ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vyšší výživné či volno navíc. Iniciativa chce zvýhodnění obětí domácího násilí

  • 26
Domácí násilí na partnerech či dětech, znásilnění. S tím vším se české domácnosti potýkají, podle iniciativy Pod svícnem ale chybí ucelená a kvalitní podpora poškozeným. Ke změně by měla přispět jejich osvěta. V prvním kroku by mělo být vzdělávání, jak takové chování rozpoznat, v dalším pak lobbing za změnu právní definice násilí a vyšší ochranu obětí.

„V našem prostředí se pojem domácí násilí redukuje na partnerské vztahy. Naším cílem je vzdělat veřejnost o tom, že problematika má mnoho forem. Dle dostupných dat se domácí násilí dotýká až 2 500 domácností s dětmi ročně, nahlášeno bývá jen 5 - 10 % případů. Tato čísla jsou alarmující,“ říká spoluautorka projektu a poslankyně Barbora Urbanová.

Pokud chce někdo v nerovném boji proti agresorovi vyhrát, musí podle ní panovat konsensus napříč celým stranickým spektrem. „Naším cílem je jednotná a koncepční úprava,“ míní členka hnutí STAN.

Pod svícnem je největší tma

Autorka projektu Michaela Studená zdůrazňuje, že název iniciativy Pod svícnem není náhoda. „Název evokuje přísloví ‚Pod svícnem je největší tma‘, tedy, že k největšímu ohrožení dochází tam, kde to nikdo nečeká. Kde se máme cítit nejvíc v bezpečí. Za dveřmi domovů,“ vysvětluje.

Stal(a) jste se někdy obětí domácího násilí?

celkem hlasů: 165
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 5. července 2022. Anketa je uzavřena.

Součástí kampaně je i petice za zákonnou ochranu obětí domácího násilí. Následovat bude i vizuální reklama, která bude sloužit k dalšímu vhledu do problematiky. Své síly v iniciativě spojili lidé z politické, komerční i neziskové sféry, v první fázi projektu půjde primárně o vzdělávání veřejnosti. Následovat by měly legislativní změny.

Žena, která se brání, není trapná ani hysterka, říká koučka sebeobrany

„Cílem je vytvořit právní definici domácího násilí, která se bude prolínat všemi odvětvími a relevantními zákony. Bude tedy vždy jasně definované, zda o domácí násilí jde a jak se v tu chvíli má systém zachovat,“ říká advokátka Alice Hejzlarová.

Spolu s kolegy bude usilovat mimo jiné o navržení bezplatné právní pomoci obětem a sjednocení pomoci materiální, právní i psychologické na jednom místě. Mezi další klíčové body, o které by chtěla usilovat, je zohlednění možnosti domácího násilí při rozvodových řízeních - agresor by měl platit vyšší částku na výživném.

Kromě toho chce Pod svícnem lobovat za možnost volna či krátkodobé snížení úvazku pro oběti, které se vypořádávají s odchodem partnera.

Chodila jsem brečet na záchod, vzpomíná na své začátky advokátka Hrdá

Ohlášených případů násilí je minimum

Iniciativa rovněž upozorňuje, že případů, kdy oběť nebo někdo z jejího okolí nahlásí domácí násilí či znásilnění je minimum. Paradoxně k největšímu počtu znásilnění nedochází v cizím prostředí, ale tom domácím.

Ročně je přitom oznámeno pouze přibližně 600 případů, loni jich bylo 773. Podobně je na tom i samotné násilí, k němu dochází v průměru asi v pěti stovkách případů, loni bylo ohlášeno 403 z nich.

Dvojí zlo. Příbuzní se během epidemie více vraždili a násilí méně hlásili

Podle dat policie muži zákona vykáží ze společného obydlí ročně přibližně 1100 až 1400 osob. Podle výzkumu Daniela Topinky z roku 2016 bylo 23 procent dotázaných žen obětí domácího násilí, u mužů šlo o vzorek sedmi procent. Hned v 51 procentech případů k tomu došlo za přítomností dětí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video