Evropský poslanec říká, že zeď v Matiční nebude bránit vstupu do EU

  10:08aktualizováno  10:08
- Česká vláda, kterou Evropská unie žádá o zásah proti zdi v Matiční ulici, nemůže v této kauze udělat téměř nic. Její kompetence na to nestačí. "Přece tam nepošleme regiment vojáků, aby to zbourali. Můžeme spoléhat jen na zdravý rozum příslušných úředníků," uvedl vládní zmocněnec Petr Uhl.
Evropská unie považuje stavbu zdi za porušení lidských práv.

Ministr zahraničí Jan Kavan dnes uvedl, že plot v Matiční ulici je vnímán v Evropě jako symbol segregace a rasismu a pokud zůstane stát, šance České republiky na vstup do Evropské unie se "bude blížit nule". Obdobně se vyjádřil i prezident Václav Havel.

"Spor mezi sousedy nemá vést ani k válce ani k emigraci", uvedl Schröder, který je členem zahraničního výboru Evropského parlamentu pro ČR. Podotkl, že problém plotu v Matiční nelze bagatelizovat, ale ani dramatizovat. Romská otázka není problémem jen ústeckým, ani jen českým, ale celoevropským, zdůraznil Schröder. Řekl, že navrhne, aby se touto záležitostí zabýval Evropský parlament v celoevropském měřítku.

Česká vláda nemůže v Matiční udělat nic
Česká vláda, kterou Evropská unie žádá o zásah proti zdi v Matiční ulici, nemůže v této kauze udělat téměř nic. Její kompetence na to nestačí.  "Přece tam nepošleme regiment vojáků, aby to zbourali. Můžeme spoléhat jen na zdravý rozum příslušných úředníků," uvedl vládní zmocněnec Petr Uhl.
Evropská unie považuje stavbu zdi za porušení lidských práv.

Uhl stále trvá na tom, že Ústečtí stavěli načerno: "Nelegálnost stavby teď potvrdila i sněmovna, když zrušila usnesení neštěmického zastupitelstva o výstavbě plotu."
S tímto názorem nesouhlasí jak představitelé ústecké samosprávy, tak někteří poslanci. Podle nich totiž zastupitelstvo nemuselo ke stavbě přijímat usnesení. "To bylo něco, co udělali navíc, a jeho zrušení tedy neznamená, že by bylo zrušeno celé stavební řízení," uvedl například Petr Koháček z ODS. Tento výklad potvrdil i ústecký primátor Ladislav Hruška. "Rozhodnutí sněmovny nemá na stavební úpravy v Matiční vliv."

Okresní úřad nyní čeká na právní analýzu, jak by měl po rozhodnutí poslanců postupovat. "Rozhodneme do čtrnácti dnů," slíbil včera přednosta Leoš Nergl. Starosta Neštěmic Pavel Tošovský však řekl, že i kdyby jim přednosta nařídil plot zbourat, radnice neposlechne. "Jsme přesvědčeni o tom, že jsme v právu," tvrdí.

Kritika z Bruselu
Evropská unie ve čtvrtek ostře kritizovala Českou republiku za stavbu zdi v Matiční ulici Ústí nad Labem, která odděluje romské neplatiče od starousedlíků a kterou tam ve středu nechala postavit ústecká radnice. Komisař EU pro rozšíření unie Günter Verheugen to označil za porušení lidských práv a řekl, že EU požaduje, aby česká vláda tento problém neprodleně vyřešila.

Premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman kritiku přijal zdrženlivě, ale souhlasí s tím, že zeď by se měla zbourat. Naopak šéf Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus reakci Bruselu odmítl."Považuji to za porušení lidských práv, jejichž dodržování se od vaší země očekává," prohlásil podle agentury DPA Verheugen po rozhovoru s českým velvyslancem při Evropské unii.

"Česká republika v Ústí nad Labem nestaví žádnou zeď a říkáme to potisící a já bych moc prosil pány v Evropské unii, aby to slyšeli. Postavilo to jedno městské zastupitelstvo jako řešení strašně složitého mezilidského problému a jestli z toho někdo chce dělat takovou mezinárodní zápletku, tak já jsem z toho velmi zklamán."

Předseda Poslanecké sněmovny
a ODS Václav Klaus

"Myslím si, že pánové Prodi a Verheugen ještě neměli k dispozici informaci o rozhodnutí Poslanecké sněmovny.
Myslím si, že by bylo dobré, aby ta zeď byla zbourána."

Předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman"Nechceme už v Evropě vidět žádné zdi," řekl komisař. Zvlášť znepokojivá je podle něj skutečnost, že zeď byla postavena právě v den, kdy Evropská komise - deset let po pádu berlínské zdi - předložila novou strategii rozšíření unie. Stavba zdi v Ústí ovlivní pověst České republiky jako moderní a civilizované demokracie, dodal Verheugen.

Předtím už předseda Evropské komise Romano Prodi řekl, že Evropa nikdy nepřipustí nové zdi oddělující evropské občany. "Měli jsme už dost zdí v minulosti."

Ačkoliv to má být česká vláda, která má podle Evropské unie neprodleně řešit problém s vybudovaným plotem v Matiční ulici v Ústí nad Labem-Neštěmicích, sami členové kabinetu přiznávají, že jejich kompetence nebudou v žádném případě stačit. I když i premiér Miloš Zeman včera vyslovil přání, aby zeď byla zbourána (dokonce prohlásil, že by se sám přidal k těm, kteří minulý týden zeď rozebrali), konečné rozhodnutí nakonec zůstane pouze na stavebením úřadu ústeckého magistrátu, případně okresním úřadu.

Vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl konstatoval, že vláda v této kauze nemůže dělat téměř nic. "Přece tam nepošleme regiment vojáků, aby to zbourali. Můžeme spoléhat jen na zdravý rozum příslušných úředníků," uvedl Uhl, který stále trvá na tom, že ústeční zeď stavěli načerno, bez platného povolení. "Nelegálnost stavby teď potvrdila i sněmovna, která zrušila usnesení neštěmického zastupitelstva o výstavbě plotu," dodal.

S tímto názorem nesouhlasí jak představitelé ústecké samosprávy, tak někteří poslanci. Podle nich totiž neštěmické zastupitelstvo nepotřebovalo ke stavbě plotu přijímat žádné usnesení. "To bylo něco, co udělali navíc a jeho zrušení tedy neznamená, že by bylo zrušeno celé stavební řízení," uvedl například Petr Koháček z ODS. Tento výklad potvrdil i ústecký primátor Ladislav Hruška, podle kterého nemá rozhodnutí sněmovny na stavební úpravy v Matiční ulici praktický dopad.

Okresní úřad si nyní nechává dělat právní analýzu toho, jak má po rozhodnutí kauzy Matiční ulice v Poslanecké sněmovně postupovat. "Rozhodneme do čtrnácti dnů," slíbil včera přednosta Leoš Nergl. Starosta Neštěmic Pavel Tošovský však řekl, že i kdyby jim přednosta nařídil plot zbourat, radnice neposlechne. "Jsme přesvědčeni o tom, že jsme v právu," tvrdí.

Premiér Miloš Zeman reagoval zdrženlivě. Domnívá se, že Evropská komise v čele s předsedou Romano Prodim a komisařem pro rozšíření Günterem Verheugenem ještě neměli k dispozici informaci o středečním rozhodnutí Poslanecké sněmovny, která stavbu odsoudila. "Myslím si, že by bylo dobré, aby ta zeď byla zbourána," prohlásil.

Naopak předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus kritiku Bruselu odmítl a prohlásil, že zeď v Matiční ulici není problémem rasovým, ale záležitostí vztahů v jedné lokalitě. "Postavilo ji jedno městské zastupitelstvo jako řešení strašně složitého mezilidského problému a jestli z toho někdo chce dělat takovou mezinárodní zápletku, tak já jsem z toho velmi zklamán," poznamenal Klaus.

V Matiční hlídají strážníci
V Matiční ulici v Ústí nad Labem, kde ve středu vyrostla betonová zeď oddělující romské neplatiče od starousedlíků, je nadále klid. Na místě přes noc hlídalo deset městských strážníků psem, ale romští aktivisté žádné protesty nezorganizovali. Přes den hlídkují pouze čtyři strážníci.

Do případu ještě ve středu večer vstoupila Poslanecká sněmovna, která zrušila usnesení zastupitelstva ústecké městské části Neštěmice o stavbě zdi. "To je jen prázdné politické gesto, které nic neznamená," komentoval to nezávislý právník Tomáš Sokol.

Ředitelka odboru pro styk s veřejností Kanceláře prezidenta republiky Jana Chalupová navíc podala trestní oznámení na neznámého pachatele, a to kvůli chování městských strážníků, kteří ve středu hlídkovali na staveništi plotu. Chalupová míní, že strážníci omezovali volný pohyb místních obyvatel.

Chalupová uvedla, že v této věci jedná jménem Kanceláře prezidenta. Oznámení podala na základě stížností lidí kteří byli ve středu na místě stavby - členů Hnutí občanské solidarity a tolerance a místních Romů.

Rozhodnutí Poslanecké sněmovny
Poslanecká sněmovna ve středu zrušila usnesení zastupitelstva ústecké městské části Neštěmice o stavbě betonového plotu v Matiční ulici. Pro návrh hlasovalo 100 ze 174 přítomných poslanců, 58 z nich, především členů ODS, bylo proti.

Zrušení usnesení neštěmického zastupitelstva již dříve označili představitelé Ústí nad Labem za nepodstatné. "Usnesení zastupitelstva ke stavbě plotu nepotřebujeme. Byla to pouze deklarace ve které jsme chtěli ukázat shodu zastupitelů," uvedl před nedávnem starosta Neštěmic Pavel Tošovský. Dodal tehdy, že pokud Poslanecká sněmovna usnesení zruší, odvolá se radnice k Ústavnímu soudu.

Tošovský řekl, že plot byl postaven na základě stavební ohlášky. Tu podle zákona Poslanecká sněmovna zrušit nemůže.

"Stavba oplocení již není otázkou práva. Stala se nepravdivým symbolem o stavu české společnosti, zejména pokud jde o ochranu práv menšin," usnesli se poslanci. Vládě také uložili jmenovat nového zástupce, jehož prostřednictvím by okamžitě zahájila nové jednání se všemi zúčastněnými stranami konfliktu.   

Reakce Romů
Rozhodnutí poslanecké sněmovny přijali s radostí severočeští romští aktivisté. Považují rozhodnutí sněmovny za spravedlivé a vyzvali k odstoupení zastánce stavby, starostu Neštěmic Pavla Tošovského a ústeckého primátora Ladislava Hrušku.

"Řada občanů romského původu očekávala toto spravedlivé rozhodnutí a děkujeme všem poslancům, kteří hlasovali proti rozhodnutí obvodního úřadu a magistrátu o stavbě plotu v Matiční ulici," uvádí se v prohlášení podepsaném zástupci Romů z Matiční a aktivisty ze severočeských romských občanských sdružení, které má ČTK k dispozici.

Zeď již stojí
Zeď v Matiční ulici v Ústí nad Labem, kterou od středečního rána nechala znovu stavět ústecká radnice, už je kompletně hotova. Spodní část zdi, která je 65 metrů dlouhá, je natřena na hnědo, horní část na žluto.

Dostavba se obešla bez jakýchkoli konfliktů. Romský předák Ondřej Giňa prohlásil, že Romové zeď bourat nebudou, maximálně na ni pověsí protestní plakáty. "Je to pro nás uzavřená kapitola," řekl. Dodal ale, že na zeď budou při jednáních se státní správou poukazovat.

Ústecká radnice ve středu překvapila odpůrce stavby zdi v Matiční ulici a ráno ještě za tmy nechala pokračovat ve stavbě kontroverzní zdi. Před čtvrtou hodinou ranní nastoupilo devadesát městských strážníků, což je více než polovina z těch, kteří v Ústí nad Labem slouží, a vytvořilo z Matiční ulici takřka nedobytnou pevnost.  Krátce po nich přijely stavební stroje a dělníci se pustili do stavby.

Na staveništi se neobjevil jediný romský aktivista, místní Romové jen občas vykřikli nějakou nadávku z oken a vyvěsili transparenty s hesly.

"Staveniště plotu bude oploceno, aby dělníci stavební firmy mohli pracovat," řekl ředitel městské policie Pavel Bakule.

Z obou příjezdových stran do ulice vyrostly dva a půl metru vysoké plechové ohrady, které obvykle stojí kolem stavenišť, a ze strany neplatičů drátěný plot.

Mluvčí ústecké radnice Milan Knotek prohlásil, že ve středu pro městskou policii platil zvláštní režim. "Na nohou je mnohem více strážníků, než obvykle," řekl. Celkem v Ústí nad Labem slouží 162 strážníků, v Matiční ulici jich je nasazeno 90.

Nasazení strážníků obhajoval ústecký primátor Ladislav Hruška dřívějšími akcemi odpůrců plotu. "Byli jsme donuceni nezákonným jednáním odpůrců plotu," konstatoval.

Nynější plot nepůjde rozebrat
Předseda Romské občanské iniciativy Emil Ščuka už prohlásil, že až bude zeď dokončena, Romové ji zbourají. Zpravodaj MF DNES však z Matiční ulice hlasí, že stavební firma nyní na vrchol nosných železných sloupků zdi přivařila zábrany, takže zeď nepůjde rozebrat.

