Žena, která se brání, není trapná ani hysterka, říká koučka sebeobrany

Koncept sebevědomé sebeobrany existuje přes čtyřicet let, v Česku má certifikát na jeho výuku jediná žena. Stejně jako na Slovensku. Obě se v Praze v květnu sejdou na mezinárodním výcviku trenérů a trenérek této metody. S Lindou Štucbartovou a Biankou Urbanovskou jsme si povídaly nejen o tom, jak se postavit násilí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Co to znamená sebevědomá sebeobrana?
Linda Štucbartová: Jde o přístup, kterému se v angličtině říká empowerment self defence (ESD) a my zdůrazňujeme především, že jde o sebeobranu pro každého. Český překlad sebevědomá sebeobrana někdy vyvolává dojem, že učíme lidi aktivně bojovat. Ale to je jen jeden z pěti jejích principů, které jsou: mysli, zakřič, utíkej, bojuj a nasdílej.

Učíme lidi bránit se v různých situacích. Hodně se zaměřujeme na prevenci, posilování intuice a slovní sebeobranu. Chceme dodat ženám, ale i dětem a mužům a všem, kteří to potřebují, účinné nástroje. Já pracuji například i s onkologickými pacientkami a pacienty, seniorkami a seniory, s lidmi, kteří se necítí bezpečně a potřebují zvýšit sebevědomí, tedy vědomí toho, že je v jejich silách se bránit.

Bianka Urbanovská: K osobní bezpečnosti přistupujeme holisticky. Učíme také deeskalační techniky, nastavování hranic a asertivní komunikaci. Vždy respektujeme bezpečnostní rozhodnutí jednotlivců, budujeme komunitu. Protože pokud se člověk, a speciálně žena, něčemu brání, její okolí to často vnímá tak, že je hysterická a trapná. Společnost není v úplně ideálním nastavení na to, aby se ženy za sebe stavěly.

Linda Štucbartová

Je první a zatím jedinou certifikovanou lektorkou ESD v České republice a zakladatelkou ESD Czechia.

Působí jako členka Výkonné rady Česko-izraelské smíšené obchodní komory, lektorka a koučka.

Věnuje se problematice leadershipu, komunikace a vyjednávání.

Na ESD jí zaujala praktičnost celého konceptu a využitelnost v praxi i pro ty, kteří nemají předchozí zkušenost s bojovými sporty.

Více o ní na: www.diversio.cz/esd-czechia

Váš trénink je tedy vhodný úplně pro všechny?
Linda Štucbartová: Našimi klienty jsou lidé, kteří by primárně asi nezvažovali, že budou chodit na bojová umění nebo výcvik. V rámci pandemie covid-19 jsme všichni byli svědky toho, že násilí a agresivita ve společnosti roste. V domácnostech i na veřejných prostranstvích. V Praze, která byla donedávna velmi bezpečným místem, narůstá agresivita i v prostředcích hromadné dopravy. A to má vliv především na pocit bezpečí těch zranitelných skupin.

Fyzická obrana je tedy až předposledním krokem celé sebeobrany?
Linda Štucbartová: My samozřejmě lidi učíme, že schopnost bránit se je lidské právo, jak říká zakladatelka ESD Judith Sidikman.
Bianka Urbanovská: Já učím hodně ženy, děti, teenagery a teenagerky a řekla bych je jedna třetina všeho se týká fyzické sebeobrany a dvě třetiny jdou za posílením sebevědomí a komunikace. Všichni víme, že fyzická sebeobrana je důležitá věc, ale naše techniky jsou jednoduché.

Jedna naše kolegyně z Izraele často mluví o tom, že lidé, kteří si prošli nějakým traumatem a v kritický okamžik „zmrzli“ a zůstali paralyzovaní, se díky fyzické sebeobraně vlastně léčí. Naučit se fyzicky bránit je přesně to posílení, které potřebují. Ale je potřeba dělat to krok za krokem a při zábavných aktivitách.

Linda Štucbartová a Bianka Urbanovská, koučky sebevědomé sebeobrany

Linda Štucbartová: Při práci se seniory a zdravotně postiženými vždycky říkám: využívejte slabých míst protivníka. Hůl se dá použít jako zbraň, ubránit se můžete i na vozíku. I lidé s hendikepem se mohou bránit. Jen musí vědět jak, nacvičit si to a přemýšlet o kontextu.

Setkáváte se často s tím, že tyto skupiny lidí čelí agresi?
Linda Štucbartová: 87 % útoků přichází od osob, které jsou nám známé či blízké. Se seniory nacvičuji také často slovní obranu. Jak se bránit podvodným dodavatelům hrnců a energií a telefonátům, které z nich chtějí vymámit peníze. Násilí má mnoho podob.

Vykejte a udržujte odstup, radí lektorka, jak se nestát obětí násilníka

Učila jsem i nevidomého mladého muže, že jeho hendikep neznamená, že musí být snadným cílem. Že má dobrý sluch a může křičet. S Biankou velmi dbáme na to, aby se lidé naučili projevovat hlasem. Vyplácí se například útočníkovi vykat, aby si případní svědci nemysleli, že jde o konflikt mezi blízkými lidmi, do kterého nemají co zasahovat.

