Extremistická Národní strana se topí v dluzích. Hrozí jí i zánik

  4:19aktualizováno  4:19
Národní strana, která se před nedávnými volbami do europarlamentu snažila lákat voliče na "řešení cikánské otázky", má vážné finanční problémy. Dluží přes milion korun. Pokud by se věřitelé dohodli a podali návrh na konkurz, mohlo by to vést k úplnému zániku strany.

Pavel Sedláček, který Národní stranu ovládá, finanční problémy odmítá. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

U soudu pro Prahu 1 leží několik žalob, kterými se věřitelé strany snaží dostat ke svým penězům.

Jak se strana zadlužila? Zhruba před třemi roky si u poděbradské tiskárny Petra Pošíka objednala tisk svých novin Národní politika. Pro výtisky "jediného opozičního měsíčníku", jak je představitelé strany nazývají, si ještě nacionalisté nepřijeli.

Problémy nastaly, když měli zaplatit. "Mám od nich dokonce směnku. Celkem mi měli zaplatit asi 150 tisíc, ale neviděl jsem ani korunu. Už ani nevěřím, že ty peníze někdy dostanu," říká dnes Petr Pošík.

Na vedení strany podal žalobu. Nacionalisté tehdy sídlili v centru Prahy, takže žaloba skončila u soudu pro první pražský obvod. Jenže dodnes nebyla vyřízena.

"Nedávno mi přišel dopis, že soud vydal platební rozkaz a strana mi měla dluh uhradit. Jenže se přestěhovala jinam a soudu se rozkaz vrátil jako nedoručený. Takže se to stále řeší," dodává Pošík.

Pražským soudcům leží na stole víc takových žalob. MF DNES to potvrdila mluvčí soudu Michaela Wenzlová. Odmítla sice upřesnit, kdo kvůli dluhům Národní stranu zažaloval, ale řekla, že soud už nařídil dokonce dvě exekuce. Ty zatím nebyly provedeny.

"Nemám přesně spočítáno, kolik věřitelé po Národní straně chtějí, odhadem je to dohromady minimálně milion korun," upřesnila Wenzlová.

Stranu ochránily eurovolby

Podle informací MF DNES jsou mezi věřiteli i další tiskárny či reklamní agentury, od kterých si strana v minulosti pronajala billboardy. Vedení strany se odmítá o své finanční situaci bavit.

"My žádné problémy nemáme, není o čem mluvit," řekl před pár dny Pavel Sedláček, který stranu ovládá.

Jeho tvrzení by bylo možné alespoň částečně ověřit z finanční zprávy, kterou musí všechny strany předkládat každý rok do parlamentu. Národní strana však vyúčtování za rok 2008 nedodala. Ve své zprávě z konce dubna na to upozorňuje i parlamentní kontrolní výbor. Ten zároveň požádal vládu, aby se kvůli Národní straně a dalším uskupením, která údaje o hospodaření nedodala, obrátil na Nejvyšší správní soud.

"Žádali jsme, aby vláda navrhla soudu pozastavení činnosti všech stran, které finanční zprávu nepředložily," řekl poslanec a šéf kontrolního výboru Vladimír Koníček.

Vláda s žádostí nakonec nic neudělala. Kontrolní výbor se na ni totiž obrátil v době, kdy byl vyhlášen termín eurovoleb. A v tomto období se na politické strany vztahuje zvláštní ochrana. Ta teď už však neplatí, a vláda by tedy mohla o pozastavení činnosti požádat. Musela by to ovšem stihnout dřív, než prezident Václav Klaus oficiálně vyhlásí termín podzimních mimořádných parlamentních voleb.

Bankrot na cestě?

Nový ministr vnitra Martin Pecina tvrdí, že věc prošetří. "Ta žádost byla určena minulé vládě, já o ní nevěděl. Nechám své úředníky, aby ji prověřili," řekl ministr.

Otázka je, jestli by Národní strana neměla sama okamžitě vyhlásit bankrot. Z dostupných informací vyplývá, že na zaplacení milionového dluhu by zřejmě neměla peníze. Ještě v roce 2006 jí na konto doputovalo víc než 500 tisíc korun z členských příspěvků a darů, ale téměř 350 tisíc korun zároveň vydala za předvolební kampaň a svou další činnost. O rok později strana dostala od svých členů a dárců už jen 322 tisíc a za provoz zaplatila přes 100 tisíc.

Letos její představitelé doufali, že straně dá v evropských volbách svůj hlas minimálně jedno procento lidí. Právě od této hranice by totiž mělo nacionalistické uskupení nárok na příspěvek od státu.

Jenže u voličů strana totálně propadla a nezískala ani tři desetiny procenta – na rozdíl od konkurenční Dělnické strany, která na státní příspěvek dosáhla. Národní straně k úspěchu nepomohl ani rasistický předvolební klip, který odvysílala a nakonec z vysílání stáhla Česká televize.

Představitelé strany o vyhlášení bankrotu zjevně neuvažují. Existuje však ještě možnost, že se její věřitelé domluví a podají návrh na vyhlášení konkurzu společně.

"Věřitelů musí být víc, jeden nemá na takový krok ze zákona nárok, i kdyby mu dlužník dlužil většinu z celé částky," vysvětlil soudce, který se specializuje na insolvenční kauzy.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

ANO stále vládne české politické scéně. ODS se přiblížila k Pirátům

Únorový volební model Centra pro veřejné mínění. (22. února 2019)

Únorové volby do Sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění vyhrálo ANO se zhruba třicetiprocentním ziskem...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

První gay pár, co si v ČR osvojil dítě. Kvůli předsudkům odešel za hranice

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným...

Najdete na iDNES.cz