Jakl na přednášce zpochybnil oprávněnost války v Afghánistánu

  23:04aktualizováno  23:04
Prezidentův tajemník Ladislav Jakl se na přednášce o teroristickém útoku v USA z 11. září 2001 a jeho následcích ostře pustil do afghánské války. Zpochybnil její oprávněnost. A to i přesto, že pravicové vlády podporují misi českých vojáků v této zemi.

Jakl kritizoval, že se afghánské tažení snažilo vymýtit terorismus v zemi, odkud nevzešel. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

"Reakcí na 11. září nebylo semknutí se kolem individuálních svobod, ale kolem státu a jeho moci. Následovala válka v Afghánistánu," řekl Jakl. Kritizoval, že afghánské tažení se tam pokoušelo vymýtit terorismus, který odtamtud podle něj nevzešel.

"Se stejnou logikou měl být bombardován Rijád, ti teroristé byli totiž mnozí Saúdští Arabové," dodal provokativně Jakl.

Jiří Weigl, kancléř prezidenta republiky Václava Klause

Muži z Kanceláře prezidenta republiky vystoupili na semináři Centra pro ekonomiku a politiku "11. září – deset let poté". Kromě prezidentova tajemníka Jakla se tam objevil i kancléř Jiří Weigl coby moderátor, přednášel i premiérův poradce Roman Joch.

Roman Joch

Ten naopak iráckou a afghánskou misi spíše chválil, ale vyslovil názor, že NATO letos nemělo zasahovat v Lybii. "Kaddáfí neučinil od roku 2003 jediné nepřátelské gesto proti nám," argumentoval.

"Jasně, NATO pomohlo Libyjcům. Ale byl život našich občanů ohrožen Kaddáfího režimem? Nebyl. Ne, že bych považoval válku proti Kaddáfímu za nespravedlivou. Ale v našem zájmu nebylo zbavit se právě toho tyrana, a ne jiného," řekl Joch MF DNES na dotaz, zda například přijetí propuštěného teroristy z Lockerbie či zadržovaní bulharských zdravotníků nejsou gesta proti západu.

"Kdo je tu za Araby? A kdo za Američany?"

Několik stovek lidí v publiku tleskalo už při příchodu vystupujících, což Weigla údajně dojalo. Ostatně zaskakoval za Václava Klause, který večery zpravidla moderuje. O tažení do Iráku a Afghánistánu mluvil kriticky i následující řečník, Jan Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů. "Vyhraná válka se překlopila v prohraný mír. Ztráty amerických vojáků už přesáhly šest tisíc, u civilistů už je to odhadem 200 tisíc a náklady dosáhly podle střízlivých odhadů bilion dolarů."

Jakl o 11. září i vtipkoval: "Krátili jsme si s kolegy chvíli čekání odlehčenými větami. Je dobré pokračovat v tradici, že diskuse má být vyvážená. A aby to bylo vyvážené, ptal jsem se, kdo je tu za Araby?"

Moderátor Weiglmu odpověděl: "No, spíš kdo je tady za Američany?" Vzhledem ke kritice obou válek Weigl zjevně věděl, o čem mluví. Jinak byla přednáška navzdory pověsti účastníků spíš krotká.

"Jedenácté září fungovalo jako budíček, že dějiny opravdu neskončily," řekl Jakl. Jen když při přednášce mluvil o názorech Strany zelených, mluvil o extremistické Straně zelených.

Hájek zůstal doma

Hodně svérázný názor na události 11. září má další muž z Hradu, vicekancléř Petr Hájek. Před časem řekl, že existuje dosti reálná možnost, že útoky na Ameriku zorganizovaly tajné služby USA. Možná proto ve čtvrtek mezi vystupujícími nebyl.

"Mám naprosto opačný názor. On se objektivně mýlí," prohlásil ještě na Hájkovu adresu Joch.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

Teplé počasí v Česku zůstane. Výrazněji se ochladí až v půlce října

Ilustrační foto

Příští týden se bude počasí měnit jako na houpačce. Po teplém začátku týdne, kdy se ručička teploměru vyšplhá až na 23...

OBRAZEM: Kůrovcová kalamita poblíž Orlické přehrady z ptačí perspektivy

Praha, 9.9.2019, kůrovec, kůrovcová kalamita, lesy v oblasti Zvíkovské...

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká už několik let. Podle odborníků je dnes situace nejhorší v historii českého...

Milion psů nemá povinné čipování, na návštěvu veterináře zbývá jen 100 dní

ilustrační snímek

Majitelé psů mají už jen něco přes 100 dní na to, aby nechali svého psa označit čipem. Od 1. ledna příštího roku tuto...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz