Tři politici obvinění kvůli výši odměn končí v zastupitelstvu i v ČSSD

  6:00aktualizováno  6:00
Zdeněk Bursa, Martin Sepp a Pavel Petráček přerušili členství v ČSSD a vzdají se mandátů v zastupitelstvu Libereckého kraje. Stalo se tak krátce poté, co byli s další šesticí z bývalého vedení kraje a dvěma manažery obviněni kvůli neoprávněnému pobírání odměn v krajských firmách.

Bývalý náměstek pro dopravu Libereckého kraje Martin Sepp | foto: MAFRA

Bursa má navíc na krku další obvinění. Společně s libereckou primátorkou Martinou Rosenbergovou a ředitelem krajské nemocnice Jiřím Veselkou jej policie viní z podobného trestného činu, tentokrát v liberecké nemocnici.

O tom, jestli jsou toto hlavní důvody toho, proč se trojice bývalých krajských radních stahuje z politické scény, se lze ale jen dohadovat. Konkrétní nebylo ani vedení krajských sociálních demokratů.

"Krajský výkonný výbor ČSSD akceptuje rozhodnutí Zdeňka Bursy, Pavla Petráčka a Martina Seppa, kteří přerušili své členství v ČSSD. Klub zastupitelů taktéž vzal na vědomí jejich rezignaci na mandáty v zastupitelstvu. Oficiálně tak učiní na nejbližším zasedání zastupitelstva do rukou hejtmana Martina Půty," uvedla strana ve svém prohlášení, pod nímž je podepsán šéf krajských sociálních demokratů Robert Dušek a předsedkyně klubu zastupitelů Lenka Kadlecová.

MF DNES chtěla získat i vyjádření odstupujících politiků. Sepp měl vypnutý mobilní telefon, Petráček ho nebral. Reagoval jediný Bursa, ale hodně stručně. "Nebudu se s vámi bavit," uvedl bývalý radní. Obvinění politici nereagovali ani na e-mail s prosbou o vyjádření adresovaný krajskému vedení ČSSD.

Kauza, v níž kromě zmíněné trojice figuruje i celé vedení kraje včetně bývalého hejtmana Stanislava Eichlera a manažerů společnosti Silnice LK Jana Berglera a Petra Šéna, se týká údajně neoprávněného odměňování členů dozorčích rad akciových společností Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa a Silnice LK.

V kauze figurují i politici, kteří je v zastupitelstvu nahradí

Odměny za práci v dozorčích radách se pohybovaly od deseti do 45 tisíc korun. Například Bursa měl vyinkasovat za tři roky přes 350 tisíc korun. Vše schválila krajská rada, což mohlo být v rozporu se zákonem o střetu zájmů.

Ne všichni radní si však odměny nechali vyplácet. Například Bursa s Petráčkem však z chátrající českolipské nemocnice odčerpali statisíce korun i přesto, že jejich základní platy ve vedení kraje přesahovaly 50 tisíc korun. Nemocnice teď chce své peníze zpět a už bývalým radním odeslala výzvu, aby je vrátili.

Svůj mandát má trojice složit na nejbližším jednání zastupitelstva. Místo nich by do krajských lavic mohli zasednout náhradníci - bývalý radní pro zemědělství Jaroslav Podzimek, liberecká primátorka Martina Rosenbergová a starosta Ralska Miroslav Králík. První dvě jména také figurují v kauze odměn.

"S převzetím mandátu nemám problém a i z minulosti mám svědomí čisté. Práci na kraji jsem dělal poctivě, spravedlivě a objektivně a chci tak pokračovat i dál. Za své případné chyby jsem schopen se omluvit. Občas jsem sice musel zavřít oči a držet pusu a krok, ale vždy jsem si řekl svůj názor," řekl Podzimek, jenž obvinění odmítá s tím, že radní schvalovali pouze jména a ne výši odměn.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Chybí nenahraditelný lék na cukrovku. Dodávky se obnoví koncem měsíce

Nenahraditelný lék na cukrovku Glucophage XR zažívá na českém trhu další výpadek. Problém je podle Státního ústavu...

Poslanci se dohadují kvůli ČT, o výročních zprávách zatím nehlasovali

Spor mezi poslanci vyvolalo dopoledne projednávání starších výročních zpráv České televize. Debatu rozvířil Pavel...

Chceme odstoupení rektora Zimy, žádají po smlouvě s Home Creditem akademici

Po podpisu smlouvy o partnerství s firmou Home Credit vyzývají k odstoupení rektora akademici a tři členové vědecké...

Mám nárok na pár dní odpočinku, řekl o svém pobytu v nemocnici Zeman

Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov promluvil o svém zdravotním stavu a čtyřdenním...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz