Kniha mapuje nejdelší Havlův pobyt za mřížemi

  2:59aktualizováno  2:59
Říkal tomu pohotovostní balíček. Stihl si ho vzít a už se jelo. Bylo pět hodin ráno, 29. května 1979. Tajní policisté ho nacpali do auta. V pohotovostním balíčku měl Havel ty nejnutnější věci, hygienické a zdravotnické potřeby. Tušil, že balíček se tentokrát bude opravdu hodit.

Václav Havel promluví o svém věznění v dokumentu České televize nazvaném Václav Havel, vězeň číslo 9658, který bude vysílán 19. listopadu ve 22.15 na ČT1. Popis jeho pobytu za mřížemi je také součástí knihy Nové příběhy železné opony, která vychází dnes.

Spolu s ním byli zatčeni další členové Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), pět jich bude odsouzeno k mnohaletým trestům vězení.

Kniha zahrnuje i zajímavé archivní dokumenty, například vězeňské hodnocení, podle kterého byl Václav Havel nesebekritický a měl "do jisté míry vtíravé a uhlazené chování".

Václav Havel byl odsouzen 23. října 1979 na 4,5 roku. Za údajné podvracení republiky ho čekalo nejdelší věznění, které v komunistické éře zažil. A nejtěžší. Byl svědkem ponižování vězňů, šikanován dozorci a bojoval s nemocí. Kvůli ní byl také v únoru 1983 z vězení propuštěn.

"Pište srozumitelně"
Stal se číslem 9658. Do věznice v Heřmanicích u Ostravy ho převezli 7. ledna 1980. Tam už ho čekal jen všední vězeňský život. Pohovory. A kázeňské tresty, jako bylo snížení kapesného, zákaz návštěvy nebo přijetí balíčku. Nebo umístění na uzavřeném oddělení.

Podle jeho vězeňského spisu to vypadá, že pohovory musely být na denním pořádku. Například v hlášení z 22. srpna 1980 se píše: "Proveden pohovor, ve kterém mu bylo zdůrazněno, co a jaké písemnosti může mít u sebe v držení (pouze osobní dopis – poslední a úřední poštu). Byl mu povolen sešit, kde si může psát koncepty žádostí, atd. Tento sešit je pouze pro potřebu v ústavu, dále má povoleno mít diář. Opětovně byl poučen o tom, aby psal v dopise stručně a srozumitelně. Nepsat dvousmyslné věty, části dopisu. Závadný dopis založen do osobního spisu..."

Když si Havel stěžoval na přísný režim, čekal ho další pohovor. Takže hlášení z 9. října 1980 obsahuje jednoznačné doporučení: "I nadále věnovat zvýšenou pozornost z hlediska plnění základních povinností, kdy nebudou nedostatky v jeho chování a jednání tolerovány..."

Což se skutečně stalo, byl hlídán a trestán třeba i za to, že si zapálil nedopalek cigarety. A do problémů se dostal kupříkladu i poté, co napsal dopis za jiného vězně. Havlův spoluvězeň Bihári byl totiž negramotný, byl to Rom s vězeňským číslem 8838.

A část spoluvězňů ho prý uznávala jako autoritu. "Biháry, to byl takový cigánský král. V Heřmanicích byl významným vězněm, ctěný komunitou svých romských spoluvězňů," popisuje Havel. Vedení věznice však mělo na věc jiný názor a Havlovu pomoc vyhodnotilo jako kázeňský přestupek...

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Pojistka Krejčířovy vily na splacení dluhů nepůjde. Dostane ji jeho žena

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Peníze z pojistky z části vyhořelé Krejčířovy vily by nešly na splacení exekucí uprchlého podnikatele. Připadly by...

Výrobce Perunu jde do boje. Vojskové zkoušky byly nestandardní, zlobí se

vozidlo Perun 4x4

Výrobce pancéřovaných vozidel SVOS Přelouč se ostře ohradil proti konstatování ministerstva obrany, že nové bojové...

Babiš požádal Zemana, ať pomůže rychle dořešit otázku ministra kultury

Premiér Andrej Babiš (ANO) se 20. srpna 2019 v Lánech setkal s prezidentem...

Premiér a šéf ANO Andreje Babiš požádal prezidenta Miloše Zemana, aby bylo možné rychle dořešit problém nového ministra...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz