Tvrdil, že má bombu a že je George Clooney, říká dokument o Babišovi ml.

  15:51aktualizováno  17:06
Úřady uvolnily usnesení soudu o převzetí Andreje Babiše mladšího do ústavní péče z července 2015. Premiérův syn byl tehdy zadržen na dálnici D1 a později hospitalizován v Národním ústavu duševního zdraví. Podle zprávy soudu při zadržení trpěl bludy a halucinacemi.

Usnesení Okresního soudu v Havlíčkově Brodě o vyslovení přípustnosti převzetí Andreje Babiše mladšího do ústavu zdravotní péče. | foto: koláž iDNES.cz

Podle webu iRozhlas.cz dokument získal aktivista Tomáš Pecina. Požádal o něj po vypuknutí aféry, protože je v kauze mnoho nejasností a tento dokument má potenciál je osvětlit, případně potvrdit to, co tvrdí jedna či druhá strana. 

„Ten dokument potvrzuje, že šlo o příznaky velmi nestandardního chování, čili o té duševní nemoci to asi nebude úplná fabulace, úplné účelové tvrzení,“ řekl iRozhlasu Pecina. 

Na několika stranách formátu A4 se podrobně popisují události následující po Babišově zadržení na dálnici D1. „Z výpovědi ošetřujícího lékaře umístěného soud zjistil, že se jedná o pacientovu první hospitalizaci,“ píše se v dokumentu. 

Kauza Babišova syna

„Pacient byl přivezen záchrannou službou za asistence policie a dálniční policie poté, co byl nalezen na krajnici dálnice D1, jak tam postával a choval se nepřiměřeně. Mluvil střídavě česky, anglicky, slovensky, tvrdil, že má v autě bombu, tvrdil, že je George Clooney, že je Barack Obama apod.,“ píše se dále ve zveřejněné zprávě. 

Zpráva osvětluje i další postup a chování zadrženého. 

„Při přijímání do psychiatrické nemocnice s ním nebyl žádný smysluplný kontakt, vykřikoval nesmyslná hesla či věty, všemu se bránil. Byla u něho nutná krátká odluka a medikace na zklidnění. Tento stav pokračoval celý víkend, kdy byl buď negativistický a nespolupracující, či např. vykřikoval hesla např. holocaust, telepatie apod. Celý víkend byl léčen injekčně podávanými léky pro nespolupráci.“

Podle zprávy se až během pondělí Andrej Babiš ml. zklidnil a psychiatr ho mohl vyšetřit. Zjistil, že je muž zcela zahlcen chorobnými prožitky, jako jsou halucinace, bludy. „Tvrdil, že na dálnici D1 ho ovlivňovala telepatie, že se pohybují předměty,“ uvádí se v usnesení soudu se závěrem, že se jedná o závažnou poruchu. 

Kauza Čapí hnízdo

Na přání rodiny byl Andrej Babiš mladší převezen do Národního centra duševního zdraví v Praze. „Převoz musel být realizován za asistence dvou zdravotních bratrů. Pacientův stav je nadále chorobný, není předpoklad, že by se tento stav upravil v horizontu několika dní a bez adekvátní psychiatrické léčby je nyní nebezpečný zejména sobě,“ píše se v rozhodnutí soudu.

Právě synovým psychickým stavem premiér Babiš vysvětluje jeho slova o únosu na Krym. Babiš mladší v reportáži serveru Seznam Zprávy řekl, že na anektovaný poloostrov ho odvezl manžel jeho psychiatričky Petr Protopopov. Ten ale v rozhovoru pro deník Právo řekl, že Babiše mladšího dopravil i z Krymu do ukrajinského města Kryvyj Rih (Krivoj Rog), které leží na půl cesty mezi Krymem a Kyjevem. Tam se měl Babiš mladší sejít se svou přítelkyní (jak jim za cestu na Krym hrozí zákaz vstupu na Ukrajinu, čtěte zde).

Advokát bývalé manželky a syna premiéra Andreje Babiše (ANO) podal na redaktory serveru Seznam Zprávy Jiřího Kubíka a Sabinu Slonkovou trestní oznámení. Podle švýcarských zákonů je totiž protizákonné nahrávat soukromou konverzaci bez souhlasu těch, jichž se to týká. Ředitel zpravodajství portálu Seznam.cz Jakub Unger si za prací obou reportérů plně stojí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Brno se stává městem důchodců, mladí odcházejí do nových bytů v okolí

Stavba nového parkovacího domu v Kopečné ulici v Brně finišuje.

Developeři staví v okolí Brna stovky bytů. Do nich se z velké části stěhují mladé páry a rodiny z krajského města. Ceny...

Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na...

Vnitro udělilo roční azyl Tchajwancům, o jejichž vydání žádala Čína

Dva z osmi zadržených Tchajwanců, jejichž vydání do Číny je podle českých soudů...

České ministerstvo vnitra udělilo roční mezinárodní ochranu osmi zadrženým Tchajwancům, jejichž vydání žádá Čína. V...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz