Podle ministerských výpočtů si oproti letošnímu roku praktičtí lékaři polepší o deset procent, ti aktivnější ještě o další čtyři procenta. Ilustrační foto.

Podle ministerských výpočtů si oproti letošnímu roku praktičtí lékaři polepší o deset procent, ti aktivnější ještě o další čtyři procenta. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Julínek představil plány: lékaři mají ordinovat déle

  • 53
Lékaři budou od příštího roku pacientům více k dispozici. Jeden den v týdnu by měli ordinovat až do šesti hodin večer, aby se u nich lidé mohli stavit i po pracovní době. A v ordinaci by měli sedět každý den kromě víkendu. Takové plány představil novinářům ministr zdravotnictví Julínek.

Motivovat je k tomu budou pojišťovny: praktici, kteří takto vyjdou vstříc pacientům, od nich dostanou více peněz. To bude příští rok. V roce 2010 chce jít ministerstvo ještě dál. Delší pracovní doba by měla být povinností každého praktika.

„Budeme tlačit na pojišťovny, aby kontrolovaly, zda smlouvy dodržují. A pokud by v ordinaci nebyli daný počet hodin, hrozila by jim sankce,“ plánuje náměstek ministerstva zdravotnictví Marek Šnajdr.

Lékaři proti rozšíření pracovní doby nic nemají. „Praktiků je málo a situace se musí nějak řešit. A pokud jde o mě, ty hodiny splňuju,“ říká mluvčí Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek.

Větší výplaty

Více peněz budou mít také lékaři, kteří si svůj čas začnou více organizovat a zavedou objednávací systém. „Naším záměrem je, aby praktici více spolupracovali se specialisty například při léčbě diabetiků,“ dodává ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Přidáno dostanou také zdravotní sestry. Julínek chce, aby kromě administrativy a píchání injekcí například radily lidem v otázkách životního stylu. Pokud to budou dělat, dostanou peníze navíc.

Podle ministerských výpočtů si oproti letošnímu roku praktičtí lékaři polepší o deset procent, ti aktivnější ještě o další čtyři procenta. Ambulantní specialisté a nemocnice mohou počítat se sedmiprocentním navýšením balíku peněz, které dostávají od pojišťoven.

V novém roce by se podle ministerstva měly zkrátit čekací lhůty na některé důležité operace. „Už letos pacienti čekají na výměnu kyčelního kloubu o třetinu kratší dobu než v roce 2007. A příští rok to bude ještě lepší,“ slibuje náměstek ministerstva Pavel Hroboň.

Čekací doby na kloub se podle jeho slov dříve někde vyšplhaly až na dva roky. Kratší dobu budou pacienti čekat také na umělé oční čočky.

Ministerstvo bude v dalším roce po pojišťovnách chtít, aby peníze na operace kloubů soustředily výhradně do velkých center.

„Tam, kde dělají deset operací kloubů ročně, nemohou pacientovi poskytnout kvalitní péči,“ vysvětlil ministr Julínek.

Topolánek: Za recept paušál

Julínek zdůraznil, že díky jím zavedeným regulačním poplatkům mají nyní zdravotní pojišťovny rezervy na svých účtech. Jedná se o pět miliard. Ty se podle ministra budou hodit v dalších letech, kdy ekonomika bude muset čelit následkům celosvětové ekonomické krize.

„Pokud se zruší poplatky, jak plánuje opozice, skokově narostou ceny léků a doplatky,“ varoval ministr. Nicméně premiér Mirek Topolánek v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz připustil, že by ODS mohla ustoupit lidovcům a zavést poplatek paušálně za recept, nikoli za jednotlivé položky na něm, jak je tomu dosud.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video