Bianka Urbanovská: Pokud jde o ženy, která z nás nemá nějakou negativní zkušenost? Násilí je spektrum, ne heslo ve slovníku. Posměšky, jemné pošťuchování, ponižování, šikana v práci. V těchto situacích vám fyzická obrana moc nepomůže.

Bianka Urbanovská

Založila na Slovensku organizaci Za seba a učila stovky žen a teenagerů z různých prostředí.

Pracovala s Amnesty International či Lenovo Slovakia.

Vytváří obsah zaměřený na osobní bezpečnost pro sociální sítě.

ESD jí pomohlo naučit se deeskalovat konflikty a pracovat efektivně se svým tělem.

Najdete ji na sociálních sítích pod heslem: zaseba.sebaobrana

A musíte na to jít jinak…
Linda Štucbartová: Nastavit si hranice a říkat, co vám vadí, je z nastavení naší společnosti pro ženy určitě těžší. Kromě toho je vždycky dobré říct, jak by to mělo být.

Teď jsem třeba řešila v rámci jedné mezinárodní korporace, že některé národy nejsou zvyklé na takovou tu povinnou pusu na tvář. Ale ta dotyčná si myslela, že při předávání dárku tomu musí vyhovět a vydržet to. Kdyby to odmítla, asi by se vůbec nic nestalo. Ale u těchto maličkostí, kdy si necháme prolamovat hranice, to začíná. A u větších událostí už jsme úplně ztracení.

Bianka Urbanovská: V rámci našich kurzů si lidé, a já mezi ně také patřím, často uvědomí, že třeba sami překračují osobní hranice svých blízkých. Ženy mají někdy pocit, že muži mají například vždy chuť na sex. A to tak prostě nemusí být. Pomáháme budovat hranice z obou stran.

Lidé často dělají věci, o kterých si neuvědomují, že nám vadí. My jim to musíme umět říct. Jinak nemůžeme čekat, že se to změní. Každý je zodpovědný za to, jestli a jak se za sebe postaví. My mu ukážeme, jaké prostředky k tomu může využít. Svět bohužel zatím není místem, kde to není třeba.

A proto začínáte už u dětí?
Linda Štucbartová: V Izraeli, USA a Kanadě je ESD již často součástí výuky ve školách jako efektivní prevence šikany. Pokud dokážu vyjádřit své potřeby a co mi vadí, tak se prostor pro šikanu minimalizuje.

Já jsem učila na pražském gymnáziu smíšenou třídu, a zatímco dívky vítaly především všechny ty tipy a triky, chlapci si začali uvědomovat, že když jdou například večer po ulici za dívkou, je lepší, když přejdou na druhý chodník a nebudou jí stavět do situace, která by jí mohla být nepříjemná. Tahle reflexe se mi moc líbila.

V našich školách by se něco takového taky určitě neztratilo.
Linda Štucbartová: Já jsem moc ráda, že záštitu našemu pražskému setkání poskytla radní Mariana Čapková a mým cílem je výhledově dostat tuhle problematiku i do škol. Tak jako si povídáme o kyberbezpečnosti, budeme si povídat o obraně nás samých.

Násilník vás testuje, nebojte se ozvat, radí ženám instruktor sebeobrany

Bianka Urbanovská: Minulý rok jsme vyučovaly v Albánii učitele a učitelky středních škol a je samozřejmě skvělé, když pedagogové, psychologové a celý sbor ví, jak řešit prevenci násilí dřív, než k němu dojde. I učitelé často překračují hranice. Na Slovensku zažilo víc než 75 % studentek a studentů vysokých škol sexuální obtěžování, a to i z pozic pedagogů. Tady hraje velmi důležitou roli komunita, která vás podpoří, když se ozvete.

Vaše působení se tedy neomezuje jen na vaše rodné země?
Linda Štucbartová: My jsme s Biankou tak trochu obnovily federaci a ač jsme každá jiná generace, spolupracuje se nám velmi dobře a daří se nám myslím skvěle síťovat i s dalšími ženami napříč Evropou i dalšími kontinenty.

Já budu mít v rámci tréninku jednu lektorku z Rumunska, které je 68 let a zaměřuje se na svou věkovou skupinu. Přijede také olympijská medailistka v taekwondu, která se věnuje prevenci násilí na pracovištích. A stále hledáme lidi, kteří by chtěli přispět k tomu, aby násilí díky prevenci a tréninkům ze společnosti postupně mizelo.

Kde vás mohou případní zájemci o vaše kurzy najít?
Linda Štucbartová: S Biankou pravidelně vypisujeme kurzy v Čechách i na Slovensku, takže doporučujeme sledovat naše sociální sítě. Ráda navážu i spolupráci s organizacemi, tak jako se to stalo s Aliancí žen s rakovinou prsu, s onkologickými pacientkami nebo s Židovskou obcí v rámci jejich projektu pro přeživší holokaustu. A ozývají se mi i z korporací.

  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Jak vycvičit tělo k dokonalému orgasmu. Vnímejte dech a stabilizujte páteř

25. dubna 2024

Premium Způsob, jakým dýcháte, vám může komplikovat život nejen v běžných situacích. V posteli může mít...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...