Ministr financí Ivan Pilný (24.5.2017)

Ministr financí Ivan Pilný (24.5.2017) | foto: ČTK

Pilný hájil deficit 50 miliard. Nestydatě vysoké číslo, vyčetl mu Kalousek

  • 486
Výdajové limity předložené exministrem financí Andrejem Babišem počítají pro rozpočet na příští rok s deficitem 50 miliard korun. Jeho nástupce Ivan Pilný uvedl, že limity byly sestaveny korektně, výše deficitu je rozumná a nepřekročitelná. Miroslav Kalousek mu v Otázkách Václava Moravce oponoval a deficit označil za „nestydatě vysoké číslo“.

„Deficit je obžalobou vládní koalice,“ řekl Kalousek s tím, že vláda zvýšila mandatorní výdaje. Připomněl například, že za dobu jejího vládnutí výrazně přibylo, o 30 tisíc nových státních zaměstnanců. „Vláda víc peněz projídá, než investuje,“ uvedl s tím, že v době hospodářského růstu rozpočet něm ztrátový.

Moravec připomněl, že v roce 2014 Babiš sliboval na rok 2018 vyrovnaný rozpočet. Pilný připustil, že vláda k němu směřuje pomaleji, než si myslela. „Lepší výběr daní je ovšem bez debaty, zavedení elektronické evidence tržeb a kontrolního hlášení je krok správným směrem,“ dodal.

Kalousek však poznamenal, že náklady na zmíněná opatření převyšují výnosy. Připomněl, že navržený deficit je o téměř 30 miliard Kč vyšší, než vláda původně předpokládala. Na stejnou sumu vyčíslilo ministerstvo financí požadavky ministrů za ČSSD. Víc peněz z rozpočtu chtějí ale také někteří ministři ANO a lidovců.

Na důchody dnešních třicátníků nebude

Kalousek kritizoval rovněž rezignaci vlády na penzijní reformu. „Dnešní třicátníci důchody mít nebudou, protože na ně prostě nebude,“ konstatoval. Vláda podle něj za zrušenou reformu penzí nenabídla žádnou jinou možnost. „My na to nechceme rezignovat. V našem programu předkládáme koncept jak penzijní, tak zdravotní reformy. Ono to spolu souvisí,“ řekl Kalousek.

Podle Pilného i Kalouska je situace neudržitelná. „Populace prostě stárne, ten demografický vývoj tady je, a naopak lidí v produktivním věku ubývá. To dlouhodobě vede k neudržitelné situaci,“ řekl Pilný. S Pilným se shodl, že bez navýšení osobní spoluúčasti důchody a zdravotní péče zajištěna nebude.

O „sociálně citlivém“ navýšení spoluúčasti na zdravotním pojištění na svém sjezdu hovořila i vládní KDU-ČSL. „Nebráníme se sociálně citlivému navýšení spoluúčasti pacientů a možnosti hrazení nadstandardů ve vybraných případech,“ píše se v dokumentu, který Lidovci v neděli schválili (o výsledcích sjezdu KDU-ČSL píšeme zde).

Je to šité horkou jehlou, vzkázal Sobotka

Přes nespokojenost jednotlivých ministerstev návrh státního rozpočtu u většiny z nich a dalších státních úřadů počítá s meziročním růstem výdajů. Největší růst, o 32,6 miliardy korun, je u ministerstva práce a sociálních věcí, následuje ministerstvo školství s růstem o 11,7 miliardy Kč. Naopak největší pokles v absolutní částce je u ministerstva dopravy, a to o 12 miliard korun.

Pilný k sestavování rozpočtu uvedl, že je pod dvojím tlakem. Z jedné strany se volá po vyrovnaném rozpočtu a ze druhé strany přicházejí požadavky z jednotlivých ministerstev. „Diskuzi s ministry povedu obvyklým způsobem,“ uvedl Pilný k požadavkům na navýšení příjmů jednotlivých resortů. Je to podle něj zcela běžná praxe a není překvapením, že ministři volají po vyšší částce.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil návrh za ‚šitý horkou jehlou‘. Řada věcí podle něj nebyla dostatečně prodiskutována. „Měli bychom následující měsíce využít k debatě uvnitř vlády a mezi jednotlivými resorty a ministerstvem financí, aby se odstranily chyby, které v prvotním návrhu existují,“ upozornil v neděli během návštěvy Bratislavy.

Pilný již dříve návrh rozpočtu označil za kvalitní, schodek 50 miliard korun je podle něj nepřekročitelný. Vláda musí podle zákonných pravidel návrh státního rozpočtu schválit a odeslat do Sněmovny do konce září.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video