Stal se ornitologický zázrak. Do Česka zavítal po dvou stoletích orlosup

  15:00aktualizováno  15:00
Od 19. století ho ve volné přírodě Česka nikdo neviděl. V Evropě je již téměř vyhuben. Jenže nyní se stal malý ornitologický zázrak. V Krkonoších strávila jednu noc samice vzácného orlosupa bradatého.

Řadu měsíců Bernd roztahovala křídla nad krajinou švýcarských, italských a rakouských Alp. Pak zamířila do Čech. | foto: Zoo Liberec

Rozbíječ kostí, jak dravci říkají Španělé, jelikož kosti své potravy, mršin, čtvrtí pádem z výšky, se jmenuje Bernd. V nejvyšších českých horách strávil noc z 21. na 22. května, konkrétně v Martinově dole.

Teprve teď ale správci hor získali informace o dravcově přeletu. Orlosup měl totiž na sobě vysílačku. "Bernd byla vybavena satelitním vysílačem a vloni v červnu ji vypustili do přírody ve Švýcarsku," popisuje začátek dlouhé ptákovy cesty mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Řadu měsíců Brend roztahovala křídla nad krajinou švýcarských, italských a rakouských Alp. Pak ale nečekaně "vzala roha" a v půlce května se vydala směrem na severovýchodní Německo.

"Odtud zamířila do Čech, dále do Polska, u Baltského moře se obrátila k západu, pak na jih a začátkem června se potulovala po Bavorsku, s jedním záletem opět do Krkonoš," uvádí Drahný.

Jenže brázdění nebe v okolí severních hranic Česka se orlosupovi málem stalo osudným. Usadil se v blízkém Zhořelci a tady ho vysíleného odchytli pracovníci liberecké zoo. Měli totiž podezření, že se jeden z největších evropských dravců otrávil těžkými kovy.

"Hned po příjezdu k nám dostal k jídlu dvě křepelky a pět kuřátek, což bez problémů snědl," říká kurátor dravých ptáků liberecké zoo Jan Hanel. Bernd pak putovala do pražské zoologické zahrady, kde podstoupila další vyšetření.

Možná, že tu orlosup přebýval častěji

Na českou stranu hor ovšem mohla zalétnout i častěji. "Po cestě totiž ztratila vysílačku, takže její signál už nemohl být monitorován," dodává mluvčí liberecké zoo Ivan Langr. Bernd se nyní vrací do svého švýcarského domova.

Podle Drahného je chvilkový výskyt orlosupa v Krkonoších naprosto výjimečnou událostí. "Pár neurčitých a nedoložených pozorování u nás pochází z 19. století. Vhodné prostředí a podmínky pro dlouhodobé přebývání v Krkonoších, ani v celých Čechách pro orlosupa neexistují," vysvětluje Drahný.

Orlosup s rozpětím křídel přes dva a půl metru žije na území Afriky, Indie a Tibetu. V Evropě přebývá několik malých populací ve vysokých pohořích mezi Pyrenejemi a Kavkazem. Jeho populace však stále klesá a v Alpách již orlosupi dokonce téměř vymizeli.

Orlosup se živí převážně kostmi, které rozbije tím, že je nechá spadnout z výšky na skálu. Dále též konzumuje všechny šlachy a chrupavky. Díky metabolismu a síle žaludečních šťáv je schopen vytěžit všechny proteiny, tuky a minerály z této speciální potravy. Kromě "rozbíječe kostí" má ještě jednu přezdívku, a to čistič alpských lučin, neboť se živí mršinami uhynulých zvířat a tím čistí přírodu.

Orlosupa mají také v liberecké zoo

V Česku orlosupa chová několik zoologických zahrad. Také ta v Liberci. "Od roku 1993 jsme do volné přírody vypustili 12 mláďat. Naposledy se tak stalo v roce 2010, kdy jsme do oblasti Argentera v italských Alpách vypustili samici Elenu," odhaluje Langr.

V uplynulých dvou letech se v Liberci odchov dravce nezdařil. "Samici z roku 2011 jsme ovšem našli mladého samce a stane se základem dalšího chovu," podotýká mluvčí.

Orlosup není jediným zvířetem, které se po staletích zatoulalo na území Libereckého kraje. Podle odborníků je již jen otázka času, kdy do Lužických či Jizerských hor zavítá některý člen vlčí smečky ze sousedního Saska. Poslední záznam ze severních Čech o výskytu vlka je přitom z roku 1870 z Dětřichova.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Havel byl v únoru 1989 naposledy odsouzen. Protesty probudily společnost

Václav Havel při svém projevu na Světovém summitu dětí při OSN v New Yorku (30....

Hru Podněcování a trest Václav Havel nikdy neplánoval napsat. A vlastně ji ani nenapsal. Vznikla tak, že jeho švagrová...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Najdete na iDNES.cz