Divadlo Fidlovačka si zkusí operetu

  10:26aktualizováno  10:26
Praha - Čtvrteční premiérou klasické francouzské operety Ma m'zelle Nitouche se Divadlo Na Fid lovačce plně přihlásí k tradici nuselského Tyláčku, operetního divadla, kterým dřív bývalo. Na cestě hudebního divadla, po níž kráčí, je to další krok, protože operetu Fidlovačka ještě nedávala. "Mam'zelle Nitouche neznačí úpadek našeho divadla, ale naopak další stupeň nároků na soubor. Opereta je jeden z nejtěžších žánrů," tvrdí ředitel divadla a zároveň představitel hlavní role, klášterního učitele hudby Celestina alias operetního skladatele Floridora, Tomáš Töpfer.

Právě Celestin-Floridor bývala parádní role Oldřicha Nového, který operetu z roku 1883 v roce 1938 upravil. Od té doby se také Mam'zelle Nitouche hrála výhradně v jeho úpravě. Divadlo Na Fidlovačce se však poprvé po třiašedesáti letech vrátilo k původnímu překladu E. F. Züngela, který v rukopisu uchovává Národní divadlo.

Kromě prozaického důvodu, že za něj divadlo už nemusí platit tantiémy, dramaturgyně Helena Šimáčková zjistila, že jej Oldřich Nový moc neupravoval - oba texty se shodují asi z 80 procent.

"Dopsal si pouze pár parád ních čísel pro sebe. Při naší úpravě jsme postupovali podobně," vysvětlila Helena Šimáčková. "U některých monologů jsem v psaném textu pouze naznačila, o čem mají být, a zbytek si vymyslel Tomáš Töpfer sám." Ani režisér Jan Kačer, který se souborem Divadla Na Fidlovačce pracuje už potřetí, si nemyslí, že je opereta pokleslým žánrem.

"Léta jsem k operetě vyjadřoval pohrdání, ale teď musím dát za pravdu geniálnímu režisérovi Alfrédu Radokovi, který tvrdil, že je to nejtěžší divadelní žánr. Mam'zelle Nitouche je navíc opereta krásná, něžná a lyrická," říká Kačer.

Jako režisér zároveň ocenil práci souboru, z něhož tentokrát dostali příležitost především ti nejmladší: v roli klášterní chovanky Denisy, přezdívané pro svou cudnost Mam'zelle Nitouche - Slečna Netýkavka, která se po nocích mění v divadelní subretu, se představí konzervatoristka Zuzana Vejvodová, jejího ženicha poručíka Fernanda hraje Ondřej Brousek, temperamentní zpěvačka Corinna je příležitostí pro Terezu Bebarovou.

"Vždy bych raději volil práci se začínajícími herci. Mladí jsou otevření a málo konzervativní, takže práce s nimi nikdy nemůže být totálním neúspěchem," tvrdí Jan Kačer.

Soubor Divadla Na Fidlovačc e programově nepěstuje hvězdný systém - herci, kteří v jedné inscenaci hrají hlavní role, v další mají pouz e malé. Zuzana Vejvodová a Ondřej Brousek začínali dokonce jako statisté.

"V našem souboru si od začátku existence divadla televizní a filmoví režiséři vybírají neokoukané tváře, které se pak třeba proslaví. Naším cílem však není obsazovat do hlavních rolí hvězdy, které by prvoplánově přitáhly publikum," tvrdí ředitel Tomáš Töpfer.

Stejně tak jako na práci s hereckým souborem klade divadlo důraz na hudební stránku všech inscenací. Tentokrát poprvé spolupracovalo s Miroslavem Kořínkem ze Studia Ypsilon.

"Kořínkův vztah k hudbě Florimonda Hervého je příkladným vztahem moderního umělce ke klasice," tvrdí režisér Kačer o hudebníkovi, který má za sebou řadu netradičních úprav včetně Prodané nevěsty či Mozartových skladeb.

Herce doprovodí živý orchestr s dirigentem Vladimírem Havlíčkem. "Je to těžké vysvětlovat, ale snad diváci po zhlédnutí Mam'zelle Nitouche pochopí, proč zrovna v těchto časech a tímto způsobem hrajeme nostalgickou operetu. Ale znovu opakuji - úpadek našeho divadla v tom není," uzavřel ředitel divadla Tomáš Töp fer.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Kraje sociální služby neutáhnou. Dostaly méně peněz, než potřebovaly

Ilustrační snímek

Přestože kraje dostaly na sociální služby od státu miliardu, podle odhadů to ani zdaleka nestačí. A situaci nezlepší...

Dezinformační weby by měly být označeny podobně jako cigarety, říká expert

Ruský prezident Vladimir Putin na mítinku nedaleko Moskvy (1. 10. 2018).

Mluvil o ruském vlivu na půdě amerického Kongresu, kde mimo jiné řekl, že Miloš Zeman šíří ruské dezinformace. V...

Bojovníci za práva zvířat prošli Prahou. Happening pokračoval na Václaváku

Několik stovek lidí 17. srpna 2019 krátce po poledni vyrazilo z pražského...

Stovky lidí krátce po poledni vyrazily z pražského Klárova na pochod, jímž chtěli upozornit na násilí, jehož se lidé...

Najdete na iDNES.cz