Pondělí 9. prosince 2019, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

Finanční kondici tají pět firem z šesti, stát tratí až stovky miliard

  15:56aktualizováno  15:56
Informační povinnost loni nesplnilo 84 procent českých firem. Další společnosti údaje o svých financích zkreslují. Získávají tak výhodu nad těmi, kteří zákon dodržují. Stát by hříšníky mohl pokutovat, často to ale nedělá. Co hůř, úřady nezřídka dávají firmám, které na paragrafy nehledí, další zakázky.

Na problém na středeční tiskové konferenci poukázaly Národní fond proti korupci (NFPK) a analytická společnost Bisnode, která se monitorováním českého podnikatelského trhu dlouhodobě zabývá.

Podle jejích analytiků zveřejnilo ve veřejném obchodním rejstříku své finanční údaje za loňský rok jen 16 procent firem. Tento údaj se může ještě mírně změnit, protože ačkoliv lhůta vypršela na konci července, soudům trvá i několik měsíců než informace do sbírek zanesou. 

Přesto půjde ve srovnání s předchozími lety téměř jistě o rekordně nízké číslo, které navíc potvrzuje dlouhodobý trend. Například v loňském roce zmíněné údaje nezveřejnilo 64 procent podniků, zatímco v roce 2013 to bylo jen 55 procent. 

Podíl firem, které nesplnily informační povinnost (v procentech)
20172016201520142013
Akciová společnost82,2849,9644,8041,2836,99
Společnost s ručením omezeným84,1864,6060,5157,7355,32
CELKEM84,0863,7759,5756,7154,13

Zdroj: Bisnode

Přitom takovým firmám hrozí ze zákona jednorázová pokuta až sto tisíc korun a další sankce až do výše tří procent hodnoty aktiv společnosti. Většina podniků na toto riziko ale podle NFPK nehledí, jelikož stát pokuty za toto porušení zákona takřka neuděluje.

Stát na pokutách ročně tratí až stovky miliard

Analytici Bisnode tvrdí, že se tím však připravuje o ohromné částky. Pokud by totiž stát pokuty vymáhal jen od společností, které své povinnosti nesplnily v roce 2016, mohl by do rozpočtu získat 23 až 625 miliard korun. 

Fotogalerie

„Není reálné, aby soudy vždy udělily pokuty v maximální výši, ale i kdyby vymohly jen část z maximální částky, jednalo by se o významnou injekci do státního rozpočtu,“ řekl ředitel Bisnode pro Českou republiku Jiří Skopový. 

Nejde podle něj ale v první řadě jen o ušlé peníze. Nevyužívání sankcí a tím způsobená situace totiž podle něj poškozují zejména poctivé podnikatele. „Vzniká tak netransparentní podnikatelské prostředí, kdy menšina firem zákony v této oblasti dodržuje, zatímco většina profituje z nefunkčního systému, když tají své finance,“ podotkl Skopový. 

Tím ale získávají nefér výhodu vůči ostatním a zároveň brání svým obchodním partnerům, aby si je na základě finančních dat mohli prověřit. To může podle Skopového vést ke vzniku nedobytných pohledávek a v extrémním případě až ke krachu společností, které takovým nepoctivým firmám naletí.

O svých financích mlčí spící firmy i společnosti s máslem na hlavě

Důvodů, proč se většina podniků zdráhá podělit o své finanční výsledky, je několik. Část nezveřejňuje účetní závěrky jednoduše proto, že jde o spící firmy, které nevykazují žádnou aktivitu. Mnoho z nich má ale k tajnostem horší důvody. Z analýzy totiž vyplývá, že společnosti, které se vyhýbají plnění informační povinnosti, jsou mnohem rizikovější než firmy, které své finanční výkazy pravidelně zveřejňují. 

„Obezřetnost a prověřování obchodních partnerů je vždy na místě. Absence finančních výkazů na sbírce listin by měla být varovným signálem. Společnosti, které tají své finance, jsou postiženy negativní událostí výrazně častěji než ty, které v této oblasti zákon dodržují,“ uvedl Skopový. To je ostatně patrné z následující tabulky.

