Kolem pronájmu městských bytů na Zbraslavi se objevují nejasnosti

Praha - Radní se snaží získat ztrácející se vliv na výběr zájemců o nových 777 bytů na Zbraslavi, které město nedávno začalo stavět za pomoci soukromé společnosti Petr Vocel. Ta už letos v únoru lákala možné nájemce, což se nelíbilo úředníkům státu, který dotuje každý byt částkou 320 000 korun. Ministerstvo pro místní rozvoj dokonce v dubnu pozastavilo vyplácení čtvrtmiliardové dotace, protože chtělo prověřit, zda výstavba splňuje kritéria pro státní pomoc.

Závazná pravidla pro pronájem zbraslavských bytů schválili pražští radní tento týden. Radní Zdeněk Kovářík nyní potvrdil, že vedení města chtělo pravidla přijmout až později. "Kvůli ne zcela vhodné kampani našeho partnera jsme je ale určili poněkud v předstihu. Původně jsme je chtěli vypracovat až před dokončením bytů," uvedl Kovářík. Radní diskutovali i o další spolupráci s firmou Petr Vocel, a nakonec v ní budou podle přijatého usnesení nadále pokračovat.

Z přijatých pravidel například vyplývá, že žadatel nesmí být vlastníkem žádného bytu na území Prahy. Může být sice nájemcem jiného bytu v metropoli, ale musí se zavázat, že tento pronajatý byt později předá vlastníkovi. Zájemci mají podat žádost prostřednictvím soukromého investora na bytový odbor magistrátu. Nájemníci by byty v případě zájmu získali po dvaceti letech do osobního vlastnictví. Formulář pro dodání žádosti je možné najít například v usnesení rady č. 0825 na internetové adrese www.prague-city.cz.

Kovářík zatím nebyl schopen říci, kolik peněz si mají zájemci na byty připravit, protože vše je teprve v počátcích. "Byly by to jen odhady, v tuto chvíli ještě nemáme konečné částky," podotkl. Už dříve ale prohlásil, že toto bydlení nebude nejlevnější a bude určeno pro střední a nižší střední vrstvy.

Z nedávných informací firmy Petr Vocel vyplývá, že ceny budou dosti vysoký, a to i přesto, že stát je dotuje několika stovkami tisíc korun. Například zákazník, který chtěl třiačtyřicetimetrový byt, měl během šesti měsíců zaplatit 650 000 korun. V průběhu dalších dvaceti let měl splácet hypotéku, a to 3 400 korun měsíčně. Cena bytu by tak dosáhla milionu korun.

Podnikatel Petr Vocel nedávno řekl, že některá města, jako například Jindřichův Hradec, přispěla na podobné stavby z vlastního rozpočtu, aby tak lidem umožnila levnější byty. "Představy některých radnic, že je možné postavit byty za státní dotaci 320 000 korun a zbytek mají uhradit výnosy z nájemného, jsou nereálné," nechal se nedávno slyšet Vocel.

Představitelé Prahy zatím pro snížení ceny bytů nic podobného neučinili. Rozhodli ale, co bude následovat, pokud počet zájemců přesáhne počet bytů. Úředníci mají v takovém případě posuzovat, zda a jak dlouho má žadatel trvalé bydliště v Praze, jak dlouho v hlavním městě pracoval, případně jak naléhavě bydlení potřebuje. Kdyby tato kritéria nerozhodla, přijde na řadu netradiční způsob - losování.

Někteří čtenáři při víkendové internetové diskusi volali po změně přístupu státu. "Místo aby stát dereguloval nájemné a nechal soukromý sektor stavět byty pro lidi, tak je to zase vrchnost, co nám vykrádá peněženky a cpe se do stavění bytů, kde nemá co dělat," napsal jeden ze čtenářů. "Praha pak bude mít plno bytů pro všechny, jako je to všude na Západě. Ale ne, páni radní by přišli o zdroj dotací ze státní pokladny a o úplatky při přidělování bytů," dodal jeden z účastníků našeho chatu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video