ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

E-neschopenka zabere i 40 minut, chceme papírové. Lékaři hrozí žalobou

  • 918
Systém elektronických neschopenek funguje jen pár dní, ale lékaři si na něj už stěžují. Podle nich není doladěný, vystavení dokladu trvá dlouho, problémy jsou i s předáváním neschopenek mezi lékaři. Sdružení praktických lékařů vyzvalo úřady k nápravě, dokonce zvažuje žalobu na Českou správu sociálního zabezpečení.

Elektronicky musí lékaři vystavovat potvrzení o pracovní neschopnosti od začátku roku, v pondělí zaznamenali výpadky. Podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) byly problémy jen ve webové aplikaci, kterou používá minimum lékařů.

V jihlavské nemocnici nefungovaly e-neschopenky, lidé dostávali papírové

Podle předsedy Sdružení praktických lékařů (SPL) Petra Šonky trvá lékařům vystavení e-neschopenky násobně déle než vyplnění původního papírového formuláře. „Máme tady bohužel i takové zkušenosti, že lékaři strávili s jednou e-neschopenkou až 40 minut. Trváme na elektronické neschopence, která je funkční a odpovídá naší praxi,“ sdělil Šonka v úterní tiskové zprávě.

Než začne podle nich systém řádně fungovat, chtějí mít možnost vystavit papírové neschopenky bez hrozby pokuty. Žádají proto schůzku s vedením resortu práce a České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Hlavním požadavkem podle Šonky je, aby náhradní papírové formuláře byly dodány přímo do ordinací.

„ČSSZ dosud trvá na tom, aby si lékaři tiskopisy chodili osobně vyzvedávat na pobočky, protože na jejich distribuci do ordinací nemá lidi a finanční prostředky,“ dodal lékař. Vadí jim také nutnost tisknout takzvané lístky na peníze, které považují za zbytečnou administrativní zátěž a žádají jejích odbourání do konce roku. „Od příštího roku je přestaneme vystavovat,“ uvedl.

Jste pro návrat k tradičním papírovým neschopenkám?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 14. ledna 2020. Anketa je uzavřena.

Za další z problémů elektronické neschopenky lékaři označují předávání pacienta od praktického lékaře ke specialistovi nebo naopak. Zpracování nově vystavené neschopenky podle nich trvá řadu hodin a pacienti zůstávají ve „vzduchoprázdnu“.

„Není jasné, kdo se o pacienta stará, kam má přijít na kontrolu, kdo mu dá lístek na peníze a kdo ji ukončí. A zda dostane peníze v době nemoci,“ dodal Šonka. Některé e-neschopenky podle zkušenosti lékařů ze SPL v systému zůstávají nezpracované i více než 52 hodin.

Finančně zatížil praktiky rovněž nezbytný nákup speciálních modulů k jejich zdravotnickému softwaru. „Platí za jejich provoz desítky tisíc ročně, stejně tak za práci IT specialistů, bez kterých se e-neschopenka neobejde. To jim, stejně jako jejich práci s vedením neschopenek, nikdo nehradí, vše dělají zadarmo. Pokud se s ČSSZ na úhradě nedohodneme, zažalujeme ji,“ uzavřel Šonka.

Od ledna stonáme bez papírů. Praktický průvodce e-neschopenkou

Elektronické neschopenky už měly původně fungovat před rokem. První kabinet Andreje Babiše po volbách nicméně měl v úmyslu projekt zrušit a nahradit ho od roku 2021 zcela novým.

Po nástupu sociální demokratky Jany Maláčové do ministerské funkce se práce na systému obnovily a spuštění přesunulo na letošní leden. Zaměstnavatelé i lékaři si stěžovali, že systém není vyzkoušený. Podle nich by bylo lepší přechodné období bez sankcí, například jako při spouštění elektronického receptu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video