Mluvčí městské policie Jan Novotný prohlásil, že zeď bude majetkem města, a proto bude hlídána a ten, kdo ji bude ničit, bude potrestán.

Zpravodaj MF DNES z Matiční ulice hlásí, že strážníci nemají pistole, aby se případný konflikt nezvrhl v životu nebezpečnou potyčku, jsou vybaveni pouze obušky a v záloze mají slzný plyn.

Místní Romové jsou zatím v domech a nevycházejí. Občas se některý vykloní z okna a směrem ke strážníkům a dělníkům zavolá nadávku. "Padají tu dost sprostá slova," uvedl zpravodaj MF DNES, který je na místě.

Během dopoledne se v jednom okně objevily plakáty s hesly "Ne ghettu!" a "Nechceme žít v ghettu!".

Josef Duna z Grémia romských regionálních organizací zpravodaji MF DNES sdělil, že se o stavbě dozvěděl brzy ráno a začal svolávat ostatní členy. Nejprve sice řekl, že romští aktivisté a ochránci lidských práv by se měli sjet kolem 13. hodiny, ale odpoledne připustil, že se o dalších akcích musí ještě poradit. "Každopádně výstavbu bereme jako podraz," řekl.

Plot byl už jednou rozebrán
První pokus o postavení tohoto plotu skončil minulý týden hned první den, kdy romští i neromští odpůrci plotu vlastními těly zabránili jeho stavbě a část, kterou se podařilo postavit, vzápětí rozebrali.

Místní samospráva tvrdí, že plot má ochránit obyvatele čtyř rodinných domků od hluku a nepořádku z areálu obecních bytů pro neplatiče nájemného, obývaných především Romy. Čeští i zahraniční odpůrci stavby považují plot za diskriminaci Romů.

Vláda proto letos v květnu uložila přednostovi okresního úřadu, aby pozastavil platnost usnesení neštěmického zastupitelstva z loňského září o stavebních úpravách v Matiční ulici. Přednosta v srpnu zastavil stavbu plotu s tím, že stavební úřad magistrátu při povolení stavby loni v listopadu nezkoumal, zda stavba plotu není v rozporu se zákonem o ochraně přírody a s Listinou základních práv a svobod. Magistrát ale trval na tom, že jeho stavební úřad postupoval v souladu se stavebním zákonem.

Stavební dělníci stavějí ještě za tmy zeď v Matiční ulici v Ústí nad Labem

Dělník stavební firmy řeže autogenem železný sloupek zdi v Matiční ulici. Za asistence městské policie začala firma stavět zeď po čtvrté hodině ráno.

Kordon městských strážníků hlídá staveniště zdi v Matiční ulici. Zeď začala stavební firma stavět ráno po čtvrté hodině.

Stavební dělníci stavějí za tmy zeď v Matiční ulici. Staveniště, obehnané zčerstva plotem, hlídá kordon městských strážníků.

Ústecká radnice překvapila odpůrce stavby zdi v Matiční ulici a ráno ještě za tmy nechala pokračovat ve stavbě kontroverzní zdi

Dělníci rovnají stavební díly, ze kterých má být postavena protihluková zeď v ústecké Matiční ulici

Stavební dělník kontroluje již postavenou část zdi

Stavbař upravuje sloupek protihlukové zdi, která má oddělit obyvatele obecních bytů pro neplatiče a obyvatele rodinných domků v ústecké Matiční ulici

Stavební firma si na místo přivezla topení k urychlení tvrdnutí betonu

Celá stavba protihlukové zdi byla oplocena a hlídána příslušníky městské policie

Ústecká radnice překvapila odpůrce stavby zdi v Matiční ulici a ráno ještě za tmy nechala pokračovat ve stavbě kontroverzní zdi

Proti rozebrání chrání plot železné brány navařené na sloupky plotu

Před čtvrtou hodinou ranní nastoupilo devadesát městských strážníků, což je více než polovina z těch, kteří v Ústí nad Labem slouží, a vytvořilo z Matiční ulici takřka nedobytnou pevnost

Stavba protihlukového plotu v ústecké Matiční ulici probíhala za silné podpory městské policie

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

ANO stále vládne české politické scéně. ODS se přiblížila k Pirátům

Únorový volební model Centra pro veřejné mínění. (22. února 2019)

Únorové volby do Sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění vyhrálo ANO se zhruba třicetiprocentním ziskem...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

První gay pár, co si v ČR osvojil dítě. Kvůli předsudkům odešel za hranice

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným...

Najdete na iDNES.cz