Evropská unie přislíbila loni Ukrajině, že jí do konce letošního března dodá milion kusů dělostřelecké munice, zatím ale dodala asi jen 330 000 kusů. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell nedávno uvedl, že očekává, že do března údaj naroste asi o 200 000, a unie se tak dostane na přibližně 52 procent svého cíle. Milion nábojů poskytne EU podle něj Ukrajincům do konce roku.
Francie, která je unijním lídrem v obranném průmyslu, vždy usilovala o to, aby dodávky munice pocházely z místních zdrojů, napsal web Politico. Unijní zbrojovky ale tak velké množství ani nestíhají vyrábět, i z tohoto důvodu Češi přišli s návrhem, aby se EU po dělostřelecké munici poohlédla i za svými hranicemi.
EU pošle Ukrajině na pomoc 50 miliard eur. Orbán ustoupil ze svého veta |
Českému ministrovi zahraničí „přijde velice logické“, že by se munice měla dát pořídit i mimo Evropskou unii. Lipavský to v sobotu řekl v Bruselu, kde se účastní neformálního zasedání šéfů unijních diplomacií. „Uvidíme, jak v naší snaze budeme úspěšní,“ dodal. Nyní je na ostatních státech EU, zda tento návrh podpoří. Podle Politica by se Česko chtělo obrátit na zbrojní firmy například v Jižní Koreji, Turecku či Jihoafrické republice.
Podle jednoho z diplomatů, na kterého se server odvolává, Česko zmínilo možnost nakoupit mimo EU zhruba 450 000 kusů dělostřelecké munice během středečního neformálního jednání ministrů obrany v Bruselu. Podle jiného zdroje také český premiér Petr Fiala na čtvrtečním mimořádném summitu EU před ostatními unijními vůdci řekl, že by bylo možné získat střelivo ze zemí mimo EU, což by pomohlo splnit unijní slib.
Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis v sobotu potvrdil, že se českým návrhem zabývá i vláda ve Vilniusu a má v úmyslu se spojit s českými úřady. Pro Ukrajinu je podle něj potřeba udělat vše, co je možné. „Situace na Ukrajině je vážná, potřebují naši pomoc, bez ní se válka nebude vyvíjet dobře a mohlo by to znamenat vítězství pro Putina, to nesmíme dopustit,“ řekl Landsbergis novinářům v Bruselu.
31. ledna 2024 |