé blízké přátele, kteří obvykle mají relativně rozumné pohledy na věc a vědí, že není všechno zlato, co se třpytí. Všichni však měli jasno. Přesvědčili dokonce i Michala Davida, který myslím jen chtěl pomoci dobré věci. Snad sto tisíc, které Petrovi věnoval a které nyní chce zpět, by za jiných okolností mohlo sloužit k založení fondu, který by poskytoval odbornou, psychologickou a finanční pomoc obětem násilí. Jen by měl změnit název, třeba na Fond obětí klukovin.

Přemýšlím nad tím, jaké informace měla policie. Zda nemělo smysl pustit do médií některé podrobnosti dříve a zabránit nejen pochodům, ale také spekulacím, které se kolem případu objevily.

Výsledky mediální hysterie jsou vidět již nyní. Když pomíjím pochody a manévry s tím spojené, nemůžu pominout mrtvého Martina Hospodiho v Chotěbuzi. Vilém Tell, který vyšel z domu chránit svůj majetek, automaticky předpokládal, že ho jdou Romové okrást. Automaticky předpokládal, že ho Romové napadnou. Vlastně se není co divit. Mediální zlaté žně totiž přesvědčí i jindy normálně uvažujícího člověka. Slabší jedinec podlehne. Výsledkem je střela a mrtvý člověk.

Může být ale ještě hůř. Pokud se nenaučíme s informacemi pracovat, přijde další Liberec nebo další Břeclav. Z praxe je nyní relativně snadno poznat, že pogrom může vyvolat i patnáctiletá slečna, která chtěla upozornit na špatnou situaci v rodině, případně chlapec, který chtěl utajit, že se zranil při klukovině. Ta klukovina však mohla stát někoho krk. A to už si lidé neuvědomují.

Autor:

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Maraton pod dvě hodiny. Homoláč vysvětluje, proč Keňané umějí běhat

Je to týden, co první člověk na světě doběhl maraton pod dvě hodiny. Keňan Eliud Kipchoge měl sice kolem sebe armádu...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Nejčastější jména dětí jsou Eliška a Jakub, narodili se i Šanel či Loki

Nejčastější jména, která rodiče dávají svým dětem, jsou nadále Eliška a Jakub. Vyplývá to z údajů Českého statistického...

Redaktoři ČT nesmí být očividně nositeli politických postojů, řekl Zaorálek

Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD řekl, že za spory o výroční zprávy České televize se ve skutečnosti skrývá něco...

BIS a NCOZ rozbily síť ruských zpravodajců, řekl Koudelka ve Sněmovně

Bezpečnostní informační služba a Národní centrála proti organizovanému zločinu loni odhalily a rozbily síť, kterou v...

Hladina podzemních vod se oproti loňsku zvedla, stále je však pod normálem

Stav podzemních vod v ČR byl v září oproti loňskému roku příznivější. Na čtvrtině území se podle Českého...

Najdete na iDNES.cz