Finanční kondici tají pět firem z šesti, stát tratí až stovky miliard

  15:56aktualizováno  15:56
Informační povinnost loni nesplnilo 84 procent českých firem. Další společnosti údaje o svých financích zkreslují. Získávají tak výhodu nad těmi, kteří zákon dodržují. Stát by hříšníky mohl pokutovat, často to ale nedělá. Co hůř, úřady nezřídka dávají firmám, které na paragrafy nehledí, další zakázky.

Na problém na středeční tiskové konferenci poukázaly Národní fond proti korupci (NFPK) a analytická společnost Bisnode, která se monitorováním českého podnikatelského trhu dlouhodobě zabývá.

Podle jejích analytiků zveřejnilo ve veřejném obchodním rejstříku své finanční údaje za loňský rok jen 16 procent firem. Tento údaj se může ještě mírně změnit, protože ačkoliv lhůta vypršela na konci července, soudům trvá i několik měsíců než informace do sbírek zanesou. 

Přesto půjde ve srovnání s předchozími lety téměř jistě o rekordně nízké číslo, které navíc potvrzuje dlouhodobý trend. Například v loňském roce zmíněné údaje nezveřejnilo 64 procent podniků, zatímco v roce 2013 to bylo jen 55 procent. 

Podíl firem, které nesplnily informační povinnost (v procentech)
20172016201520142013
Akciová společnost82,2849,9644,8041,2836,99
Společnost s ručením omezeným84,1864,6060,5157,7355,32
CELKEM84,0863,7759,5756,7154,13

Zdroj: Bisnode

Přitom takovým firmám hrozí ze zákona jednorázová pokuta až sto tisíc korun a další sankce až do výše tří procent hodnoty aktiv společnosti. Většina podniků na toto riziko ale podle NFPK nehledí, jelikož stát pokuty za toto porušení zákona takřka neuděluje.

Stát na pokutách ročně tratí až stovky miliard

Analytici Bisnode tvrdí, že se tím však připravuje o ohromné částky. Pokud by totiž stát pokuty vymáhal jen od společností, které své povinnosti nesplnily v roce 2016, mohl by do rozpočtu získat 23 až 625 miliard korun. 

Fotogalerie

„Není reálné, aby soudy vždy udělily pokuty v maximální výši, ale i kdyby vymohly jen část z maximální částky, jednalo by se o významnou injekci do státního rozpočtu,“ řekl ředitel Bisnode pro Českou republiku Jiří Skopový. 

Nejde podle něj ale v první řadě jen o ušlé peníze. Nevyužívání sankcí a tím způsobená situace totiž podle něj poškozují zejména poctivé podnikatele. „Vzniká tak netransparentní podnikatelské prostředí, kdy menšina firem zákony v této oblasti dodržuje, zatímco většina profituje z nefunkčního systému, když tají své finance,“ podotkl Skopový. 

Tím ale získávají nefér výhodu vůči ostatním a zároveň brání svým obchodním partnerům, aby si je na základě finančních dat mohli prověřit. To může podle Skopového vést ke vzniku nedobytných pohledávek a v extrémním případě až ke krachu společností, které takovým nepoctivým firmám naletí.

O svých financích mlčí spící firmy i společnosti s máslem na hlavě

Důvodů, proč se většina podniků zdráhá podělit o své finanční výsledky, je několik. Část nezveřejňuje účetní závěrky jednoduše proto, že jde o spící firmy, které nevykazují žádnou aktivitu. Mnoho z nich má ale k tajnostem horší důvody. Z analýzy totiž vyplývá, že společnosti, které se vyhýbají plnění informační povinnosti, jsou mnohem rizikovější než firmy, které své finanční výkazy pravidelně zveřejňují. 

„Obezřetnost a prověřování obchodních partnerů je vždy na místě. Absence finančních výkazů na sbírce listin by měla být varovným signálem. Společnosti, které tají své finance, jsou postiženy negativní událostí výrazně častěji než ty, které v této oblasti zákon dodržují,“ uvedl Skopový. To je ostatně patrné z následující tabulky.

