Někdejší vysoká pec v Šindelové na Sokolovsku byla součástí železáren vybudovaných v roce 1839. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Plán na záchranu historické pece má trhlinu, stavba zmizela z katastru

  • 11
Plány na záchranu zbytků někdejší vysoké pece v Šindelové na Sokolovsku, v níž rodina Nosticů vyráběla železo od počátku 19. století, mají nečekaný problém. Zájemce, který chtěl unikátní památku koupit, objevil, že stavba úředně neexistuje - není totiž zapsaná v katastru nemovitostí.

"Ví se přesně, kdy byla vysoká pec založena, kdy začala pracovat a komu patřila ještě za druhé světové války. Ale pak se jaksi z dokladů ztratila a nelze dohledat, komu patří," zjistil šindelovský zastupitel Rudolf Kovařík.

Na nesrovnalost přišel, když radil kupci, jenž o vysokou pec projevil zájem a chtěl ji koupit od dosavadního majitele - firmy Hobi trading.

Zájemce o historickou pec by chtěl zpevnit rozpadající se zdivo, odstranit náletové dřeviny a k památce umístit "mluvící" informační panel.

Huť a vysoká pec v Šindelové

Kulturní památka, dokumentuje starší vývojové stadium výroby železa. Poslední významný hmotný doklad o hutnictví v Krušnohoří.

První zmínky o železářských hamrech v Šindelové se objevují už ve 14. století. Dochovanou vysokou pec založila 1839 rodina Nosticů.

Továrnu tvořila pec, válcovny plechu, kalírny a hamr. K pohonu se používal parní stroj.

Na konci 20. let 20. století továrna zaměstnávala asi 920 lidí. Slévárna fungovala do roku 1945.

Později se správcem stal státní statek, objekty chátraly, mnohé byly zbořeny. Nyní je zachováno jen torzo vysoké pece z pískovcových kvádrů s výškou šest metrů nad úrovní terénu. 

Plány na záchranu zbytků hutě ale dostaly hned v zárodku trhliny. V katastru nemovitosti je zakreslen jen pozemek, ne stavba samotná.

Firma Hobi trading získala tento areál a další plochy v okolí po zkrachovalém zemědělském podniku prý původně proto, aby na nich postavila solární panely.

"Předpokládáme, že vlastník stavby a pozemku v Šindelové je totožný. Žádný doklad o tom ale neexistuje. Krajský úřad se už dříve pokoušel věc vyřešit, ale snaha asi zůstala na půli cesty," potvrdila Iva Harapátová, šéfka stavebního odboru a památkové péče na Městském úřadě v nedalekých Kraslicích.

Podle ní lze chybu napravit tak, že majitel požádá o zápis do katastru. Čistě prakticky k tomu ale firma nemá důvod, stala by se snadným terčem pro památkáře.

Národní památkový ústav v Lokti o kuriózním nedopatření ví a chystá se ho napravit. Nebude to ale rychlé a ani snadné. Památkáři mohou firmu upomínat a pokutovat, aby se o pec starala.

"Pokud se odvolá, vlastnictví tímto způsobem vyřeší správní orgán a soud. Podnět k zahájení řízení v dané věci určitě letos podáme," slíbil ředitel loketského památkového ústavu Tomáš Karel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video