15:13
O odvolání policejního prezidenta John hovoří jako o "nenadálé popravě". Navrhl bod o podání informace ve věci způsobu a časování odvolání policejního prezidenta Lessyho hned na začátek schůze. Avizoval, že Věci veřejné vládě, jejíž byly většinu času součástí, sečtou na této schůzi její hříchy.
15:09
Šéf Věcí veřejných kritizuje vládu. "Jsme přesvědčeni, že vláda nemá právo přijímat politická, sociální a ekonomická hodnocení". Nečas je podle něj v Kalouskově vleku "nejen ve mstě policejnímu prezidentovi Lessymu".
15:05
Jen k pořadu schůze se sešlo 26 přihlášek. Začíná šéf VV Radek John.
15:06
Poslanci začali schůzi minutou ticha za zesnulého armádního generála Tomáše Sedláčka, hrdiny z druhé světové války a oběti komunistické perzekuce. Sedláček zemřel 27. srpna ve věku 94 let.
15:04
Schůze Sněmovny začíná. "Konečně se dostaneme k jednání," poznamenal k tomu po čtyřhodinovém jednání klubu ODS místopředseda této strany a ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Zákonodárci by podle Zbyňka Stanjury, šéfa poslanců ODS, měli zejména zvolit chybějícího místopředsedu Sněmovny. Je otázka, zda se dnes vůbec k hlasování o daních dostanou. Oficiálně končí jednací den v 19 hodin, nejpozději v tuto hodinu se znovu chtějí sejít poslanci ODS na jednání klubu.
14:40
O napjaté atmosféře v klubu ODS vypovídá i to, že strana začala během uzavřeného jednání klubu "vyšetřovat", od koho k novinářům unikla informace o premiérově plánu na opětovné předložení zákona a jeho spojení s hlasováním o důvěře.
14:10
Poslanec Pavel Bém, který se nepočítá k vládní papírové "stovce", řekl novinářům, že bude nyní hlasovat proti vyšší dani, ale když vláda spojí zákon s otázkou důvěry, nepotopí ji.
Atmosféra na jednání poslaneckého klubu ODS je údajně "vzrušená až hysterická", uvedla ČT.
14:03
"Pokud ČSSD uspěje ve volbách, nebude zvyšovat daň z přidané hodnoty. Šli bychom cestou prohloubení daňové progrese, zvýšení firemních daní a vyššího zdanění hazardu," prohlásil předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.
14:00
Poslanci se sejdou v 15 hodin. Tradiční začátek jednání se o hodinu posunul, stále totiž jedná klub ODS.
13:54
Předložením téhož návrhu na zvýšení daní znovu by premiér Nečas vsadil na poslední kartu: totiž že poslancům, kteří by o sněmovní křesla přišli - tedy zejména rebelům z ODS a možná některým členům Věcí veřejných - dojde hrozba ztráty dobrého bydla a že nakonec couvnou.
13:52
Šéf rozpočtového výboru poslanec ODS Pavel Suchánek novinářům řekl, že na klubu vystoupilo s výhradami proti zvyšování DPH více poslanců. Jen Petr Tluchoř podle něj jasně oznámil, že bude proti. Suchánek potvrdil Nečasův záměr, když balíček neprojde, předložit ho znovu a spojit s ním hlasování o důvěře. Suchánek vyšší daně podpoří, i když k nim měl dříve výhrady.
13:50
Ekonomické téma před začátkem schůze Sněmovny zmínil i Pavel Kováčik, šéf poslanců KSČM. "Celá hra kolem Davida Ratha má tak nějak překrýt to, že lidé mají čím dál menší růst příjmů a čím dál více výdajů," řekl Kováčik.
13:34
Podle předsedy Věcí veřejných Radka Johna ztratil kabinet mandát demokraticky vládnout. Jeho strana proto chystá obstrukce a chce vyvolat mimořádnou schůzi. Na to ovšem klub Věcí veřejných nemá potřebnou sílu, musel by se spojit s dalšími opozičními stranami.
13:20
Ministr financí Miroslav Kalousek dodal, že pokud vláda přijde o důvěru, stáhne ze Sněmovny návrh státního rozpočtu na příští rok.
13:17
TOP 09 bude hlasovat jednotně pro podporu vyšší DPH a její předseda Karel Schwarzenberg zkritizoval rebelující poslance z ODS. "Je to divadlo, co jsem už jednou zažil, zas tak vzrušující to nebylo. Skončilo to pádem vlády a teď se zdá, že se to bude opakovat. Ale nejhůř vždycky dopadnou zrádci. Copak někdo ví, kde jsou poslanci, co položili vládu v roce 2009?" řekl Schwarzenberg. Vadí mu rovněž "hlas shůry" - tedy prezidenta Klause - který vyzval poslance, ať o daních hlasují dle svého zdravého úsudku a zodpovědně.
13:01
Vláda totiž má papírově ve Sněmovně rovných sto členů - včetně všech poslanců strany LIDEM, včetně Úlehly a Tluchoře. Hlasování spojené se žádostí o důvěru znamená, že se zároveň rozhoduje o předloženém zákonu a o tom, zda kabinet dál povládne. To se při ztrátě dvou poslanců ODS nejeví jako možné, i kdyby by opustili jednací sál a tak snížili hlasovací kvórum. Záleželo by ovšem i na tom, zda dorazí hlasovat všichni opoziční poslanci.
12:49
Premiér a předseda ODS Petr Nečas poté prohlásil, že pokud balíček změn neprojde, předloží ho v nezměněné podobě znovu a spojí s ním hlasování o důvěře. Pokud by se do té doby rozložení sil nezměnilo, vláda by padla.
12:17
Sazby DPH mají vzrůst na 15, respektive 21 procent. Jenže vláda, která má po rozštěpení Věcí veřejných jen těsnou podporu, při pokusu o prosazení vyššího zdanění narazila. Proti se postavili ekonomové, prezident Václav Klaus a dnes i poslanci ODS Tomáš Úlehla a Petr Tluchoř. Vláda tak ztratila sílu k prosazení svého záměru (více o poslancích ODS čtěte zde)
12:00
Dobrý den, milé čtenářky, milí čtenáři. Redakce iDNES.cz bude dnes v on-line reportáži sledovat dění v Poslanecké sněmovně, kde chce vláda předložit návrh na zvýšení daně z přidané hodnoty.