Srovnání rizikovosti firem, které plní a neplní informační povinnost (v procentech)
nespolehlivý plátce DPHúpadekexekucedluhylikvidacerizikové okolí
plní1,690,893,331,518,8111,12
neplní2,721,385,442,3414,3716,39

Zdroj: Bisnode

Navíc ani všechny firmy, které finanční údaje ve veřejném obchodním rejstříku zveřejňují, to nedělají tak, jak by měly. Často podle Skopového citlivé údaje začerňují, rozostřují, či vynechávají pod záminkou obchodního tajemství.

Firmy, které porušují zákon, dostávají veřejné zakázky

Problémem podle NFPK není jen fakt, že stát hříšné firmy nepokutuje, ale že tyto společnosti také často získávají veřejné zakázky. Státní instituce jako městské úřady, nemocnice či ministerstva totiž na to, zda společnosti informační povinnost splňují, při rozdělování zakázek příliš nehledí.  

Povinné svlékání firem: kdo nezveřejní účetní závěrku, končí

Jako příklad analytici Bisnode uvedli tři konkrétní smlouvy. Loni v dubnu ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu v hodnotě 89 394 korun s firmou První SaZ Plzeň, Městská část Praha 1 letos v březnu a dubnu dvakrát nasmlouvala společnost KOHOS za celkem 319 814 korun a Hlavní město Praha loni v září uzavřelo smlouvu s firmou OPTOMONT v hodnotě 67 158 korun. Ani jedna z jmenovaných firem přitom svou informační povinnost nesplnila od roku 2014.

Novela má zjednodušit likvidaci firem, možná ale až moc

Situaci chce řešit i návrh novely zákona, který schválila vláda začátkem června. Podle něj by mohly krajské soudy firmu automaticky zrušit a vymazat ji z obchodního rejstříku. A to v případě, pokud ve dvou letech po sobě nezveřejní účetní závěrku a nekomunikuje. Novela teď čeká na schválení v Poslanecké sněmovně.

Podle ředitele NFPK Karla Škáchy by ale tato úprava mohla posloužit firmám k až příliš jednoduchému konci. „To opatření samozřejmě zní fajn. Víme, že tady je mnoho mrtvých schránek, které nevykazují žádnou činnost, případně jsou používány k různým nekalým věcem jako bílé koně,“ vysvětlil. Na druhou stranu však upozorňuje, že ke zrušení právnické osoby má podle novely dojít bez likvidace.

„Tedy bez zjišťování dalších informací a vyvázání se z případných problémů a povinností, které subjekt měl vůči svým obchodním partnerům. Stát tímto nástrojem v podstatě nabízí likvidaci firmy zdarma,“ upozornil Škácha.

Zlikvidovat společnost je dnes přitom poměrně náročné a nákladné. Novela by tak podnikatelům podle NFKP nabídla mnohem jednodušší řešení. „Stát by to za mě jako podnikatele vyřešil, krásně to vyčistil a já bych mohl znovu začít podnikat s jinou firmou ve stejných kolejích,“ dodal Škácha.

Autor:

Kauza Čapí hnízdo

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo. Prezident Miloš Zeman nevyužije abolici k zastavení trestního stíhání.

V reakci na to spolek Milion chvilek ohlásil další demonstraci, tentokrát v centru Prahy.


  • Nejčtenější

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

Z ženy mužem a zase zpátky. Někteří transgenderisté litují své přeměny

Někteří transgenderisté jsou nespokojeni se svou přeměnou v jedince opačného pohlaví. Postupují proto operace, které z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Voda zdarma na hlavním nádraží nebude. Lidé si ji mohou koupit, říká správa

Ochladit se v parných dnech. Napustit si pitnou vodu do lahve. Dát napít svému psovi. Veřejná pítka fungují ve městech...

Premium

Děda zakládal, vnuk kradl. Z českých muzeí mizí jejich poklady

Jen blednoucí černobílé fotografie či popisy v inventáři připomínají exponáty, které nenávratně zmizely z českých muzeí...

Češka získala cenu za občanský aktivismus v Evropě. Porazila Thunbergovou

Čtyři kategorie, čtyři ženy. Bruselské muzeum BELvue hostilo další ročník Women of Europe Awards. V jedné z kategorií...

Premium

Když vám zmizí dítě... Policie denně hledá desítky dětí

Pátrání po ztracených lidech se policie věnuje vždy s plným nasazením. Zvláště pokud se jedná o malé dítě. Policisté...

Najdete na iDNES.cz