Deset kroků k přijetí na střední školu

  8:22aktualizováno  8:22
Téměř půlrok zbývající do prvního kola přijímaček na střední školy se zdá být dost dlouhý. Rodiče budoucích studentů by se ale neměli nechat zmást a už teď začít odškrtávat splněné body z desatera pro úspěšné přijetí na vysněný obor.
V přípravě na SŠ je dobré vyzkoušet si testy nanečisto. Ilustrační foto

V přípravě na SŠ je dobré vyzkoušet si testy nanečisto. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

1. Dohodněte se s dítětem, co bude studovat
Nejdříve byste se měli dohodnout, zda váš syn či dcera má podobné představy jako vy, zda studovat vůbec chce. Zjistit, co ho nebo ji nejvíc baví a zajímá. Pokud nemá jasně vyhraněný zájem, což podle psychologů má jen pět procent dětí v tomto věku, obraťte se třeba na třídního učitele, který vašeho potomka zná z této stránky možná lépe než vy a částečně dokáže posoudit, co by asi zvládl a co už ne.

Pomoci vám může výchovný poradce, který funguje na základní škole. V každém okrese také působí pedagogickopsychologické poradny. Tam soustavou psychologických a osobnostních testů dítě ohodnotí a dokážou poradit, zda má předpoklady ke studiu a když ano, tak k jakému.

2. Vyberte dítěti vhodnou školu
Jakmile máte představu o druhu studia, je třeba najít vhodnou školu. V knihkupectvích najdete množství brožur s přehledy škol. Obrátit se můžete i na odbory školství na krajských úřadech, informační střediska úřadů práce, na Ústav pro informace ve vzdělávání nebo na Národní ústav odborného vzdělávání.

Tam například funguje Centrum kariérového poradenství, kde vám při osobní návštěvě, telefonem i mailem poradí, jak správnou školu najít a vybrat. O vybrané škole si uděláte představu i prostřednictvím internetu, kde má dnes každá střední škola své stránky s informacemi. Určitě nevynechejte dny otevřených dveří.

3. Zjistěte, z čeho budou přijímačky
Našli jste vhodnou školu a její podmínky vám vyhovují? Teď je třeba začít myslet na přípravu ke zkouškám. Ptejte se, jaké zkoušky škola dělá a zda pořádá přípravné kursy. Pokud je neorganizuje, rozhodně vám poradí, jaké testy děti čekají a jak se na ně nejlépe připravit. Jestli je lepší navštěvovat speciální přípravu nebo třeba stačí doučování na základních školách.

4. Zvolte správné tempo přípravy
Do běžného denního režimu je třeba dostat pevně stanovenou a hlavně dodržovanou dobu věnovanou přípravě. Stanovit přesné dávky nejde, rodiče by měli podle výsledků dětí, podle jejich aktivit a schopnosti soustředění určit dobu učení na přijímačky. Je dobré zvyknout děti na pravidelnost a začít včas.

5. Otestujte, jak na tom dítě je ve srovnání s jinými
Zhruba po měsíci přípravy můžete přihlásit potomka na zkoušky nanečisto nebo na srovnávací zkoušky. Kromě toho, že zjistíte, jak si se svými vědomosti a schopnostmi stojí, vyzkouší si budoucí student atmosféru, jaká při opravdových testech panuje, i práci v časovém limitu. To často pomáhá při zvládnutí trémy. Své zážitky a zkušenosti může zkonzultovat se spolužáky a problémy s lektory. Při skutečných zkouškách se bude cítit o mnoho lépe. Srovnávací zkoušky nabízejí například společnosti Scio nebo Zkoušky nanečisto

6. Upravte přípravu podle výsledku testu
Srovnání s ostatními a výsledky u zkoušek nanečisto vám napoví, zda je třeba s přípravou přidat, nebo naopak lze tempo zvolnit. Pokud vyjde vaše dítě ze srovnání výborně, může přípravu trochu omezit, ale nemělo by ji vynechat úplně. Jakmile zjistíte zásadní nedostatky, můžete ještě leccos zachránit. Najít další doučování, přidat čas na učení nebo na přípravu lépe dohlížet.

7. Sežeňte si přihlášku do vybrané školy
Nesmíte také zapomenout včas vyplnit a podat přihlášku. Tiskopis, který potřebujete, byste měli dostat na základní škole. Můžete jej najít a stáhnout i na internetové stránce budoucí školy nebo ministerstva školství v sekci střední školy. Tiskopis přihlášky lze koupit i v prodejnách SEVT.

8. Vyplňte pozorně všechny údaje
Na přihlášce vyplníte jméno, příjmení, datum narození a státní příslušnost uchazeče. Uvedete konkrétní název a adresu střední školy, číslo oboru a formu studia. Nezapomeňte na kontaktní údaje. K přihlášce přidejte další potřebné doklady, například posudek zdravotní způsobilosti, potvrzení o dysfunkci z psychologické poradny.

9. Hlídejte si termíny zkoušek
Přihlášku na střední školu podejte řediteli základní školy nejpozději do konce února 2007 (na obory s talentovou zkouškou do 15. listopadu). Od druhé poloviny března očekávejte pozvánku s přesným místem a hodinou konání zkoušek. Pro děti, které se ze závažných důvodů nemohou dostavit, je zpravidla vypisován náhradní termín.

10. Připravte se dobře na den D
Posledních pár týdnů před termínem přijímaček je dobré ještě absolvovat zkoušky nanečisto a znovu porovnat, jak si dítě stojí. Den před zkouškou (přijímačky jsou v pondělí 23. 4.) by si děti měly udělat příjemný program podle uvážení. Večer si připravit pomůcky, raději ve dvojím vydání, kdyby náhodou přestala psát tužka, a s dostatečnou svačinou a pitím vyrazit.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Zeman jmenuje Zaorálka v úterý, Staněk výběr ministra kultury chválí

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek (21. srpna 2019)

Prezident Miloš Zeman jmenuje Lubomíra Zaorálka ministrem kultury příští týden v úterý odpoledne. Oznámil to mluvčí...

Švejdar se sešel s čínským velvyslancem. Probírali bezpečnost turistů

Nový policejní prezident Jan Švejdar (30. listopadu 2018)

Policejní prezident Jan Švejdar se ve středu sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. S velvyslancem mluvil o...

Náklaďák se na přejezdu střetl s vlakem, zraněný je strojvůdce a cestující

Při srážce osobního vlaku a nákladního auta na okraji Třemošnice utrpěl...

Na železničním přejezdu v Třemošnici na Chrudimsku se ve středu večer střetl vlak s nákladním vozidlem. Při nehodě se...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz