Euro v roce 2009

Vláda schválila návrh centrální banky a rozhodla, že eurem začneme v obchodech platit v roce 2009. Mají Špidlovi ministři co na práci? Koho zajímá, co bude v roce 2009? A proč to zajímá tuto vládu, když v té době bude dávno u moci úplně jiná, bůhvíkolikátá už vláda? Takhle to není.

Zaprvé jsme smluvně zavázáni po našem vstupu do EU euro přijmout. Na rozdíl od Británie či Dánska prostě nemáme na výběr. Jsme tedy povinni informovat naše smluvní partnery - ostatní evropské státy - o tom, jak si to asi představujeme.

Příští vlády mají právo všechno změnit, ale podobnou "eurostrategii" teď vypracovávají všichni budoucí členové EU. Zadruhé jde o to, že pokud se vláda v klidu shodne s centrální bankou na dlouhodobé rozpočtové a měnové koncepci, je to signál zahraničním trhům o určité důvěryhodnosti či solidnosti.

Makroekonomové a obchodníci s měnou tomu říkají "policy mix". Pro centrální banku neznamená plodný dialog s vládou ztrátu nezávislosti. Země, kde spolu vláda a centrální banka dokážou rozumně komunikovat a dobrovolně se na určitých věcech shodnout, jsou vnímány v lepším světle.

Jízdní řád pro společnou měnu znamená v našem případě hlavně "fárplán" pro snižování zadlužení a vývoj deficitů. Euro můžeme přijmout až po splnění přísných kritérií. Abychom ho mohli přijmout v roce 2009, musíme snížit dluh a deficit na předepsanou hranici už v roce 2007.

Maastrichtská kritéria budeme mít šanci splnit pouze v případě, že se bude pokračovat v reformách a škrtech. To, co bylo před třemi týdny v parlamentu schváleno, vůbec nestačí. Je třeba radikálně reformovat také penzijní systém, zdravotnictví a celý systém sociálních dávek.

Oproti dalším čekatelům na euro, tedy Maďarsku, Polsku a Slovensku, máme nízký státní dluh ve vztahu k HDP, ale poměrně vysoký aktuální rozpočtový schodek. Jízdní řád pro euro proto potřebuje vláda také politicky. Jako argument pro prosazení dalších reforem, které budou bolet.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video