O změnách vládního balíčku s vyššími daněmi bude s rebely v ODS jednat osmičlenná vyjednávací skupina, v níž bude premiér i zástupci rebelů.

O změnách vládního balíčku s vyššími daněmi bude s rebely v ODS jednat osmičlenná vyjednávací skupina, v níž bude premiér i zástupci rebelů. | foto: Marek Vondrouš, ČTK

Rebelové ODS pomohli vládě s daněmi, církevní restituce jsou u ledu

  • 400
Vláda Petra Nečase přežila první hlasování o důvěře, které spojila s vládním balíčkem s vyššími daněmi. Rebelové ODS balíček v prvním čtení neodmítli a nepomohli tak opozici svrhnout vládu. O podobě daní bude v ODS jednat osmičlenná skupina, v níž budou i premiér Petr Nečas a za rebely Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Radim Fiala.

Při projednávání vládního balíčku v prvním čtení se šestice rebelů v ODS nepřidala k opozici a umožnila další schvalování balíčku a zkrácení lhůty na jednání o něm na třicet dnů (více o schválení balíčku v prvním čtení najdete zde). "Jsme spokojeni, že se otvírá prostor pro to, aby se daně nezvyšovaly," řekl v úterý Tluchoř.

Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 vidí minimální prostor k úpravám balíčku. Nečas zopakoval, že pokud balíček vláda neprosadí, podá demisi a končí.

Kdo bude jednat o vládním balíčku s vyššími daněmi

Petr Nečas (premiér), Zbyněk Stanjura (šéf poslanců ODS), Pavel Drobil (místopředseda ODS) + trojice rebelů Marek Šnajdr, Ivan Fuksa, Radim Fiala + další zástupci klubu ODS Pavel Suchánek (šéf rozpočtového výboru) a Radim Jirout.

Vláda má teď 30 dnů, aby přesvědčila odbojnou skupinu, kterou tvoří Petr Tluchoř, Ivan Fuksa, Marek Šnajdr, Tomáš Úlehla, Radim Fiala a Jan Florián.

Jak to bude s DPH?

Rebelové mimo jiné požadují, aby daně i příští rok buď zůstaly ve výši 14 a 20 procent, nebo byla jednotná sazba DPH. Vadí jim také plánované vyšší zdanění lidí s měsíčním příjmem nad 100 tisíc korun a omezení možnosti daňových slev pro živnostníky, kteří uplatňují výdajové paušály.

Peníze na financování církevních restitucí by podle nich stát mohl získat mimo jiné prodejem podílů ve firmách, které patří státu - jako jsou Budvar či společnost Korado.

Církevní restituce přitom zatím zůstávají u ledu. Z programu Sněmovny je opět odsunulo čekání na konečný osud balíčku s vyššími daněmi. Církevní restituce měli přitom poslanci schvalovat už na úterní schůzi.

"Dohodli jsme se, že je vyřadíme," řekla iDNES.cz už před začátkem schůze předsedkyně dolní komory parlamentu  Miroslava Němcová z ODS. Její strana musí nejdříve s rebely najít shodu na podobě daní.

"Až po konsolidačním balíčku," odvětila vicepremiérka Karolína Peake ze strany LIDEM na dotaz, kdy by mohly přijít církevní restituce na program.

Kdy se poslanci vrátí k restitucím, není zatím jasné

Podle šéfa poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury není zatím v koalici dohoda na přesném datu schvalování církevních restitucí. Připustil, že to může být až v okamžiku, kdy bude balíček schválen definitivně, tedy po případném vetu Senátu či prezidenta.

Balíček, který prosazuje vláda a který počítá s růstem DPH od ledna příštího roku na 15 a 21 procent, byl v úterý prvním bodem schůze Sněmovny. A přestože nad ním poslanci strávili několik hodin, výsledek byl znám předem, už po jednání klubu ODS a dohodě s rebely v klubu. Juž před schůzí Sněmovny Tluchoř potvrdil, že se proti vládě nepostaví skupina šesti poslanců ODS, kteří pomohli opozici smést první pokus vlády zvýšit daně (více zde).

"Nepokládáme za rozumné, že to vláda předkládá ve stejném znění," řekl v úterý předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. "Věci veřejné se k tomu postaví jednotně a tento balíček odmítnou," ohlásil předseda VV Radek John. Stejně se podle očekávání zachovali komunisté. To ale opozici nestačilo.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video