Do Rady ČT se hlásí bývalý šéf rozhlasu Medek nebo moderátor Berkovec

  16:37aktualizováno  16:37
Volební výbor Poslanecké sněmovny ve středu zveřejnil jména kandidátů do rad Českého rozhlasu a České televize. O čtyři místa bude usilovat 27 kandidátů. Mezi nimi i moderátor Stanislav Berkovec, exšéf rozhlasu Richard Medek či bojovník za průhlednou veřejnou správu Oldřich Kužílek.

Někdejší šéf Českého rozhlasu Richard Medek. Snímek je z roku 2009, kdy se ujal na pět měsíců funkce. | foto: Ivana Dvorska, Digizone.cz

Kandidáti do mediálních rad

"Mohl bych spojit svoje předchozí povolání a přinést realistický a rozumný pohled na transparentnost," míní Oldřich Kužílek, někdejší poslanec, spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím a vystudovaný divadelní režisér. Na kandidáta do Rady ČT jej nominovala neziskovka Otevřená společnost.

"ČT je velkým zdrojem veřejných peněz, proto by měla poskytovat veškeré informace. Zároveň se ale pohybuje na konkurenčním trhu, takže zveřejňování informací typu 'kolik bere konkrétní reportér' musí řešit specifickým způsobem," popsal Kužílek, co jej na místě v Radě ČT láká.

Právě neziskové společnosti, profesní organizace a občanská sdružení předkládají poslancům kandidáty do mediálních rad.

Do Rady chce i Medek, dříve kritizovaný za zlatý padák

Například Unie armádních sportovních klubů ČR navrhla, aby byl zvolen do Rady ČT Richard Medek. Ten na přelomu let 2009 a 2010 vedl pět měsíců Český rozhlas. Rezignoval ze zdravotních důvodů jen několik týdnů poté, co podepsal manažerskou smlouvu, která mu v případě odchodu zaručovala odstupné ve výši 10 platů. Medek si tak, ačkoliv ze své funkce tři měsíce promarodil, odnesl 1,5 milionu korun. (Více o zlatém padáku pro Medka čtěte tady.)

Bývalý poslanec Oldřich Kužílek

Bývalý poslanec Oldřich Kužílek

Občanské sdružení Mobility club navrhlo na člena Rady ČT televizního a rozhlasového moderátora Stanislava Berkovce. Vášnivý motorkář mimo jiné pomáhal zakládat soukromé brněnské rádio Hey, pro Novu uváděl Snídani a točí pro Rady ptáka Loskutáka. Kromě toho je spolutvůrcem a moderátorem několika spotů Besip.

Berkovec je aktivní i v řadě sdružení či politice. Je členem poradního sboru ministra dopravy ČR a od 90. let také zastupitelem města Slaný, kde žije. Tyto funkce by ale v případě zvolení musel opustit, protože členství v Radě ČT je podle zákona neslučitelné s jakoukoli funkcí ve veřejné správě.

Berkovec iDNES.cz řekl, že pokud by do Rady ČT usedl, ze zastupitelstva by odešel. "Samozřejmě, pokud by k tomu došlo, udělal bych, co je potřeba. Zatím je to ale kandidatura, tak jsem to neřešil," uvedl moderátor.

Volná jsou čtyři místa, o jejich obsazení rozhodnou poslanci

Kandidáti čeká v úterý 3. dubna na sněmovní půdě veřejné slyšení. Po něm sestaví volební výbor kandidátku, na níž bude 12 jmen. Nové členy mediálních rad pak budou volit už všichni poslanci na některé ze svých schůzí.

Moderátor Stanislav Berkovec

Moderátor Stanislav Berkovec

V obou radách se uvolnila vždy dvě křesla. V Radě ČT skončil loni v říjnu Jan Brandejs, v březnu z ní odešel také Ivan Satrapa. V polovině března ve funkci skončila také předsedkyně Rady ČRo Dana Jaklová a rozhlasový radní Petr Šafařík.

Všichni čtyři odešli, protože jim vypršel mandát. Členové rad jsou voleni vždy na šest let. Brandejs chce svoji funkci obhajovat, neboť jeho jméno je mezi nominanty. Stejně tak se o další funkční období pokusí i Petr Šafařík.

Rada ČT má při plném obsazení 15 členů a do jejich kompetence mimo jiné spadá jmenování a odvolávání generálního ředitele či schvalování rozpočtu ČT a jeho kontrola. Poslancům pak předkládá výroční zprávu.

Rada Českého rozhlasu má devět členů. Do její kompetence spadá schvalování dlouhodobých programových plánů nebo ekonomická kontrola ČRo, k níž využívá pětičlennou dozorčí komisi.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Daňová kobra zasahovala po celé zemi kvůli daňovým únikům, obvinila 23 lidí

Ilustrační snímek

Policisté a celníci ze speciálního týmu Daňová kobra zasahovali přibližně na šedesátce míst po celém Česku a obvinili...

Prezident jmenuje ministrem kultury Zaorálka. Sejdou se v pondělí

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek

Novým ministrem kultury by se měl stát Lubomír Zaorálek. „Je to zkušený politik, úspěšný předseda Poslanecké sněmovny,...

Benešová doporučila odškodnit klienty H-Systemu mimořádným opatřením

Bývalí klienti H-Systemu si byty v Horoměřicích dostavěli svépomocí. (24....

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová nenašla právní prostředky, kterými by bylo možné vyřešit odškodnění klientů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz