Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rakovinu může porazit neviditelná DNA vakcína, u myší funguje

  15:49
Nelze ji vidět pouhým okem a do těla se dostává pistolí natlakovanou héliem. Řeč je o vakcíně budoucnosti, která je složena z DNA a může být nadějí pro nemocné rakovinou. Vlastní vakcínu vyvinuli a otestovali na myších vědci z Ústavu krevní hematologie a transfuze.

Ve světě mají DNA vakcíny za sebou stovky klinických studií provedených na lidech. Vědci však stále hledají cestu, jak zvýšit její úspěšnost.

"Cílem, ke kterému spějeme, je zabití nádorových buněk pomocí imunitního systému," uvedl Michal Šmahel, vedoucí projektu vývoje DNA vakcíny v Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT).

Vědci z ÚHKT v úterý zveřejnili bližší okolnosti své činnosti včetně praktické ukázky očkování myší DNA vakcínou, kterou vyvinuli právě na tomto pražském pracovišti.

Vakcína tvořená z DNA (biomakromolekulami, které jsou nositelkami dědičné informace) má v centru buněk aktivovat imunitní systém nemocného takovým způsobem, aby dokázal zabít nádorové buňky. A to zejména ty, kterým se říká kmenové. Zjednodušeně řečeno jsou to zbytky již léčené nemoci, jejíž buňky dokáží po léčbě v těle přežít i léta a pozměnit svoji podobu. Po čase pak u pacienta mohou opět nastartovat vznik nádorového onemocnění.

Vakcína funguje na principu takzvaných plazmidů. Jsou to kruhové molekuly DNA o průměru dvou nanometrů. To znamená, že jsou zhruba tisíckrát menší než buňka.

Profesor Jan E. Dyr, náměstek pro vědu a výzkum Ústavu hematologie a krevní transfuze

Michal Šmahel je vedoucí projektu vývoje DNA vakcíny v Ústavu hematologie a krevní transfuze.

Do těla se jednou aplikací dostávají statisíce plazmidů a ještě více částic zlata, které nepatrně obarvují místo aplikace do hněda, pacientovi či pokusnému zvířeti však v těle nijak neškodí.

Kvůli nepatrné velikosti plazmidů je ve vakcíně vědci navážou na mikroskopické částice zlata. Společně je aplikují do těla. Plazmidy i částice zlata nejsou pouhým okem viditelné. Proto, aby je mohli vědci do organismu dostat, používají tlak hélia a speciální přístroj. V případě ÚHKT to je plastová pistole. 

DNA vakcínou se očkuje opakovaně. V případě myší jsou to týdny léčby, u lidí je předpoklad léčení a délka vakcinace v měsících.

Plazmidy vědci v případě myší skládají z částí DNA těchto živočichů. Například u vakcíny pro koně se do nich však vkládá i část genetické informace lidí. To s sebou přináší i riziko, že různorodé genetické informace se začnou vzájemně ovlivňovat. "K náhodné integraci by mohlo dojít. Proto, aby se to nestalo, je do vakcíny vkládána určitá pojistka, která prolnutí sekvencí genů dokáže zabránit," podotýká Šmahel. "Lidé se například obávají geneticky upravených potravin. To je nesmysl, protože když sníte DNA, nemůže vám to ublížit," dodává vedoucí vědeckého projektu.

DNA vakcína není zatím běžně dostupná, řeší se její efektivita

Vývoj na tomto poli světově probíhá už téměř čtvrtstoletí. V ÚHKT na laboratorních myších zhruba 15 let. Na lidech se DNA vakcína testuje v zahraničí od roku 1990. Zatím se však dostala jen k pacientům, kteří prošli jednou z 800 klinických studií. Povolení k výrobě a distribuci dosud nezískala žádná farmaceutická společnost.

Očkování budoucnosti

Důvodem, proč zatím zůstává u laboratorních zvířat či v případě lidí jen u klinických studií, je účinnost DNA vakcín. Zatímco u myší je bezmála stoprocentní a lékaři dokážou zahubit nádorové buňky téměř u každého drobného hlodavce, u lidí efektivita klesá na polovinu či ještě méně. A to pro praxi nestačí.

Podle vědců to má několik příčin. U pacientů nemoc nepochází z laboratorních podmínek, jak tomu je v případě rakoviny myší. Navíc záleží, v jaké fázi nemoci se do studie pacienti dostanou. Obvykle je DNA léčba efektivnější u lidí, u kterých běžná léčba selhala a novinka je pro ně poslední nadějí.

Důležitým faktorem je také způsob aplikace. Například injekce se v případě takto malých částí zcela neosvědčila. Proto vakcínu do těla vpravuje takzvaná genová pistole, nebo třeba zařízení, které je známé z tetovacích salonů. Ani tady však není zcela vyhráno. Nutné je najít například ideální tlak, kterým by DNA do těla dostal. Pokud je tlak příliš silný, molekuly tělem prolétnou a vyjdou z něj ven. Léčba se tak míjí účinkem.

Aplikace DNA s sebou navíc nese riziko, že nádor nebude vyléčen, ale vakcína naopak rakovinu spustí. "Pokud dochází k větším změnám genetického materiálu, může z toho vzniknout nádor. Vyvolat jej lze, začlení-li se vakcína například na nepatřičném místě buněčné DNA. Pravděpodobnost takové události je ale několikanásobně nižší než u přirozených mutací," popisuje Šmahel.

Vědci zatím nenarazili na žádné výraznější komplikace opakovaného očkování DNA vakcínou. Existuje ovšem riziko například zanícení tkáně, kam se plazmidy vpraví. Může to být v podstatě jakékoliv místo na těle. U myší se vakcína aplikuje do kůže v břišní oblasti, lidem ji lékaři "střelili" do kůže na paži či na hýždích.

DNA vakcíny používají veterináři u koní, psů a ryb

Za pozitivní zprávu označují experti fakt, že DNA vakcíny se již používají u zvířat, u nichž jejich zavádění nepodléhá tak přísným pravidlům. Ve světě se používají již dvě DNA vakcíny proti virům a jedna proti rakovině. Jednou se očkují koně proti západonilské horečce, druhou lososovité ryby proti viru, který u nich způsobuje nekrózu (odumírání) tkání, a třetí psi s rakovinou kůže. Na západonilskou horečku či melanom přitom umírají i lidé.

Kolik by léčba pacientů mohla stát, je nyní těžké říci. Jen genová pistole, která plazmidy dostává do těla tlakem hélia, přišla před 15 lety vědce z ÚHKT v přepočtu na 2,5 milionu korun. Hradili ji z grantů. Vyrábí ji jedna společnost z USA. Podle náměstka pro vědu a výzkum ÚHKT Jana E. Dyra však nové vakcíny mají potenciál léčbu zlevnit.

"Důležité je, že samotná výroba DNA vakcín nebude moc drahá," uvádí Dyr.

DNA vakcína může být levnější i proto, že princip její výroby je stále stejný. Ať už jsou to plazmidy na léčbu leukémie či rakoviny děložního hrdla. Předpoklad však je, že její použití bude možné u nádorových kmenových buněk prakticky u všech typů rakoviny.

Cena bude samozřejmě také závislá na počtu léčených a případné konkurenci. Podle Dyra však lidé na nové metody léčby karcinomů slyší i proto, že  jen slovo "chemoterapie" na ně působí jako strašák. "Berou ji jako něco ošklivého, jedovatého," dodal Dyr s tím, že vývoj a testování před uvedením léku na trh trvá desítky let. "V medicíně totiž obecně platí, že lékař nesmí škodit, bezpečnost vakcín je tedy nesmírně důležitá a účinky látek se mohou projevit za dlouhou dobu," dodává Dyr.

Nejčtenější

Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard

Premium

Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně desátý největší pivovar v Česku. Daří se mu, meziročně měl rekordní výstav. Jenže Bernard se zároveň...

Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy

Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“ hovořili o Ukrajině, oznámil Kreml. Putin souhlasil se zastavením útoků na energetickou infrastrukturu...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a na nádraží Praha-Smíchov. Na 2000 lidí muselo opustit palác v centru metropole. Tramvajová doprava...

Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili

Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na něj naléhal v podpoře evropských sankcí proti Rusku. Ten následně slevil ze svého odporu a sankce...

Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci

Premium

Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám vymačká na mobilu a zavře se s ním na záchod, přestaňte sledovat hollywoodské filmy.

Izrael útočil v noci. Zahynul předák Hamásu, ale umíraly i ženy a děti

Izraelské údery v Pásmu Gazy v noci na dnešek zabily nejméně 19 Palestinců, uvedly tamní úřady ovládané teroristickým hnutím Hamás. Zahynul politický představitel teroristického hnutí Hamás Saláh...

23. března 2025  7:24,  aktualizováno  9:32

Většina dětí má vlastní pokoj či ho sdílí s jedním sourozencem, uvedl průzkum

Více než dvě třetiny dětí mají v České republice vlastní pokoj. Pokud už sdílí pokoj se sourozencem, tak ve většině případů jen s jedním. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos pro výrobce střešních...

23. března 2025  8:06,  aktualizováno  8:39

Úřady na Ukrajině a v Rusku hlásí mrtvé po dronových útocích

Sledujeme online

Nejméně tři lidé, včetně pětiletého dítěte, zahynuli během noci při náletu ruských dronů na Kyjev, oznámila vojenská správa ukrajinského hlavního města. Předchozí informace hovořily o dvou mrtvých....

23. března 2025,  aktualizováno  7:41

Bezpečnostní systém USA poskytující zprávy pilotům měl tříhodinový výpadek

Americký systém Notice to Air Missions, neboli NOTAM, který poskytuje důležité bezpečnostní informace pilotům a dalším pracovníkům letectví a je na něm závislá letecká doprava, měl v sobotu více než...

23. března 2025  7:35

Kanada podle ministryně zahraničí může vyhrát obchodní válku s USA

Kanada může vyhrát obchodní válku, kterou vyvolala série cel nařízených americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Řekla to v rozhovoru s televizní stanicí BBC Mélanie Jolyová. „Jsme největší zákazník...

23. března 2025  7:09

Za kolik, o kolik, kolik čeho. Pokračujeme v tréninku praktických slovních úloh

Premium

Slovní úlohy jsou pro některé postrach, zprvu mohou působit zmatečně, není však nutné panikařit, leckdy postačí se na zadání podívat prostě z jiné strany. Ve skutečnosti jsou tou matikou v praxi,...

23. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Firmy v Česku experimentují s neomezenou dovolenou, zaměstnanci si ji řídí sami

Premium

Pět týdnů dovolené, tedy týden navíc k zákonem stanovené hranici, je v Česku poměrně rozšířený benefit. Někdy se lze setkat i s tím, že firmy nabízejí dokonce šest týdnů. Nově se však začíná...

23. března 2025

Česko trápí sucho, úroda je v ohrožení. Deficit vláhy je varovný, upozorňují experti

Premium

Česko trápí sucho a země je vyprahlá. I když se to nezdá, v půdě chybí vláha. Zima na ni byla skoupá. Experti mluví až o padesátiletém suchu. Může za to málo srážek po celou zimu.

23. března 2025

Čína zrudla. Teď už doopravdy. Nespokojenost sílí, lidé řeší, jak odejít

Premium

Od spolupracovnice MF DNES v Číně Číňané jsou nespokojení: dokonce i staří lidé, kteří byli nadšení z velkého čínského skoku, se teď mračí na režim a radí mi: „Vrať se domů, tady tě nic nečeká.“ A ti bohatší mizí do ciziny.

23. března 2025

Matku s dítětem střelil do hlavy. Otřesný suvenýr holokaustu stopili polští odbojáři

Snímek masakru Židů v ukrajinském Ivanhorodu se stal symbolem holokaustu na východní frontě za druhé světové války. Ačkoli je scéna, která ukazuje vraždu ženy s dítětem v náručí, známá po celém...

23. března 2025

OBRAZEM: Neotřelé nemovitosti na prodej. Zkuste zámek, vinice či hausbót

Exkluzivní bydlení, reprezentativní firemní sídlo či pohodové místo na rekreaci. Na trhu s nemovitostmi lze najít mnoho zajímavých i kuriózních investic. Redakce iDNES.cz ve spolupráci s portálem...

23. března 2025

Součástí mírových sil na Ukrajině by měly být i české jednotky, míní Pavel

Součástí mírových sil na Ukrajině by po uzavření dohody o míru měly být i české jednotky, je přesvědčen český prezident Petr Pavel. Řekl to v sobotu ve zveřejněném rozhovoru s novinářem webu...

22. března 2025  22:31,  aktualizováno  22:54