Čí je úsek rychlostní silnice R6 u Bošova? Politici se hádají o zásluhy

  19:35aktualizováno  19:35
Stavbu čtyř kilometrů rychlostní silnice R6 z Bošova do Lubence Karlovarský kraj neplatí. Financuje ji Ředitelství silnic a dálnic. Přesto hejtman Josef Novotný (ČSSD) v pátek v Bošově uspořádá slavnostní zahájení stavební akce - zřejmě s proslovy a se stříháním pásky, jak bývá zvykem.
Stavba úseku silnice R6 Lubenec - Bošov byla zahájena už v roce 2010 a následně kvůli nedostatku peněz ještě za ministra Víta Bárty na neurčito přerušena. Ilustrační snímek

Stavba úseku silnice R6 Lubenec - Bošov byla zahájena už v roce 2010 a následně kvůli nedostatku peněz ještě za ministra Víta Bárty na neurčito přerušena. Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Vyvolal tím ostrý střet politiků o to, kdo se o pokračování prací na R6 zasloužil.

Rozesláním pozvánek na slavnostní zahájení Josef Novotný překvapil politiky z ODS. Ti jsou přesvědčeni, že to díky jejich lobbingu uvolnil stát stovky milionů, aby se k Bošovu mohly vrátit bagry. Páteční stříhání pásky považují za předvolební sešlost hejtmana, který kandiduje za ČSSD do Sněmovny a chce se zviditelnit.

"Je to od hejtmana nehoráznost. Z R6 si dělá politickou agitku. Navíc ani nepozval lidi, kteří se o financování stavby opravdu zasloužili. On rozhodně tahounem nebyl," prohlásil Jan Mraček, předseda ODS na Chebsku a člen výboru Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).

Když mluví o zásluhách, má na mysli třeba sebe a bývalé poslance Jana Bureše (ODS), Pavla Hojdu (KSČM) a Janu Suchou (dříve Lidem). Pozvánku na pátek dostal jen Hojda, místopředseda dozorčí rady SFDI. Právě v SFDI se nakonec rozhodlo, že na R6 u Bošova půjde ještě letos prvních 100 milionů korun a další peníze v příštích letech.

Investorem celé stavby je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). To ani neuvažovalo, že by slavnostní zahájení u Bošova pořádalo. Stavba totiž už byla jednou v roce 2010 odstartována a pak brzy kvůli nedostatku peněz ještě za ministra Víta Bárty na neurčito přerušena.

Hejtmana rozčílilo, že se o zásluhy hlásí lidé z ODS

Hejtman Novotný ve středu řekl, že na akci pozval ministra dopravy Zdeňka Žáka a ten za sebe pošle v pátek náměstka. Novotný se cítí být tím, kdo stavbu R6 rozpohyboval. "Já hned jel za novým ministrem Žákem a domluvil to s ním."

Hejtmana naopak rozčílilo, že se o zásluhy hlásí lidé z ODS. "Čím se zasloužili? Neudělali nic, jen vše brzdili. A teď se cítí dotčeni? Že je hanba nefackuje a že aspoň nejsou zticha. Za tři roky, co byli v koalici, neudělali pro R6 nic," prohlásil Novotný.

Z bývalých poslanců pozval jen Hojdu proto, že ten se zúčastňoval jednání, která krajský úřad svolával na téma R6. "Ostatní, snad ještě kromě pana Chlada, na schůzky nechodili a kolikrát se ani neomluvili," dodal Novotný.

