Jurečka chce snížit DPH na palivové dřevo spolu s návrhem vlády měnícím EET

  15:14aktualizováno  16:04
S návrhem snížit daň z přidané hodnoty na palivové dříví, stavební řezivo, dřevěné brikety a pelety z 15 na 10 procent přišel první místopředseda KDU-ČSL a jeden z kandidátů na nového šéfa strany Marian Jurečka. Nový návrh lidovců se přitom pokouší přilepit k vládnímu návrhu, který mění pravidla pro elektronickou evidenci tržeb. Ten opozice zatím odmítá.

První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka | foto:  František Vlček, MAFRA

„Mohl by zlepšit situaci na trhu s dřívím, podpořit spotřebu na území České republiky a zlepšit nepřímo kvalitu ovzduší, protože pokud budou využívat domácnosti dříví nebo dřevěné brikety a pelety, je to výrazně čistší zdroj než využívání hnědého uhlí,“ řekl iDNES.cz Jurečka v průběhu celostátní konference lidovců.

Už před pár dny poslanci šesti stran napříč spektrem navrhli snížení daně z přidané hodnoty na teplo z 15 na deset procent. 

„V minulých týdnech jsem podával pozměňovací návrhy na snížení DPH, které měly za cíl nejen snížit výdaje domácností, ale především svým vedlejším efektem také přispět k lepšímu životnímu prostředí. Jsou to návrhy na snížení DPH u tepla pro domácnosti, které jsou napojeny na centrální zásobování tepla, dále snížení DPH na zemní plyn, či snížení DPH na biopotraviny. Na nejnižší sazbu 10 procent,“ připomněl Jurečka.

Nižší DPH na dálkové teplo navrhla společně skupina poslanců z ODS, ANO, KDU-ČSL, ČSSD, STAN a od Pirátů. A snaží se to „přilepit“ k vládnímu daňovému balíčku.

Návrh přilepený k třetí a čtvrté vlně evidence tržeb

O palivovém dřevu a nižším DPH na něj se podle pátečního vyjádření prvního místopředsedy lidovců Jurečky bude hlasovat až spolu s vládním návrhem, který počítá se startem třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb.

Aby tak Jurečka svůj záměr s nižší DPH na palivové dřevo prosadil, musel by zároveň projít vládní návrh, proti němuž dosud opoziční strany tvrdě bojovaly.

Jurečka svůj návrh představil před blížící se volbou předsedy KDU-ČSL, Lidovci budou nástupce Pavla Bělobrádka do čela strany volit na jaře příštího roku. O post šéfa strany se na jaře Jurečka utká s šéfem poslanců KDU-ČSL Janem Bartoškem a s poslancem Markem Výborným. Kandidaturu zatím nevyloučil ani senátor a zlínský hejtman Jiří Čunek.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Šichta silničářů začíná o hodinu a půl později, než by mohla. A kdy končí

Ilustrační snímek

Na českých dálnicích probíhají rekordní opravy. Jak taková práce dělníků vypadá? Redakce MF DNES nyní měsíc sledovala...

Didaktické testy nezvládlo 14 procent prvomaturantů, nejméně za pět let

Ilustrační snímek

Trend růstu neúspěšnosti středoškoláků v didaktických testech státních maturit se letos na jaře poprvé od roku 2013...

V Česku začíná druhý den eurovoleb. Páteční účast byla tradičně nízká

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s manželkou volili v Průhonicích u...

Češi rozhodovali v první den voleb o tom, kdo je bude příštích pět let zastupovat v Evropském parlamentu. Volební...

Najdete na iDNES.cz