DOKUMENT: Čím vším prý Macek urazil Ratha

  12:49aktualizováno  12:49
Pracovníci ministerstva zdravotnictví vyhledali urážlivé výroky Miroslava Macka na adresu ministra zdravotnictví Davida Ratha. Tvrdí, že Macek byl první, kdo urážel. Snaží se tak dokázat, že Mackova facka byla neopodstatněná. Seznam urážek přinášíme v plné verzi.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že Macek urážel první. Ilustrační foto | foto: Michal Sváček

O tom, co bylo údajnou příčinou rozhodnutí Miroslava Macka k útoku na ministra zdravotnictví Davida Ratha média informovala poměrně podrobně.

I méně soudný či názorově "protirathovsky" vychýlený čtenář z toho musí nutně poznat, že v žádném případě nešlo o výrok, který by se jakkoliv dotýkal cti paní Mackové a bylo třeba kvůli němu volit účtování, typické pro předminulé století.

Mohl se ovšem dotknout druhově jiných osobnostních vlastností pana Macka a dotkl-li se, pak poprávu. Neboť nebyl to David Rath, kdo by byl první zavdal příčinu ke konfliktu, který se udál v sobotu 20. května 2006.

Připomeňme zde některé výroky Miroslava Macka, které ze strany Davida Ratha zůstaly až dosud bez odezvy.
  
V textu "Události dnů minulých...", uveřejněném 11. 5. na serveru ceska-media.cz Miroslav Macek v ironickém až jedovatém kontextu nazývá D. Ratha "soudruhem" (v témže textu se objevuje také jeho přezdívka pro premiéra Paroubka - "Puchejř")
  
V textu "Boží člověk "Jandák" z 11. 4. (virtually.cz) hodnotí M. Macek možnou půjčku pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) jako "... pokus D. Ratha uplatit naštvané lékaře..." a "... vyčuranost par excellence..."
  
Už úplně bez servítků píše M. Macek (opět virtually.cz) 14. 3., že "... ministr zdravotnictví David Rath má zvláštní vlastnost: kamkoliv šlápne, většinou je to do hovna...". Jen připomínáme, že šlo o Mackovo komentování situace, v níž ministr hledal alternativní zásobování nemocnic nezbytnými léky.

Text "Humor, který mrazil" (1. 3. 06, virtually.cz) z pera M. Macka opět nazývá D. Ratha "soudruhem" a nepřímo jej obviňuje z organizování nekalé soutěže za to, že nabádá pacienty, aby pro léky chodili do nemocničních lékáren, neboť tam nejsou tak drahé, jako v lékárnách tzv. pouličních.
  
O pouhých několik dnů dříve (20. 2.) zahrnuje M. Macek v textu "Paroubkovo dotované bydlení" D. Ratha do čehosi, co nazývá "premiérova bolševická parta" a v jiné souvislosti o něm píše jako o "arogantním panáčkovi".
 
Únor měl zřejmě M. Macek velmi bohatý a vynalézavý, alespoň pokud jde o invektivy, neboť 14. 2. v textu "Komando pro bohaté" líčí některé kroky ministra zdravotnictví jako plnění "jánošíkovského" plánu a když v souvislosti s D. Rathem používá slovo moudrý, dává je, aby zdůraznil jeho ironický a pejorativní podtext, do uvozovek.
  
Text "Sociální inženýrství socialistů" (virtually.cz) se zase snaží zavést novou, pochopitelně hanlivou přezdívku – M. Macek v něm ministra nazývá "dr. Schuss-Rathem". Obviňuje jej z toho, že dělá "šílenosti" a ty že zaplatíme, "... současní i budoucí pacienti...".

"Výhodné půjčky" (ceska-media.cz) přirovnává, byť nepřímo a prostřednictvím jakési "... čtenářky glos J. J...." D. Ratha k Hitlerovi a v další nepřímé souvislosti o něm hovoří jako o "... člověku, který vyvolává dojem, že nejvíce potřebuje odbornou pomoc kolegů lékařů..."
  
Naopak zcela nepokrytě uráží Miroslav Macek D. Ratha textem ze 4. 12. 05. Zde není nutno hledat v obsahu materiálu, jistě stačí jeho titulek, který zní "Hajzlík ministrem" (virtually.cz).

Pouhé čtyři dny předtím se M. Macek vypjal k obzvláštnímu stylistickému výkonu, když na virtually.cz napsal: "Jestliže se o ministru Davidovi říkalo, že je, slušně řečeno, mentálně "nestandardní", pak zřejmě neexistuje slušný výraz pro označení ministra Ratha, neboť proti němu mi i I. David připadá jako duševní titán. Něco tak přízemního, slizkého, mstivého, nenávistného a nehorázně pitomého, co předvádí D. Rath, aby pohledal..."
  
V textu "Chcete dát tisícovku" (virtually.cz) z 30. 11. se M. Macek opět vyjadřuje o ministru Rathovi jako o "hajzlíkovi", tentokrát používá adjektivum "demagogický".
  
V polovině listopadu M. Macek obviňuje D. Ratha (text „Krásná slova“, virtually.cz) z toho, že "... si za peníze VZP budoval svoji politickou kariéru...".

V dalších textech (některé z nich uveřejnily i Lidové noviny) vyzývá M. Macek veřejnost, aby "vykopla socialisty od moci", do čehož zahrnuje i D. Ratha.
  
Text "Paroubek a Vítězný únor" (26. 4. 06, viditelnymacek.cz) – M. Macek v přímé souvislosti s D. Rathem vyzývá pacienty, aby ve volbách "...kopli ČSSD ... do zadku...".  

V Otázkách Václava Moravce, kde byl přítomen také expremiér Stanislav Gross, a expředseda US-DEU Jan Ruml, M. Macek v určitém kontextu vyslovuje následující slova: "... ráthovština, když se v jedné větě řekne sedm lží ...".

V souvislosti s vybranými citacemi z "děl" Miroslava Macka, které se na rozdíl od něho z čistě odborných žurnalistických důvodů zdráháme označit jako glosy, ještě upozorňujeme, že často vycházely nejen na uvedených serverech (a na viditelnymacek.cz), ale i v některých tištěných médiích. Mnohé z nich pak ještě převzala další média, takže urážlivé výroky, citované z novin zněly i z éteru. Na závěr dlužíme ještě poznámku, že jsme vybírali pouze ty výroky, které vzhledem k jejich zasazení v kontextech bylo možné krátce citovat. Dalšími urážkami, komplikovanými i třeba jen drobnými, citovatelnými však velmi obtížně, má M. Macek okořeněno snad úplně všechno, co kdy o Davidu Rathovi napsal.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Další z rubriky

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Babiš: Chci, aby koalice s ČSSD pokračovala, a ať se Šmarda vzdá nominace

Andrej Babiš v Jivně. Členové vlády dnes probírali stavbu D3 (18. července...

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš prohlásil, že nehledá poslance, kteří by jeho vládu podporovali, kdyby z ní...

Najdete na iDNES.cz