Babiš nepočítá s plošným zvyšováním platů, chce přiškrtit zneužívání dávek

  • 425
S plošným zvyšováním platů nemohou státní zaměstnanci počítat. „Nechceme plošně navyšovat,“ řekl po jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, kterého se zúčastnila i ministryně financí Alena Schillerová, premiér Andrej Babiš. „Padesát miliard je jenom plán, podstatný bude výsledek,“ řekl šéf ANO k navrhovanému schodku rozpočtu na příští rok.

Vláda počítá v návrhu rozpočtu na příští rok s růstem platů učitelů o 15 procent a u ostatních zaměstnanců, tedy hasičů, policistů či úředníků, s růstem o šest procent. Odbory požadují navýšení o deset procent.

„Odbory požadují navýšení o 10 procent, což by bylo dalších pět miliard korun navíc a shodli jsme se, že debatu sice musíme vést, ale takové navyšování platů není adekvátní,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová. „Chceme navyšovat především těm, kteří mají nejméně, například v kultuře, a nechceme plošné navyšování,“ uvedl Babiš.

Jsou lidé, kteří můžou jít do práce a nechtějí pracovat, řekl Babiš

Možné zdroje úspor vidí Babiš v seškrtání „černých duší“ ve státní správě, kterých je podle něj 16 tisíc, ve výdajích na provoz, v těch, které stát posílá neziskovým organizacím, v lepším čerpání z evropských fondů či v omezení zneužívání sociálních dávek, na což se má zaměřit i nová ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

„Jsou tady lidé, kteří můžou jít do práce a nechtějí pracovat,“ prohlásil premiér. A s Maláčovou právě o tom bude mluvit v pondělí.

Podle Babiše o tom s ní bude mluvit i prezident, ještě než ji příští týden jmenuje. Prověřit se mají také dotace neziskovým organizacím.

Právě výměna ministra práce a sociálních věcí byla v sobotu vedle rozpočtu druhým tématem Babišovy schůzky s prezidentem v Lánech. Tento týden odstoupil sociální demokrat Petr Krčál, který z velké části opsal svou bakalářskou práci na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Místo něj ČSSD do vlády navrhuje dosavadní ředitelku odboru rodinné politiky a politiky stárnutí na ministerstvu práce Maláčovou (více o ní a jejích názorech zde).

„Předpokládám, že zřejmě ještě v průběhu příštího týdne ji jmenuji. Přečetl jsem si některé údaje o jejím životopisu. Samozřejmě oceňuji, že absolvovala dvě prestižní vysoké školy. Tady bych položil důraz na to slovo prestižní,“ uvedl v rozhovoru pro ČTK Zeman na adresu Maláčové.

Prezident měl před poslanci výhrady k výši schodku

Když prezident přišel do Sněmovny před hlasováním o důvěře druhé Babišově vládě, ve svém projevu před poslanci se kriticky zmínil o navrhovaném padesátimiliardovém schodku rozpočtu.

„Jsem pro deficit v době krize. Nejsem pro deficit v době ekonomického růstu. A myslím si, že bychom měli směřovat minimálně k vyrovnanému rozpočtu, ne-li k rozpočtu přebytkovému,“ řekl prezident. Obrovské zdroje vidí v šetření a v boji proti plýtvání.

„Čtyřicet osm miliard ročně vyhazujeme na podporu obnovitelných zdrojů. Je to samozřejmě chyba minulých vlád a minulých parlamentů a tehdejšího zeleného šílenství,“ uvedl Zeman jeden z příkladů.

Zmínil také podle něj enormní počet státních úředníků. „Za mé vlády bylo státních úředníků 80 tisíc. Dnes je jich 150 tisíc, z toho 70 tisíc na centrální úrovni. Nesnažme se tento počet dále zvyšovat, tím méně těmto úředníkům přidávat peníze v jejich mzdách,“ poradil prezident vládě.

Ministerstvo financí navrhuje v rozpočtu omezit neobsazená tabulková místa na úřadech. Opatření by mělo snížit počet míst o 2221 a uspořit 3,4 miliardy korun. „Chceme se bavit o dalším snižování míst ve státní správě,“ řekla Schillerová.

Zeman by měl říci, že schodek 50 miliard nepodepíše, míní ODS

Opoziční ODS říká, že by prezident neměl vládě schodek 50 miliard umožnit. „Prezident republiky Miloš Zeman by měl vyslat vládě jasný signál, že nepodepíše zákon o státním rozpočtu s padesátimiliardovým schodkem v době ekonomického růstu a rekordně nízké nezaměstnanosti,“ uvedl rozpočtový expert ODS Jan Skopeček.

„Pokud prezident premiéra Babiše a vládu dopředu takto jednoznačně informuje o svém případném postupu, bude to velká motivace a naděje, že bude vládou nakonec připraven a schválen rozpočet vyrovnaný, případně alespoň deficit výrazně nižší,“ uvedl Skopeček.

Ospravedlněním pro deficit nemůže být podle něj ani nafouklý plán investic, když vláda ani v minulosti nedokázala plánované prostředky proinvestovat.

„My bychom skutečně chtěli, aby naši oponenti hodnotili výsledky objektivně. Je třeba hodnotit rozpočet jak dopadne,“ opáčil na kritiku ODS Babiš.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video