Úsek R6 Lubenec - Bošov

  • 4,1 kilometru
  • rozpočet 1,6 miliardy korun, vítězem zakázky je firma Eurovia
  • stavba zahájena v květnu 2010 a v srpnu 2010 zastavena pro nedostatek peněz
  • 30. září 2013 budou práce obnoveny, dodatkem ke smlouvě stát ušetří celkem 144 milionů Kč
  • hotovo má být nejpozději 31. 10. 2015

Výbor Státního fondu dopravní infrastruktury:

  • 9 členů včetně Jana Mračka (ODS) z Chebu

Dozorčí rada Státního fondu dopravní infrastruktury:

  • 5 členů včetně exposlanců Pavla Hojdy (KSČM) z Chebu a Jany Suché (dříve VV a Lidem) z Ostrova

Exposlanec a volební lídr ODS Jan Bureš mu v narážce na páteční akci v Bošově vzkázal, ať si ČSSD klidně pořádá předvolební akce, ale ne za krajské peníze. "Nevím o tom, že by se hejtman nějak o pokračování R6 zasloužil nebo že by v tom něco podnikal. Nechápu, proč zahájení stavby organizuje kraj," diví se Bureš.

Novotný zase Burešovi hned vmetl, že v parlamentu spolu s Janou Suchou hlasoval proti návrhu kraje na zavedení levnějších krajských dálničních známek.

Šéf karlovarské části Ředitelství silnic a dálnic Martin Leichter ještě ve středu ráno přesně nevěděl, jestli se může páteční akce zúčastnit. Pozvánku od hejtmana dostal. Pak i souhlasný pokyn od svého vedení z Prahy.

"ŘSD slavnostní akci nepořádá. Dělá ji ale hejtman zřejmě za účasti ministerstva dopravy. V tomto případě je to tedy v režii hejtmana a ministerstva. Náš zástupce v kraji pan Leichter se zúčastní," řekla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Lidé z ODS se shodují, že velký kus práce pro R6 odvedl komunistický exposlanec a volební lídr KSČM Pavel Hojda. Ten se zjevně nechtěl do slovní přestřelky zapojovat. Ale zmínil, že chtěl, aby pozvánku do Bošova dostal i jeho kolega ze SFDI Jan Mraček (ODS).

"Je faktem, že akci nepořádá Ředitelství silnic a dálnic ani ministerstvo dopravy. Ale pravda také je, pokračování na stavbě R6 je významnou událostí. A pan hejtman to chce asi připomenout. Kraj o to neustále usiloval, ale kdyby nebylo finálních kroků ministra, správní rady a dozorčí rady SFDI, tak by se to nepovedlo," řekl Pavel Hojda.

Stavba byla v roce 2010 přerušena po čtyřech měsících

Samotné práce u Bošova obnoví dodavatelská firma Eurovia 30. září. Do srpna 2010, než byla stavba jen po čtyřech měsících přerušena, Eurovia stihla pouze sejmout ornici v okolí a odstranit pařezy.

Nyní ŘSD dojednalo s Eurovií slevu 4 procenta na budoucí fakturace. Celkem stát ušetří desítky milionů korun z rozpočtu stavby. Ta byla vysoutěžena na 1,64 miliardy. K podmínkám nového dodatku smlouvy patří také pevný termín zprovoznění úseku Bošov - Lubenec. A to nejpozději do 31. října 2015.

Eurovia si nebude moci účtovat očekávaných 19,2 milionu korun za urychlení výstavby. Nenaúčtuje si ani 7 milionů za ochranu díla před chátráním a poškozením během stavby. Další úsporu představuje změna postupu výstavby - činí asi 53 milionů. "V celkovém součtu tak ŘSD ušetří na této stavbě kolem 144 milionů," uvedl generální ředitel ŘSD David Čermák.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Firma hostila šéfa antimonopolního úřadu na fotbale. Zachránil jí stamiliony

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. (25. leden...

Šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje v roce 2015 hostila firma BusLine na fotbalovém zápase Ajax Amsterdam v...

Pacienti si polepší. Péče lékařů bude díky novým opatřením dostupnější

Zubaři, ilustrace

Nové dohodovací řízení mezi lékaři a zdravotními pojišťovnami přineslo výrazné změny. Ty se týkají především zubařů,...

Naše věže na Žižkově rušit nebudou, říká na svůj návrh Eva Jiřičná

Eva Jiřičná má ateliér v Praze i v Londýně. Podle jejího návrhu vznikla...

Na místě žižkovského Telecomu chce developer Central Group stavět tři věže podle návrhu architektky Evy Jiřičné....

Najdete na iDNES.cz