ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Česko Čechům, svrhněte vládu, nabádali trollové z Číny. Facebook je odstřihl

  • 166
Společnost Meta, pod kterou spadají například sociální síť Facebook či Instagram, v minulém týdnu informovala o zrušení sítě čínských trollů, kteří se zaměřovali na poštvání Čechů proti vládě či kritizovali podporu Ukrajiny. Zpráva upozorňuje, že falešné facebookové účty z Číny zakládaly skupiny, kde nabádaly lidi ke svržení vlády.

Na první pohled jen další běžná skupina, kde se shromažďují lidé, kteří nesouhlasí se současnou českou vládou. Příliš nevybočuje ani očividně špatnou češtinou.

„Občané musí být v centru pozornosti české vlády. V této skupině můžete svobodně vyjádřit svou nespokojenost a hněv s vládou Fialy, a to nejen v domácích otázkách, ale i v zahraniční politice,“ stálo v popisu skupiny, která nesla název Návrat České republiky Čechům.

Ve skupině byla také výzva, aby lidé diskutovali o tom, jak změnit Fialovu vládu či ji svrhnout. Společnost Meta však zjistila, že daná facebooková skupina je dílem informačního boje, který je koordinovaný z Číny. Společnost však současně uvedla, že nemá dostatek důkazů, aby mohla říci, kdo v Číně za danou aktivitou stojí.

Facebooková skupina, kterou vedli trollové z Číny. | foto: Facebook/Meta

Podle Mety například jeden z příspěvků ve skupině vyzýval lidi, aby šířili zprávu s výzvou: „Naším cílem je zbavit se současné vlády, která chce být jen hvězdou Evropy, a vytvořit vládu, která se bude skutečně starat o zájmy českých občanů.“

V Česku byla aktivita především protivládní

Společnost ve své zprávě informovala, že „operace“ probíhala nejen na Facebooku, ale také na Instagramu či konkurenčním Twitteru. Ohledně Česka se také jednalo o dva weby, které se zaměřovaly na online petice. Autoři dokumentu uvedli, že šlo o malou síť, která neoslovila příliš velké publikum.

Snaha Číny probíhala vždy v různých obdobích, a to od podzimu 2021 do poloviny letošního září. „V Česku byla aktivita především protivládní, kritizovala podporu Ukrajiny ve válce s Ruskem a její dopady na českou ekonomiku,“ stojí ve zprávě s tím, že kritiku vždy doprovázelo varování před znepřátelením Číny.

Co dělá ruská pátá kolona v Česku? Útočí na sbírky, udává a manipuluje diskuse

Každý shluk účtů zveřejňoval obsah pouze v malém počtu, a to především během pracovní doby v Číně. Takže většinou v době, kdy jejich cílová skupina ani nebyla vzhůru. Podle autorů dokumentu se příspěvky trollů zabývalo jen málo lidí, jiní je rovnou označili za falešné.

„Naše automatizované systémy odstranily řadu účtů a stránek na Facebooku kvůli různým porušením komunitárních norem, včetně předstírání identity a nepravosti,“ píše se dále ve zprávě. Ta rovněž uvádí, že se jednalo o první čínskou síť, která se soustředila třeba na českou zahraniční politiku vůči Číně a Ukrajině.

„Operace čínského vlivu, které jsme již dříve narušili, se obvykle zaměřovaly na kritiku Spojených států před mezinárodním publikem,“ podotýká společnost.

Obvinili vládu z upřednostňování Ukrajiny

Ohledně České republiky například společnost Meta odhalila, že jedna skupina se vydávala za Čechy a několikrát za den sdílela různé memy či příspěvky s kritikou české vlády. Některé z příspěvků se podle autorů dokumentu zaměřovaly na domácí problémy, a to včetně vysokých cen energií a inflace v důsledku podpory Ukrajiny.

V dalších příspěvcích například obvinili českou vládu z upřednostňování Ukrajiny před vlastním obyvatelstvem. Rovněž vládu označovali za loutku EU nebo USA. „Obchodní válka s Čínou bude bolet víc než s Ruskem,“ stálo v jednom příspěvku. Další nabádal k podpisu petice proti vládě.

Příspěvek, který nabádal k podepsání petice. | foto: Facebook/Meta

Při mnoha příležitostech čínská strana sdílela obsah zveřejněný Rusy. Například sdíleli odkaz, kde lidé měli najít údajné dokumenty, které tvrdily, že USA provozovaly biologické zbraně a laboratoře na Ukrajině.

Jeden z údajných českých účtů například zveřejnil odkaz na článek o globálním zasahování USA s textem: „K čemu je taková eskalace dobrá běžným Američanům? Čechům? Čína je naštěstí více racionální, jinak by vypukla třetí světová válka.“

„K čemu je taková eskalace dobrá běžným Američanům? Čechům? Čína je naštěstí více racionální, jinak by vypukla třetí světová válka.“ | foto: Facebook/Meta

Úspěšnější v operaci byla druhá větev, kterou společnost odhalila. Ta měla kořeny v Rusku. Jednalo se o síť, která měla více než 60 webových stránek vydávajících se za legitimní zpravodajské organizace spolu s přibližně 4 tisíci účtů na sociálních sítích a dalšími peticemi na specializovaných webech.

Celkem společnost ohledně ruské operace odhalila a smazala⁠ 1 633 falešných účtů a 703 stránek a skupina na Facebooku a 29 falešných účtů na Instagramu. Za šíření příspěvků pak Rusové utratili v přepočtu přes dva a půl milionu korun, aby dezinformacím zvýšili dosah.

Přehled o účtech není v kapacitách resortu

Mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá pro iDNES.cz uvedla, že resort o účtech, kteří šíří nenávistný obsah z jiných zemí, přesný přehled nemá. „Takový přehled vzhledem k množství účtů, průběžnému vzniku a zániku a každodenní produkci různého obsahu ani není v kapacitách ministerstva,“ řekla Malá.

Ta také podotkla, že pokud v rámci obecného monitoringu resort narazí na obsah, u kterého je podezření, že by mohl být trestným činem, předává jej policii. „V řešeném případě jde o účty, které se dopouštěly neautentického koordinovaného chování, které je na platformách zakázané. To může odhalit a má technicky možnost tyto účty zrušit právě daná platforma,“ doplnila Malá.

Na ruské propagandě se dá i dost vydělat, říká bojovník s dezinformacemi

Systematičtější a profesionálnější ovlivňování diskuzí letos zaznamenali i Čeští elfové, kteří se právě dezinformacemi v kyberprostoru zabývají. Podle mluvčího organizace Víta Kučíka se jedná o techniku neautentických účtů, které ovlivňují diskuzi v souhře.

„Buď jejich velké množství ovládá nějaký člověk manuálně, nebo ještě efektivněji prostřednictvím takzvaných botů, což jsou automatizovaní softwaroví roboti. Jedná se o klikání, „srdíčkování“, „karmování“, vnášení propagandistických sloganů, s nějakou skutečnou diskuzí a ‚jiných názorech‘ to nemá nic společného,“ řekl pro iDNES.cz Kučík.

Cílem podle jeho slov je změnit dojem z diskuze pro tichého vnějšího pozorovatele, kterých je většina. „Aby získal pocit, že ‚lid‘ zásadně odmítá politiku vlády, příslušnost k EU a NATO,“ dodal Kučík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video