Podle Jana Březiny (KDU-ČSL) by měla Evropa na odstranění vepřína přispět.

Podle Jana Březiny (KDU-ČSL) by měla Evropa na odstranění vepřína přispět. | foto: ČTK

Europoslanci pokárali Čechy za vepřín v Letech

  • 106
Česko sklidilo z Bruselu kritiku za vepřín v Letech u Písku, který stojí na místě bývalého romského koncentračního tábora. Europarlament vyzval k odstranění vepřína a vybudování pomníku. Čeští europoslanci za ODS a KDU-ČSL to označili za pranýřování a moralizování.

Evropský parlament v rezoluci o strategii ve vztahu k Romům vybídl Evropskou komisi, aby využila všechny své pravomoci a donutila Česko vepřín odstranit.

Šéf europoslanců ODS Jan Zahradil hlasoval proti a na rezoluci si důrazně stěžoval. Romská otázka je podle něj celoevropský problém. Vadí mu, že v obecně formulované rezoluci je jako jediný stát zmíněno právě Česko.

"Je nepřijatelné, aby v rozporu se skutečností byla v tomto ohledu demonstrativně pranýřována pouze jedna země," míní Zahradil.

Předseda evropských poslanců ODS ale dodal, že jejich postoj není směřován proti Romům. Chtějí jen, aby se všem měřilo stejným metrem.

Březina: Ať Unie přispěje, jinak jen moralizuje
Proti usnesení byl i europoslanec KDU-ČSL Jan Březina, který se hlasování zdržel. I jemu vadí, že Evropská unie zmiňuje jen Českou republiku a nafukuje kauzu Lety do obludných rozměrů.

"Chce-li Evropská unie do této otázky, spadající do svrchované pravomoci orgánů ČR, zasahovat, měla by jedním dechem dát na stůl potřebné dvě miliardy korun, které jsou k likvidaci prasečáku a vybudování památníku potřeba. Bez toho se jedná jen o laciné a populistické moralizování," sdělil iDNES.cz Březina.

Jedním dechem napadl Milana Horáčka, který v europarlamentu sedí za německé zelené a vznik rezoluce inicioval. "Historická odpovědnost za existenci koncentračního tábora v Letech v době druhé světové války neleží na českých orgánech, ale v prvé řadě na těch německých," dodal Březina.

Odkoupení vepřína sliboval Paroubek i Stehlíková
Podle historických pramenů sběrným táborem v Letech prošlo 1 308 Romů. Zahynulo tam 327 lidí, z nichž polovina byly děti. Dalších pět stovek vězňů skončilo v Osvětimi.

V lednu 2006 v Letech odhalila svůj památník Národní strana, která informace o úmrtích Romů v táboře neuznává. Vyvolalo to protesty romských aktivistů a úřadů, došlo i na střety přímo na místě. Obec nakonec nechala kámen tři dny po jeho odhalení odstranit. -více zde 

Odkoupení vepřína státem a jeho přesunutí sliboval už bývalý premiér Jiří Paroubek. Nakonec ale slib nesplnil. Odkup plánovala i ministryně Džamila Stehlíková, která má otázku menšin na starosti v Topolánkově vládě. I ona ale obrátila a dvě miliardy chce sehnat přes zahraniční nadační sbírky. - více zde

V průběhu loňska pak problém vepřína zcela umlkl. Dnes ale ministryně Stehlíková reagovala na rozhodnutí europarlamentu. Vláda se prý brzy začne vepřínem znovu zabývat. Prvním krokem bude zkulturnění místa památky, pak se rozhodne, jestli se vepřín zcela nepřesune.

V Evropě by se diskriminací Romů měla brzy zabývat skupina pro lidská práva složená z deseti evropských komisařů. Bude v ní i eurokomisař pro sociální věci Vladimír Špidla. Jedním z cílů je donutit Česko, Slovensko a dalších dvanáct států Unie, aby přijaly evropskou směrnici o rasové rovnosti. Ta zatím v našich zákonech chybí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video