Bývalý politický vězeň a poslední předseda Svazu PTP Jan Decker (uprostřed)...

Bývalý politický vězeň a poslední předseda Svazu PTP Jan Decker (uprostřed) zemřel 14. května 2020 ve věku 92 let. Decker byl nuceně nasazený v období druhé světové války, zapojil se do Pražského povstání i protikomunistického odboje. | foto: Václav Pancer, ČTK

V 92 letech zemřel Jan Decker, politický vězeň a poslední šéf „pétépáků“

  • 14
Ve čtvrtek zemřel ve věku 92 let Jan Decker, bývalý politický vězeň a poslední předseda Svazu Pomocných technických praporů. Informaci potvrdil vojenský historik Eduard Stehlík. Decker byl nuceně nasazený v období druhé světové války, zapojil se do Pražského povstání i protikomunistického odboje.

Jan Decker se narodil 2. ledna 1928 v Českých Budějovicích, od sedmi let žil s rodinou v Praze. Studoval gymnázium, na jaře 1945 ho protektorátní pracovní úřad vyslal na nucenou práci do Napajedel, kde se spolužáky kopal protitankové okopy. Z nuceného nasazení utekl a zúčastnil se Pražského povstání.

„Stavěli jsme barikády v Kubelíkově ulici. A pak jsme byli nasazení ke Středoškolské stráži, které velel nadporučík Sehák. Hlídali jsme esesáky, kteří byli zranění v době bojů,“ vzpomínal Decker pro projekt Paměť národa.

Po válce začal studovat Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a aktivně se věnoval atletice. Zúčastnil se 25. února 1948 pochodu asi 7 000 mladých lidí k Pražskému hradu, kde chtěli požádat prezidenta Edvarda Beneše, aby neustupoval komunistům. 

Akci brutálně zastavila bezpečnost a lidové milice, Decker byl ze studia vyloučen. Ještě v roce 1948 se zapojil do činnosti skupiny Pravda zvítězí, která byla napojená na odbojovou skupinu generála Karla Kutlvašra.

Po pozatýkání členů skupiny, kterou ve skutečnosti vytvořila komunistická Státní bezpečnost (StB), strávil půl roku ve vyšetřovací a soudní vazbě. Při výsleších ho mlátili pendrekem přes ledviny, vzpomínal.

„Člověk se přiznal k věcem, které třeba nedělal. Ale podařilo se zatajit věci, které byly podstatně důležitější. Třeba otázku, že naše skupina měla obsadit Československý rozhlas,“ řekl. Komunistická moc ho obvinila z velezrady, odsouzen byla nakonec za neoznámení trestného činu k půlročnímu vězení, které si odpykal ve vazbě.

Černí baroni rozpustili svůj svaz, chtějí klid. Nejmladšímu je 85 let

V letech 1950-52 sloužil Decker v Mimoni a v Praze u Pomocných technických praporů - Vojenských táborů nucených prací ČR, kam komunisté posílali „na převýchovu“ odbojné vysokoškolské studenty i jejich profesory, zemědělce, kteří nechtěli vstupovat do družstev, či příslušníky šlechty.

Příslušníci skupiny zvané také Černí baroni procházeli vojenským výcvikem beze zbraně a museli tvrdě pracovat. Svaz sdružující bývalé „pétépáky“, jehož byl Decker posledním předsedou, ukončil činnost s koncem roku 2016 kvůli vysokému věku svých členů.

Decker, aby se vyhnul mimořádnému prodloužení vojny, podepsal pracovní závazek na deset let do vojenského podniku Konstruktiva Praha. Pracoval tam jako stavební dělník a betonář, později jako plánovač. Mimo jiné opravoval betonářská zařízení na stavbě Stalinova pomníku v Praze. Kvůli svému postoji k srpnové invazi armád Varšavské smlouvy musel v roce 1970 změnit zaměstnání. Po sametové revoluci byl soudně rehabilitován a obdržel titul JUDr.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video