Ludmila Brožová-Polednová  u plzeňského soudu (9.9.2008)

Ludmila Brožová-Polednová u plzeňského soudu (9.9.2008) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

GLOSA: Právo, nebo spravedlnost pro Polednovou?

  • 103
Ludmila Brožová-Polednová, spolupachatelka zločinů zvaných "třídní právo", bude asi propuštěna z vězení na základě amnestií. I když často a oprávněně nadáváme na stav zdejší justice, v případě této "spolutvůrkyně bezpráví" bude paradoxně využito zásad právního státu až k samé dřeni tohoto sousloví.

Jistě zazní stesk, vyslovený poprvé v někdejším východoněmeckém disentu v reakci na to, jak pachatelé totalitních zločinů mazaně využívali demokratických pravidel: "Chtěli jsme spravedlnost a máme právní stát."

Stane-li se však podle právního posouzení, dobrá, ať je pachatelka amnestována. Důležité bylo její odsouzení. Alespoň v jednom případě zaznělo, že komunistická justice spáchala zločin.

Vtírá se možná pocit, že prezidentská kancelář poté, co se Václav Klaus ostýchal udělit Polednové milost, dostala za úkol nalézt obchvat, jak ji dostat ven.

Nuže: Polednová nesedí a Klaus zůstal celý. Ale jak už jsem řekl, to, že Polednová opustí vězení, není tak důležité. Hlavně že v něm byla, třebas jen na chvíli. Aspoň v této kauze po zločinu následoval trest, když už mu uniklo několik jiných, i horších.

Podíl na justiční vraždě je zločin; tak bylo v případě bývalé prokurátorky Ludmily Brožové-Polednové řečeno. Amnestie na tom nic nezmění.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video