Gross podepíše euroústavu 29. října

  1:00aktualizováno  1:00
Slavnostní podpis nové evropské ústavy bude 29. října v Římě. Za Česko ji stvrdí premiér Stanislav Gross. Nakonec to zřejmě nebude taková sláva, jak se říkalo těsně poté, co se na jejím textu letos v červnu dohodli šéfové vlád všech pětadvaceti členských zemí EU.

Původně měly svůj podpis pod ústavu připojit hlavy států, tedy například britská královna Alžběta II.

"Teď se ale uvažuje o tom, že by to byli předsedové vlád, protože právě oni smlouvu dohodli a je na nich, aby rozhodli, kdo to bude," říká český velvyslanec při Evropské unii Jan Kohout.

To by znamenalo, že by Česká republika nakonec nebyla "černou ovcí", která by jako jediná poslala předsedu vlády. Prezident Václav Klaus už předem oznámil, že podpis euroústavy přenechá jiným.

Důvodem je jeho nesouhlas s obsahem této nové mezivládní smlouvy, která rozšiřuje oblasti, ve kterých stačí k rozhodnutí jen většina, a nikoli souhlas všech členských zemí.

Řím byl za místo podpisu euroústavy podle Kohouta vybrán symbolicky. "Navazujeme tu na Římskou smlouvu, která položila základ vzniku Evropských společenství," řekl Kohout.

Všechny předchozí smlouvy, tedy například tu z Nice, která umožnila rozšíření EU o deset nových zemí, podepisovali "jen" ministři zahraničí. I když šéfové vlád EU při slavnostním ceremoniálu euroústavu potvrdí, čeká je ještě složitá práce prosadit schválení dokumentu také doma.

Až ve třinácti zemích unie se totiž bude konat referendum. Zejména pak v euroskeptické Británii hrozí, že ji občané odmítnou. Pokud se jediná země postaví proti, nemůže euroústava, která mimo jiné zjednodušuje systém rozhodování uvnitř EU, platit.

V Česku by se mohlo všelidové hlasování konat ve stejnou dobu jako příští parlamentní volby v roce 2006. To navrhuje premiér Gross, avšak opozice s tím nesouhlasí.

V Evropě se také ozývají návrhy, aby všechna referenda byla ve stejný den. "Tento názor ale zastává spíše menšina politiků," poznamenal velvyslanec.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

Důchodová komise poprvé zasedala. Řešit chce, kde najít shodu v penzích

První zasedání komise pro spravedlivé důchody. (22. února 2019)

Nová důchodová komise by měla mít v brzké době představu o tom, jakým směrem by se v příštích letech mohly ubírat...

Moderátor, politik, provokatér. Zlomové chvíle padesátníka Jaromíra Soukupa

Jaromír Soukup se nechal pro MF DNES v březnu 2010 vyfotit v boxerské...

Moderuje pořady na televizním kanále, jehož je vlastníkem, a nyní se chce angažovat také v politice. Jaromír Soukup v...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz