Na kongresu ODS se prezident Václav Klaus rozloučil s ODS. Politologové to vnímají jako dál posunutou nadstranickost i gesto, že už Klaus nemusí brát ohledy.

Na kongresu ODS se prezident Václav Klaus rozloučil s ODS. Politologové to vnímají jako dál posunutou nadstranickost i gesto, že už Klaus nemusí brát ohledy. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Klaus je po znovuzvolení přímější, míní politologové

  • 11
Prezident Václav Klaus se po svém znovuzvolení do čela země výrazně osamostatnil, jeho jednání ovšem vykazuje i jistou kontinuitu, míní politologové. Přičítají to na vrub tomu, že už Klaus nemusí brát ohledy, protože potřetí zvolen být nemůže, a očekávají, že se tento trend ještě prohloubí.

Až do druhé volby potřeboval Václav Klaus kvůli hlasům zákonodárců udržovat image nadstranického prezidenta, soudí odborníci.

"Václav Klaus se stal prezidentem na druhé, to znamená poslední volební období. Je proto ve všech ohledech otevřenější, přímější, přímočařejší," pojmenoval chování hlavy státu Daniel Kunštát ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

"Jeho mandát je již neopakovatelný, není závislý na parlamentu a vládě. Navíc v předvečer českého předsednictví se jeho názorům dostává výraznější pozornosti ve světě, získávají na větší váze," doplnil ho Jan Kubáček z Vyšší odborné školy publicistiky v Praze. Vedení EU se ČR ujme na šest měsíců na Nový rok.

Ve sporu s EU je viditelnější, ale "drží pozice"

Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně se pozastavil u vývoje vztahu Václava Klause k Evropské unii. Jistý posun podle něj naznačuje Klausovo odstřihnutí od ODS a vyjádřená podpora chystané euroskeptické straně podnikatele Petra Macha.

Ohledně EU lze ale u Klause vysledovat i kontinuitu názorů. "V tomto směru se mi nezdá, že by tu byl nějaký velký zlom. Možná je to viditelnější teď díky tomu, jak vyostřeně se prezident postavil k Lisabonské smlouvě," řekl brněnský politolog.

Kubáček ale vidí v Klausově zahraničněpolitickém angažování posilující tendence. Prezident se podle něj letos soustředil zejména na prosazování svých vizí do české zahraniční politiky jak ve vztahu k podobě a vnitřnímu fungování EU, tak i k Rusku, zemím Balkánu či vojenským misím v zahraničí.

"Jeho averze k řadě oblastí evropské spolupráce posiluje s problémy a zádrhely EU, s nesoudržností členských zemí, nejasným postojem k Rusku, USA a k další budoucnosti spolupráce v unii. Tím jako by na první pohled dávaly spory uvnitř EU za pravdu Klausově skepsi," domnívá se Kubáček. - čtěte například Sarkozy škodí Evropě, prohlásil na Štědrý den Václav Klaus

Daniel Kunštát upozornil na rozkol mezi oficiální zahraniční politikou a Klausovým vystupováním. "Dvoukolejnost české zahraniční politiky se v posledním roce prohloubila a do budoucna lze očekávat na tomto poli další konfliktní momenty mezi vládou a prezidentem," řekl.

ODStřižení? Paradoxně symbol nadstranickosti

Odcizení Pražského hradu a Jánského vršku (sídla ODS, pozn. red.) ale podle Kunštáta lze paradoxně vnímat i jako "v podstatě nadstranickost". Vzhledem k tomu, jak špatné vztahy má s (premiérem a předsedou ODS) Mirkem Topolánkem, nikdo ho příliš nemůže podezírat z toho, že by snad nějak výrazněji podporoval ODS, potažmo vládu," prohlásil Kunštát.

Za téma, v němž se Klaus chová od prvního volebního období do současnosti vcelku kontinuálně, považují odborníci globální oteplování. Ve svých kritických názorech na boj proti klimatickým změnám se podle Kubáčka jen utvrzuje a posiluje si pro ně mezinárodní zázemí. Svérázný zájem o tyto otázky mu patrně u veřejnosti nemůže uškodit. "Není to totiž věc, která by veřejnost příliš zajímala," vysvětlil Kunštát. - čtěte Hysterie s oteplováním je na vrcholu, míní Klaus

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video