Setkání Visegrádské skupiny (V4), do které kromě Česka, patří také Slovensko,...

Setkání Visegrádské skupiny (V4), do které kromě Česka, patří také Slovensko, Polsko a Maďarsko. (26. června 2023) | foto: ČTK

Fiala tlačí na vnější ochranu hranic, Orbán by žadatele o azyl nechal čekat mimo EU

  • 27
Předsedové vlád zemí V4 se shodli na potřebě potírání nelegální migrace a na tom, že jejich země stále, jako už řadu let, odmítají povinné kvóty na přerozdělování migrantů. Podle Fialy je třeba se soustředit například na ochranu vnějších hranic či na návraty odmítnutých migrantů.

Fiala boj s nelegální migrací označil za problém, před kterým nelze zavírat oči. „Počty nelegálních migrantů, kteří přicházejí do Evropy, neklesají,“ řekl.

Maďarský premiér Viktor Orbán tvrdil, že řešením problému nelegální migrace by bylo, aby žadatelé o azyl v Evropské unii museli čekat na vyřízení své žádosti mimo evropský blok. „Evropská unie není ochotna tento krok udělat,“ míní Orbán.

Blok zemí V4 přežil. Orbán dostal jako odpověď na provokaci šálu Slovenska

Právě maďarsko-srbská hranice je vnější hranicí schengenského prostoru volného pohybu osob a jednou z migračních tras, které už loni začalo využívat mnoho běženců. Ti pak pokračovali přes Slovensko a Česko ve snaze dostat se dále do západní Evropy.

Státy Evropské unie se v první polovině června dohodly na migrační reformě počítající s povinnou solidaritou se zeměmi přetíženými žadateli o azyl stejně jako s rychlejším vyřizováním neúspěšných žádostí. Země V4 ale nepostupovaly jednotně. Česko s novými pravidly souhlasilo, Slovensko se zdrželo a Maďarsko spolu s Polskem byly proti.

V4 prosazuje pomoc Ukrajině, až na Orbána

Situace v Rusku je nestabilnější, než si mnozí mysleli, řekl český premiér Petr Fiala na setkání V4 v reakci na víkendové události kolem vzpoury vůdce ruské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina. „Musíme dělat všechno proto, abychom Ukrajině pomohli, a pokračovat v tlaku na Rusko,“ uvedl Fiala.

Praha od července převezme od Slovenska roční předsednictví ve V4. Jedním z témat českého předsednictví je také ruská válka na Ukrajině.

Také podle slovenského premiéra Ľudovíta Ódora situace v Rusku není tak stabilní, jak se jevilo před několika týdny. Dodal, že v Rusku nemusí fungovat jedna armáda ale hned několik armád. Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki míní, že Rusko je nepředvídatelným státem.

Soukromá vojenská Wagnerova skupina v čele s Jevgenijem Prigožinem v sobotu vytáhla směrem na Moskvu proti podle nich zkorumpovanému a neschopnému vedení ruské armády, svůj pochod ale wagnerovci ještě ten den zastavili a stáhli se.

Z vyjádření maďarského premiéra Viktora Orbána vyplynulo, že ani po víkendových událostech v Rusku Budapešť nezmění názor na rusko-ukrajinský konflikt. Maďarsko jako jediná ze zemí V4 odmítá vojenskou pomoc bránící se Ukrajině.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video