Galerie se rozšíří o nové stálé expozice

Praha - Letos by měly pražské galerie obohatit dvě nové stálé expozice. Pod záštitou prezidenta republiky otevře Správa Pražského hradu v létě v Letohrádku královny Anny sbírku afrického umění. Soubor 488 uměleckých předmětů daroval Hradu český emigrant Rainer Kreissl, který Africe věnoval čtyři desetiletí badatelské a sběratelské práce.

Návštěvník nové expozice bude mít příležitost vidět netušený svět. "Soubor obsahuje figurální plastiky od monumentálních rozměrů až po drobné řezby, desítky masek, relikviáře či kultovní objekty," popisuje kurátor sbírky Ladislav Kesner. Kvůli provozu Hradu, v zimě omezenému, bude expozice přístupna pouze do konce října. Dana Macháčková ze Správy Hradu však doufá, že v dalším roce se ji podaří zprovoznit celoročně.  

Inspiraci v africkém umění nacházeli i moderní výtvarníci, především kubisté. Právě českému kubismu bude věnována nová stálá expozice Národní galerie v domě U Černé Matky boží, jejíž otevření je naplánováno na konec roku.

"Chceme vytvořit autentické kubistické prostředí. Muzeum bude slučovat jak klasickou fázi kubismu ve stálé expozici, tak proměnné výstavy," sdělila Martina Šťastná z tiskového oddělení Národní galerie. Veřejnosti i specialistům muzeum zpřístupní studovnu - ateliér v podkroví domu - a obnovenou kubistickou kavárnu v prvním patře.

Japonské umění, Medek a loutky
Mnoho zajímavého čeká návštěvníky ve výstavních sálech i v rámci krátkodobých projektů. Jako jedna ze stěžejních akcí letošního jara je očekávána výstava Mikuláše Medka v Rudolfinu. "Podstatnou část by měly tvořit zahraniční zápůjčky, které u nás dosud nebyly vystaveny," slibuje zástupkyně galerie Zuzana Fořtová.
 Na podzim se mohou Pražané těšit na výstavu japonského umění v Paláci Kinských či souhrnnou výstavu představující tradici českého loutkářství v Císařské konírně. U obou projektů organizátoři slibují, že nic podobného v dané oblasti dosud k vidění nebylo.

"Národní galerie dostala jako první muzeum umění v Evropě příležitost vystavit stovku uměleckých děl z pokladnice Národního muzea v Kjótu," pochlubila se Martina Šťastná z tiskového oddělení galerie.

Většina předmětů, které výstava představí, se do zahraničí zapůjčuje jen výjimečně. Páteř souboru bude tvořit japonská malba od 8. do 15. století, kterou doplní dřevěné plastiky, keramika z různých japonských lokalit, práce z přírodního laku, ukázky zbraní a zbroje či hedvábná kimona.

Výstavu loutek již v předpremiéře uvidí Francouzi v rámci České sezony v Paříži a vedle historických marionet kočovných loutkářů představí i moderní loutky vytvořené současnými výtvarníky.

Mánes versus Galerie kritiků
Letos čekají koncepční změny i galerii Mánes. Momentálně se zde upravuje sociální zázemí, které už bylo v zoufalém stavu. Navíc poté, co po velkých hádkách odešla loni z místa hlavní kurátorky Vlasta Čiháková-Noshiro, a po krátkém působení mladičkého Ondřeje Pecky se na postu manažerky galerie snad už na delší dobu usadila Šárka Vronská.

Podle ní tak rozsáhlý komerční projekt, jakým byla loňská výstava brazilského fotografa Salgada, letos návštěvníci v Mánesu neuvidí. "Chtěli bychom trošku potlačit fotografii, které bylo v poslední době až příliš, jinak se však letos v Mánesu potkají snad všechny oblasti výtvarného umění," konstatovala Vronská.

Zatím však bývalá kurátorka Čiháková otevřela Galerii kritiků v Paláci Adria, kde na téměř třech stovkách metrů výstavní plochy hodlá Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků prezentovat podobný okruh výtvarníků jako dříve právě v Mánesu.

Výjimečným projektem bude únorová expozice Mitsuko k blížícímu se 80. výročí Panevropské unie, která bude reprízována v Japonsku. Počítá se i se studenty vysokých uměleckých škol.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video