Tvrdil, že má bombu a že je George Clooney, říká dokument o Babišovi ml.

  15:51aktualizováno  17:06
Úřady uvolnily usnesení soudu o převzetí Andreje Babiše mladšího do ústavní péče z července 2015. Premiérův syn byl tehdy zadržen na dálnici D1 a později hospitalizován v Národním ústavu duševního zdraví. Podle zprávy soudu při zadržení trpěl bludy a halucinacemi.

Usnesení Okresního soudu v Havlíčkově Brodě o vyslovení přípustnosti převzetí Andreje Babiše mladšího do ústavu zdravotní péče. | foto: koláž iDNES.cz

Podle webu iRozhlas.cz dokument získal aktivista Tomáš Pecina. Požádal o něj po vypuknutí aféry, protože je v kauze mnoho nejasností a tento dokument má potenciál je osvětlit, případně potvrdit to, co tvrdí jedna či druhá strana. 

„Ten dokument potvrzuje, že šlo o příznaky velmi nestandardního chování, čili o té duševní nemoci to asi nebude úplná fabulace, úplné účelové tvrzení,“ řekl iRozhlasu Pecina. 

Na několika stranách formátu A4 se podrobně popisují události následující po Babišově zadržení na dálnici D1. „Z výpovědi ošetřujícího lékaře umístěného soud zjistil, že se jedná o pacientovu první hospitalizaci,“ píše se v dokumentu. 

Kauza Babišova syna

„Pacient byl přivezen záchrannou službou za asistence policie a dálniční policie poté, co byl nalezen na krajnici dálnice D1, jak tam postával a choval se nepřiměřeně. Mluvil střídavě česky, anglicky, slovensky, tvrdil, že má v autě bombu, tvrdil, že je George Clooney, že je Barack Obama apod.,“ píše se dále ve zveřejněné zprávě. 

Zpráva osvětluje i další postup a chování zadrženého. 

„Při přijímání do psychiatrické nemocnice s ním nebyl žádný smysluplný kontakt, vykřikoval nesmyslná hesla či věty, všemu se bránil. Byla u něho nutná krátká odluka a medikace na zklidnění. Tento stav pokračoval celý víkend, kdy byl buď negativistický a nespolupracující, či např. vykřikoval hesla např. holocaust, telepatie apod. Celý víkend byl léčen injekčně podávanými léky pro nespolupráci.“

Podle zprávy se až během pondělí Andrej Babiš ml. zklidnil a psychiatr ho mohl vyšetřit. Zjistil, že je muž zcela zahlcen chorobnými prožitky, jako jsou halucinace, bludy. „Tvrdil, že na dálnici D1 ho ovlivňovala telepatie, že se pohybují předměty,“ uvádí se v usnesení soudu se závěrem, že se jedná o závažnou poruchu. 

Kauza Čapí hnízdo

Na přání rodiny byl Andrej Babiš mladší převezen do Národního centra duševního zdraví v Praze. „Převoz musel být realizován za asistence dvou zdravotních bratrů. Pacientův stav je nadále chorobný, není předpoklad, že by se tento stav upravil v horizontu několika dní a bez adekvátní psychiatrické léčby je nyní nebezpečný zejména sobě,“ píše se v rozhodnutí soudu.

Právě synovým psychickým stavem premiér Babiš vysvětluje jeho slova o únosu na Krym. Babiš mladší v reportáži serveru Seznam Zprávy řekl, že na anektovaný poloostrov ho odvezl manžel jeho psychiatričky Petr Protopopov. Ten ale v rozhovoru pro deník Právo řekl, že Babiše mladšího dopravil i z Krymu do ukrajinského města Kryvyj Rih (Krivoj Rog), které leží na půl cesty mezi Krymem a Kyjevem. Tam se měl Babiš mladší sejít se svou přítelkyní (jak jim za cestu na Krym hrozí zákaz vstupu na Ukrajinu, čtěte zde).

Advokát bývalé manželky a syna premiéra Andreje Babiše (ANO) podal na redaktory serveru Seznam Zprávy Jiřího Kubíka a Sabinu Slonkovou trestní oznámení. Podle švýcarských zákonů je totiž protizákonné nahrávat soukromou konverzaci bez souhlasu těch, jichž se to týká. Ředitel zpravodajství portálu Seznam.cz Jakub Unger si za prací obou reportérů plně stojí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Zemanová proti Zemanovi. Šéfka unie soudců mluví o prezidentově nátlaku

Doporučení není ovlivnění, řekl Zeman

Šéfka Soudcovské unie Daniela Zemanová nesouhlasí s názorem, že doporučení prezidenta v živé kauze není nátlakem. Na...

Ovlivňování soudců z Hradu může vyústit až v pokus o sesazení Zemana

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018).

Počínáním hradního kancléře Vratislava Mynáře, který se s vědomím prezidenta Miloše Zemana snažil ovlivňovat...

Zbití číšníka bylo podle policie pokusem o vraždu. Pachatelům hrozí 18 let

Číšník Miroslav, kterého skupina Nizozemců napadla v centru Prahy, poprvé...

Pražští policisté v minulých dnech navrhli obžalovat z pokusu o vraždu dvojici Nizozemců, kteří loni v dubnu v centru...

Najdete na iDNES.cz