Favipiravir je experimentální lék vyvinutý v roce 2014 pro boj s ebolou. Vyrábí...

Favipiravir je experimentální lék vyvinutý v roce 2014 pro boj s ebolou. Vyrábí ho japonská farmaceutická společnost Toyama Chemical. | foto: Reuters

Favipiravir je v pěti nemocnicích, v Thomayerově podali lék čtyřem lidem

  • 10
Do pražské Všeobecné fakultní nemocnice dorazil na konci dubna japonský lék Favipiravir. Nemocnice ho měla distribuovat pro nemocné s covid-19 i v dalších zařízeních. Doposud o lék projevily zájem pět dalších nemocnic. Thomayerova nemocnice v Praze, kde podali lék již čtyřem lidem, a Fakultní nemocnice Hradec Králové. Další jsou Nemocnice Na Bulovce, v Ostravě a Opavě.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví z pátku dostalo favipiravir celkem 12 osob, v Praze 10, v Moravskoslezském kraji 2. 

„Favipiravir jsme doposud distribuovali do FN Bulovka, Thomayerovy nemocnice, nemocnice v Ostravě a Opavě. Vždy se jednalo o dávku pro jednoho pacienta,“ uvedla mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Marie Heřmánková. 

Sama VFN doposud podala favipiravir dvěma pacientům. „Oba pacienti, kterým byl lék podán, jsou již propuštění z VFN domů. Podání léku mělo rozhodně smysl a efekt,“ popsala mluvčí. Dodala, že před podáním byli oba pacienti ve ve středně vážném stavu. 

Nyní má nemocnice zásobu ještě přibližně 80 balení, které vystačí pro 60 pacientů. Další várka léků je podle mluvčí na cestě a měla by dorazil příští týden. Podle Heřmánkové nyní ve VFN leží jeden pacient s covid-19. 

V Thomayerově nemocnici nyní podívají lék jednomu pacientovi. „Aktuálně je léčba pomocí léku favipiravir aplikována u jednoho pacienta na plicní klinice, pro kterého máme dostatečnou zásob,“ uvedl mluvčí nemocnice Petr Sulek s tím, že zásobu léku mají i pro další pacienty, u kterých bude nutné lék použít. 

Experimentální lék Favipiravir podali v Thomayerově nemocnici v Praze celkem čtyřem pacientům s nákazou covid-19. Všichni nemocní byli ve vážném stavu. Jeden pacient, jemuž byl lék podávaný již dříve, je nyní na ARO na plicní ventilaci. U dvou pacientek, které se favipiravirem léčily, se zdravotní stav zlepšil. Jedna z žen byla už propuštěna domů, druhá nyní leží stabilizovaný na standardním oddělení. 

Pomohl nejen favipiravir

„Zlepšení u dvou jmenovaných pacientek však nelze přisoudit pouze léku favipiravir. Pacientky byly léčeny kombinací léčiv s protivirovým či protizánětlivým účinkem, tedy plaquenilem a azitromycinem, a jedna z nich i krevní plazmou. Počet pacientů je velice malý, a nelze tak podle něj přijímat nějaké ucelené závěry,“ uvedl ve středu pro ČTK Sulek.

Do VFN dorazil favipiravir, pacient po remdesiviru je na lůžkovém oddělení

Aktuálně je v Thomayerově nemocnici podle Sulka hospitalizováno osm covid pozitivních pacientů, kteří jsou ve stabilizovaném stavu a bez závažnějšího průběhu onemocnění. 

Fakultní nemocnice v Hradci Králové doposud lék nikomu nepodala. „K dnešnímu poledni (ve středu, pozn. red.) byl v nemocnici hospitalizován jediný pacient s pozitivním výsledkem testu na covid-19, který je hospitalizován dlouhodobě a nasazení faripiraviru není potřebné. V případě příjmu dalšího pacienta zvážíme vhodnost případného nasazení tohoto léku podle stavu pacienta,“ uvedl mluvčí nemocnice Jakub Sochor. 

Koronavirus v Česku

Členové hradní stráže procházejí pod Matyášoou branou na Pražském hradě....
Návštěvníky znovuotevřeného Národního technického muzea u vchodu vítá busta...
V Moravskoslezském kraji pokračovalo testování promořenosti na koronavir....

Lék se je využíván jako experimentální, protože není v tuzemsku registrovaný. Pacientovi je podáván na základě jeho informovaného souhlasu. Mimořádné použití léku povolilo ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv.

V České republice se pro léčbu covid-19 používá také remdesivir, antivirotikum, které zabraňuje množení viru. Ve firmě Gilead ho vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, původně měl být používán proti ebole. Jako první v Česku ho dostával třiapadesátiletý pacient ve VFN, a to na přelomu března a dubna. Remdesivirem se léčili doposud 4 lidé. 

Další experimentální léčba, která se používá u pacientů i v Česku, je účinná látka hydroxychlorochin obsažená v antimalarikách. Zahájena měla být také léčby krevní plazmou s protilátkami, kterou nemocnice získávají od uzdravených pacientů covid-19. Pozitivní pacienti se v nemocnicích léčí také lékem plaquenil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video