(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Hasič chtěl bránit partnerku v souboji, od pokuty ho zachránil ministr

  • 369
Nyní již bývalý hasič Jiří Štrunc chtěl řešit spor mezi svou přítelkyní a jejím kolegou tradičně – dotyčného vyzval na souboj. Místo kýžené satisfakce však přišlo trestní oznámení, načež mu komise na měsíc snížila plat. Štrunce se nyní zastal ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO), podle kterého bylo řízení vadné.

„Přítelkyně měla dlouhodobé problémy s kolegy v práci. Příčinou byly fotografie, které vznikly na jednom večírku a šířily se po firmě,“ popsal počátek svých obtíží Štrunc. Když jeho partnerka přišla z práce se vzkazem, „ať si ji srovná, nebo ji srovnají kolegové,“ rozhodl se jednat.

Nejprve se snažil vyřešit celou záležitost telefonátem, kolega jeho přítelkyně však prý neměl zájem se s ním bavit. Štrunc si tedy řekl, že spor vyřeší soubojem. „Chtěl jsem konflikt urovnat jako za starých časů, klidně i se zbraní v ruce,“ uvedl bývalý hasič, který se ve volném čase věnuje středověkému plnokontaktnímu boji.

Jiří Štrunc

Kolega ovšem výzvu k duelu nepřijal. Místo toho se obrátil na policii, které předal nahrávky telefonátů, a podal trestní oznámení pro podezření z nebezpečného vyhrožování.

„Vzhledem k tomu, že se (Štrunc) věnuje historickému boji se zbraněmi, mám obavu o svoji bezpečnost a zdraví. Bojím se, aby nedostál svým výhrůžkám,“ vypověděl podle protokolu na policii.

Štrunc se při výslechu bránil, že výhrůžky nebyly míněny vážně, a že byl rozrušený. Policie nakonec usoudila, že se nejedná o trestný čin, a proto věc předala k dořešení krajskému ředitelství plzeňských hasičů, aby v kázeňském řízení rozhodli, zda se Štrunc nedopustil přestupku proti občanskému soužití.

Ministr rozhodnutí o trestu zrušil

„O týden později jsem dojel na krajské ředitelství, kde byl kancléř plzeňského ředitele Petr Tichý a vedoucí právního oddělení Ladislav Smola. Byl jsem tam bez právníka a na začátku jednání mi zkontrolovali igelitku, jestli tam náhodou nemám nahrávací zařízení, což mi přišlo trochu směšné,“ líčil Štrunc.

Během řízení mu přehráli záznamy telefonátů, které dal policii poškozený, a ptali se ho, jestli je to jeho hlas. Štruncův návrh na vyslechnutí svědků včetně poškozeného však komise zamítla. Hasič byl nakonec uznán vinným a potrestán zkrácením základního tarifu o 25 procent (3 500 korun).

Štrunc však cítil křivdu z nespravedlivého procesu. Po čtrnácti letech služby ve sboru podal výpověď a zároveň si najal právničku, která dala podnět ke zrušení rozhodnutí. A ministr vnitra mu dal nyní za pravdu. Funkcionář, který vede kárné řízení, je totiž podle ministra povinen vyslechnout osobu, která podala podnět k zahájení řízení. Což se v tomto případě nestalo, a Štrunc tak neměl možnost někdejšího kolegu své partnerky konfrontovat.

Tím byla podle Metnara podstatným způsobem porušena procesní práva účastníka řízení. „V důsledku toho je přezkoumávané rozhodnutí, které bylo vydáno na základě takto provedeného řízení, v rozporu s právními předpisy a je na místě ho zrušit,“ stojí v rozhodnutí, jež má iDNES.cz k dispozici.

O vyhrožování už se znovu rozhodovat nebude

„Z hlediska posouzení případu je podstatné, že přezkumná komise ministra vnitra se nijak nezabývala meritem věci, tedy tím, zda se pan Štrunc dopustil či nedopustil protiprávního jednání – rozhodnutí bylo zrušeno výlučně proto, že v řízení nebyla vyslechnuta osoba, která podala podnět k zahájení řízení,“ podotkl kancléř ředitele hasičů Tichý.

Podle něj bylo protiprávní jednání Štrunce spočívající v nebezpečném a značně vulgárním vyhrožování druhé osobě řádně doloženo přepisy telefonátů a uskutečněnými výpověďmi. Chybějící výslech poškozeného již přitom nelze v dalším řízení doplnit, protože čin je promlčený.

Tichý na závěr dodal, že příslušný služební funkcionář rozhoduje každý rok zhruba o deseti až dvaceti případech, kdy se některý z hasičů dopustí jednání, které má znaky přestupku. „V žádném jiném případě nebylo dosud jeho rozhodnutí cestou mimořádného opravného prostředku zrušeno. O to smutnější je fakt, že se tak stalo právě v tomto případě, kdy samotné zavinění příslušníka je natolik očividné a tak jednoznačně prokázané.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video