Diskuze

Kdo z vás má 35 procent, pánové, aneb jak rozumět předvolebním průzkumům

Čas do voleb se krátí a na voliče se co chvíli valí nový průzkum, jak si která strana vede. Mezera mezi ODS a ČSSD se dramaticky svírá a rozevírá, Věci veřejné a Miloš Zeman jsou tu nad, tu pod pětiprocentní hranicí. Přinášíme návod, jak průzkumům rozumět.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Pravdavítězí

5. 3. 2010 8:46
Rozumět předvolebním průzkumům není třeba.

Stačí se dívat okolo vlastníma očima a k vyhodnocení použítt vlastní hlavu,selský rozum,kupecké počty a být mezi lidmi.Pak nepotřebuji výklady průzkumů a návody od jedné,modré straně fandících novinářů.V LN dne 15.4.2006 Topolánek prohlásil:"Pokud budeme lidem před volbami otevřeně říkat co máme v plánu,nikdy ve volbách nevyhrajeme.".Přiznání přesvědčení,že co volič to vůl!.Pak se nechal zvěčnit na bilboardy se svou"šťastnou rodinou"majíc milenku v jináči a po intenzivní masáži voličských mozků spřátelenými sdělovadly a za pomoci Kubiceho zprávy utrpěla ODS"vítězství"100:100.Po velkém trápení díky  zradě a za pomoci korupce(konstatoval i Klaus) začala uskutečňovat v této zemi mičurinské pokusy s obyvatelstvem.Bylo to období,kdy jejich"dobré nápady"bezohledně a arogantně válcovaly zdravý rozum.Výhody byly směrovány k příznivcům a sponzorům,peníze do"eráru"byly ždímány hlavně z nižších vrstev obyvatel.Volně dle feldkuráta Katze ze Švejka:"To se nám to hoduje,když to"socky"platí!"

0 0
možnosti

Pšenda

10. 5. 2010 14:19
Re: Rozumět předvolebním průzkumům není třeba.

Ze hned taky nepripises Skromachovo "Volebni sliby nebyly zasazeny do realneho ramce" a z posledni doby debatu Paroubka se studenty... http://kecy.roumen.cz/roumingShow.php?file=Paroubek-Nesmysly.jpg (scan clanku z novin)

0 0
možnosti

pikin

5. 3. 2010 7:53
SPOZ

[>-]R^SPOZ15 %R^ možná 22%[>-]EUR^

0 0
možnosti

benmari

5. 3. 2010 7:47
Volte DSSS

Jedině DSSS má ve volebním programu jasno,takže jí budu volit i když se bohužel do parlamentu nedostane.!!

0 0
možnosti

mufik

5. 3. 2010 4:07
lidi myslete

Každá strana má volební program který se nedá splnit vyniká vtom ČSSD.Není možný aby v Čechách byl 47% ibecilů ČSSD35 KSČ12%.Rv

0 0
možnosti

Kru-cipísek

5. 3. 2010 2:20
Velice zajímavě napsaný článek.... (3)

...ke své politické propagaci vybere právě to jediné číslo, které je vysoké. Třeba jde vytáhnout jen názor mužů 20 až 30 let v Praze, kteří vlivem kombinací těch chyb preferují třeba Modrobílé ve značně vysokém procentu, například 28%. Při hodnocení z pohledu republiky ale je těch procent jen 3,1. To je naprosto běžně používaná metoda.

Vždycky je třeba znát: jak velký byl vzorek, jaký byl způsobe jejich nalezení/výběru, kdy proběhlo dotazování, jak zněla přesně otázka, jsou-li to data čistá nebo přepočítávaná. A pak je možné se o číslech dohadovat a srovnávat je navzájem, pokud jsou všechny tyto sledované hodnoty stejné nebo alespoň téměř stejné.

S úsměvem občas koukám na reprezentativní průzkumy v ČR na vzorku 120 obyvatel a nepokrytě se směju, když důchodci v jihomoravském kraji volí Modrobílé z 23,45%. Ono to totiž obnáší reálně přibližně 1,65 důchodce. No, takže asi tak. Průzkumy jsou dobré, není to však žádná modla.

0 0
možnosti

Kru-cipísek

5. 3. 2010 2:15
Velice zajímavě napsaný článek.... (2)

...přinesou vždy jiné výsledky, než telefonické anebo internetové. Telefonické proto, že dostupná jsou čísla pouze na pevné linky, takže ten konečný dotazovaný vzorek je značně nereprezentativní, internetové proto, že to je spíše dobrovolná anketa, než průzkum. O reprezentativnosti zde nelze mluvit ani v náznaku. Pak je třeba ještě připočítat výběrovou a rozptylovou chybu, která je závislá na celkovém dotazovaném vzorku. Jiné výsledky a hodnoty budou pro vzorek 10.000 lidí a jiné pro 500 dotazovaných lidí. K tomu si přidejme "lidský faktor". Tazatelé jsou jen lidé placení od rozhovoru. A tak není-li v dohledu supervizor, snadno si paní ve věku 45 let do počítače zanesou jako muže 27 let, pokud právě tento typ osob ve výběru vzorku ještě chybí. Navíc připočítejme statistické, výběrové, rozptylové chyby. Výsledkem je, že každý průzkum je zcela jiný a prakticky ani jeden z nich nelze vzájemně srovnávat, jak to běžně dělají média. A navíc - zcela běžný jev, každá politická strana si.....

0 0
možnosti

Kru-cipísek

5. 3. 2010 2:09
Velice zajímavě napsaný článek....

Článek se jmenuje Kdo z vás má 35 procent, pánové, aneb jak rozumět předvolebním průzkumům, ale v článku samotném nenajdeme ani slovo o tom, jak teda těm průzkumům rozumět. Nevím, proč člověk,. co tomu nerozumí, si vůbec může dovolit takový nadpis použít.

S průzkumama je to tak: existuje pár agentur, které se z nějakého důvodu dobře zapsaly u politických stran. Ne proto, že by výsledky falšovaly, ale prostě proto, že ve své době byly docela známé. Potíž s průzkumy je v několika rovinách. Jednak každá agentura používá jinou otázku, takže jsou výsledky s jinými agenturami naprosto neporovnatelné. Jednak některé agentury výsledky z terénu přepočítávají koeficienty, ne podle stran, ale podle jiných kritérií, třeba voliči - nerozhodnutí, nebo přijdou - nepřijdou k volbám, apod. Dalším problémem je způsob dotazování: osobní rozhovory....

0 0
možnosti

annien

5. 3. 2010 0:47
pánové

kdo z vás ho má 35, se přiznejte ;-D

0 0
možnosti

nejlepsi 111

4. 3. 2010 22:50
Ja teda , jsem uz davno ve strane.

;-D

0 0
možnosti

taknebotak

4. 3. 2010 22:36
žádná pravice a levice dávno neexistuje

ani u nás ani ve světě, všechno je střed protože bez sociálních výhod už nikde žádné strany nevyhrávají ... nenechte se rozeštvat volebním humbukem. Nakonec to vypadá tak, že se našim populistickým politikům korupční aféry hodí do krámu, lidi se hádají o aféry a nevnímají program. Mě zajímají konkrétní programy, volební hesla už dnes umí opapouškovat kde kdo

0 0
možnosti

klíma

4. 3. 2010 22:39
Re: žádná pravice a levice dávno neexistuje

Programy  ? neuskutecnitelne?

0 0
možnosti