Srovnání rizikovosti firem, které plní a neplní informační povinnost (v procentech)
nespolehlivý plátce DPHúpadekexekucedluhylikvidacerizikové okolí
plní1,690,893,331,518,8111,12
neplní2,721,385,442,3414,3716,39

Zdroj: Bisnode

Navíc ani všechny firmy, které finanční údaje ve veřejném obchodním rejstříku zveřejňují, to nedělají tak, jak by měly. Často podle Skopového citlivé údaje začerňují, rozostřují, či vynechávají pod záminkou obchodního tajemství.

Firmy, které porušují zákon, dostávají veřejné zakázky

Problémem podle NFPK není jen fakt, že stát hříšné firmy nepokutuje, ale že tyto společnosti také často získávají veřejné zakázky. Státní instituce jako městské úřady, nemocnice či ministerstva totiž na to, zda společnosti informační povinnost splňují, při rozdělování zakázek příliš nehledí.  

Povinné svlékání firem: kdo nezveřejní účetní závěrku, končí

Jako příklad analytici Bisnode uvedli tři konkrétní smlouvy. Loni v dubnu ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu v hodnotě 89 394 korun s firmou První SaZ Plzeň, Městská část Praha 1 letos v březnu a dubnu dvakrát nasmlouvala společnost KOHOS za celkem 319 814 korun a Hlavní město Praha loni v září uzavřelo smlouvu s firmou OPTOMONT v hodnotě 67 158 korun. Ani jedna z jmenovaných firem přitom svou informační povinnost nesplnila od roku 2014.

Novela má zjednodušit likvidaci firem, možná ale až moc

Situaci chce řešit i návrh novely zákona, který schválila vláda začátkem června. Podle něj by mohly krajské soudy firmu automaticky zrušit a vymazat ji z obchodního rejstříku. A to v případě, pokud ve dvou letech po sobě nezveřejní účetní závěrku a nekomunikuje. Novela teď čeká na schválení v Poslanecké sněmovně.

Podle ředitele NFPK Karla Škáchy by ale tato úprava mohla posloužit firmám k až příliš jednoduchému konci. „To opatření samozřejmě zní fajn. Víme, že tady je mnoho mrtvých schránek, které nevykazují žádnou činnost, případně jsou používány k různým nekalým věcem jako bílé koně,“ vysvětlil. Na druhou stranu však upozorňuje, že ke zrušení právnické osoby má podle novely dojít bez likvidace.

„Tedy bez zjišťování dalších informací a vyvázání se z případných problémů a povinností, které subjekt měl vůči svým obchodním partnerům. Stát tímto nástrojem v podstatě nabízí likvidaci firmy zdarma,“ upozornil Škácha.

Zlikvidovat společnost je dnes přitom poměrně náročné a nákladné. Novela by tak podnikatelům podle NFKP nabídla mnohem jednodušší řešení. „Stát by to za mě jako podnikatele vyřešil, krásně to vyčistil a já bych mohl znovu začít podnikat s jinou firmou ve stejných kolejích,“ dodal Škácha.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Olše je na nejvyšším stupni povodňové aktivity, klesly Smědá a Bečva

Rozvodněná řeka Senice v obci Valašská Polanka na Vsetínsku (22. května 2019)

Po vydatných deštích stouply hladiny vodních toků, na třech desítkách míst byly ráno povodňové stavy. Nejvyšší stupeň...

Česko zažilo nejstudenější nástup května od začátku tisíciletí

Rozdíl teploty dne 5. května v roce 2018 a 2019

Zatímco minulý rok začátek května lákal ke koupání, letos vládly kabáty. V celorepublikovém průměru byly teploty o víc...

Profese exekutora si lidé váží nejméně. Stejně jako politika, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Šest z deseti lidí se domnívá, že současný výběr exekutora je špatný, a podle 69 procent lidí by ho měl přidělovat stát...

Najdete na iDNES.cz