Armáda cvičila podle poznatků z Ukrajiny, zapojila 600 vojáků a 100 strojů

  • 14
Jedno z největších vojenských cvičení letošního roku Joint Fires ve vojenském prostoru Hradiště se zaměřilo především na budoucnost válčení. Zapojilo se více než 600 vojáků a sto kusů techniky, včetně dronů, bitevních letadel a vrtulníků. Využily se i zkušenosti ukrajinské armády z bojů s Rusy.

„Cvičení se poprvé konalo v roce 2016 a je největším u našeho dělostřeleckého pluku. Pravidelně se účastní několik stovek vojáků. V minulosti se do něj zapojili i příslušníci aktivní zálohy pluku nebo dělostřelci ze Slovenska a Polska. Dalšími zahraničními účastníky byli vojáci německé a americké armády v rolích pozorovatelů,“ říká informační důstojník pozemních sil major Ladislav Kabát.

„I v tomto případě byla kontinuita cvičení narušena omezením výcviku pozemních sil v letech 2020 a 2021. Tu si vynutila pandemie onemocnění covid-19, na jejímž zvládnutí se vojáci z Jinců aktivně podíleli. U zrodu cvičení Joint Fires stál plukovník Vlastimil Urban, současný zástupce velitele dělostřeleckého pluku a muž, který toto letošního cvičení řídí,“ dodává.

Sladění postupů mezi vojáky i technikou

Letošní ročník cvičení si dal za cíl sladit vzájemnou spolupráci mezi průzkumnými jednotkami (především pluk průzkumu a elektronického boje), místy velení a řízení boje (štáb brigádního úkolového uskupení), manévrovými jednotkami v poli (mechanizované jednotky brigády rychlého nasazení) a jednotkami poskytujícími palebnou podporu (dělostřelecký pluk, minometné baterie, vzdušné síly).

Jinak řečeno prověřit schopnost efektivně přenášet informace o činnosti nepřítele od toho nejobyčejnějšího vojáka v poli až k místům velení a řízení, kde se vše vyhodnotí a následně rozhodne o využití konkrétní palebné podpory, tedy využití letecké techniky, dělostřelectva a tak podobně.

Vojáci cvičili na Doupově převoz ostrých raket, testovali i datové spojení

„Zaměřujeme se na to, abychom byli schopni zvládnout infotok v rámci bojiště, kdy máme nasazeno několik prvků. Musíme být schopní integrovat veškeré informace na místo velení, které řídí operaci, aby bylo včas schopno dávat informaci bojujícím jednotkám,“ řekl podplukovník Jan Slepánek. Přenos informací v boji je podle něj klíčový, což lze vidět i ve válce na Ukrajině. Řadou poznatků z bojů se armáda při cvičení také inspirovala.

Výstřel ze 122mm minometu. Dostřel je až okolo 8000 metrů.

Akce zohlednila také aktuální kybernetické hrozby. „Cvičení bylo letos zaměřeno i na činnost v elektronickém prostředí, kdy dochází k rušení sítí, signálů, narušení veškeré komunikace a vojáci tak musí přicházet na náhradní způsoby komunikace mezi sebou,“ řekl Urban.

Ukrajince vycvičíme za měsíc. Zkušenosti z bojů pomáhají, říká český generál

Čtyřdenní cvičení bylo pro všechny náročné, vojáci procházeli velmi intenzivním výcvikem s minimem spánku. „Denně třeba i jen tři hodiny a méně, bylo to náročné, ale jsme vojáci. Musíme to zvládnout,“ dodal Slepánek.

Velký důraz byl kladen na průzkum a elektronický boj na obou stranách, cvičící se museli vypořádat i s kybernetickými útoky a informačními operacemi. Většina přesunů se odehrávala v noci a reálně se procvičilo i dozásobení jednotek v jejich pozicích tak, aby mohly dále pokračovat v boji. Za čtyři dny bylo vypáleno několik stovek dělostřeleckých granátů, ale i 152mm granátů z houfnic Dana.

Další podobné cvičení bude podle zřejmě až v roce 2025 ve vojenském újezdu Libavá na Olomoucku. Účast na něm už potvrdila německá, polská a slovenská armáda, předpokládá se i účast Maďarska.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video