Když kavárníci vzali tygra na milost

Praha - Znamení neboli merk musí vypovídat o domě a o nějaké události spjaté s jeho existencí. Kdysi podávalo informaci chodci, ať už potulnému tovaryši, nebo bohatému měšťanovi. Symbol na domovních štítech také plnil orientační účel, a to dávno předtím, než byla zavedena domovní čísla. Odpověď na otázku, kdo nebo co se vyskytuje na pražských domovních štítech nejčastěji, je zcela jednoznačná - zvířata. Najdeme je na stovkách domů- ať už ve skutečné podobě, nebo v heraldické či astrologické úpravě, případně jako průvodce světců. Na mercích se to hemžilo savci, rybami, ptáky a plazy.

Nescházely ani bájné potvůrky vzniklé v představách lidí, kteří se vrátili z cest v dalekých zemích - například jednorožec. Někdy se majitelé domů a autoři znaků nespokojili s jedním zvířetem, ale chtěli jich mít hned několik - příkladem může být dům U šesti beránků.

Některým zvířatům se však tvůrci domovních znaků vyhýbali. Patřil mezi ně tygr, symbol krutovlády, lsti, násilí a války. Teprve pražští kavárníci setřásli břímě pověr, když podle vzoru velkých evropských měst vzali kočkovitou šelmu na milost a umístili ji na několika domech.

Mezi nejznámější patří dům U zlatého tygra v Husově ulici 17 na Starém Městě. V 15. století měl ve znamení motyku, o sto let později lva a roku 1713 byl do průčelí vsazen tygr. Šochova kavárna U zlatého tygra byla v minulém století oblíbená mezi literáty, divadelníky a studenty.

Josef Kajetán Tyl tu s přáteli připravoval nová čísla časopisu Květy. Dnešní proslulá plzeňská pivnice halasí různými jazyky návštěvníků Prahy. Až do smrti patřil mezi její oblíbené štamgasty Bohumil Hrabal.

Dostaneme se tam velice jednoduše. Stačí vystoupit z metra B ve stanici Národní třída, projít kolem obchodního domu Tesco a sejít z rušné křižovatky mírně se svažující ulicí Na Perštýně do Husovy ulice.

Z okolních domů, ulic a uliček dýchá tajemno a poměrný klid- narozdíl od nedalekých rušných obchodních tepen. Okolí domu U zlatého tygra zve k procházce, dojem z ní bude umocněn v podvečerním víkendovém šeru nebo za svitu pouličních lamp.

Kostel svatého Jiljí je monumentální stavba zaujímající prostranství mezi Husovou a Jilskou ulicí. Dali ho postavit biskup Jan IV. a arcibiskup Arnošt z Pardubic, jejihž znaky jsou na průčelí chrámu. Roku 1420 se stal kostelem pod obojí, o dvě století později jej získali dominikáni, kteří v sousedství vystavěli pro svůj řád klášter. V první polovině 18. století kostel zbarokizoval stavitel František Špaček. Pak následovalo honosné vnitřní vybavení.

Staré Město je samozřejmě nemyslitelné bez mnoha pověstí a legend, z nihž některé mají pravdivé jádro. Kolem kostela svatého Jiljí a v jeho blízkosti se v nočních hodinách potuluje mnich, jehož sutana je potřísněna krví. Údajně v dobách, kdy v kostele kázal Jan Milíč z Kroměříže, porušil tento nešťastník celibát, zamiloval se do jisté ženštiny, ale když zjistil, že je to poběhlice, která tráví svůj čas radovánkami s jinými muži, zabil nejprve ji a pak sebe.

Mnich nemá klid ani na věčnosti, protože byl navíc posmrtně vyobcován z církve. V domě číslo 10 - U tří stříbrných růží- bývalo Krameriovo vydavatelství a knihkupectví Česká expedice, známé z období národního obrození. V protějším domě číslo 9 se narodila spisovatelka Eliška Krásnohorská.

V domě číslo 10 v Husově ulici - U tří stříbrných růží - bývalo Krameriovo vydavatelství. (2. listopadu 2000)

Dům v Husově ulici číslo devět na Malé Straně. (2. listopadu 2000)

Mezi nejznámější pražské tygry patří dům U zlatého tygra v Husově ulici 17 na Starém Městě. (2. listopadu 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video