Čtvrtek 26. listopadu 2020, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur
Demonstrace odborářů proti snížení platů
16:56
On-line reportáž z demonstrace v Praze končí. Redakce iDNES.cz děkuje všem čtenářům za pozornost.
16:11
"Vláda by se měla alespoň zamyslet," rekapituluje demonstraci šéf policejních odborů Milan Štěpánek. "Záleží na lidech a jednotlivých odborových svazech, zda se rozhodnou v akcích pokračovat. My máme jako hranici demonstraci," připomněl, že policisté nemohou stávkovat jako například zdravotníci.
15:38
Zítra ráno bude o záměru změnit i tabulky tarifních platů znovu jednat s odbory ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Premiér Petr Nečas přitom podle šéfa odborů Jaroslava Zavadila slíbil, že tato sporná část opatření nebude ve středu uzavřena.
15:26
Přemysl Sobotka, předseda Senátu, se nad incidentem na vnitru zarazil.
"Jsem velmi překvapen chováním části demonstrantů, kteří dnes při demonstraci vtrhli do budovy ministerstva vnitra a poničili zařízení vestibulu. Pokud je pravda, že tito demonstranti jsou z řad policie a hasičů, jde o šokující zprávu. Respektuji právo vyjádřit demonstrací svůj postoj a názor, ale naprosto odmítám, aby se demokratický institut demonstrace změnil v příležitost ničit. To jsou již kriminální delikty, které nemohou být tolerovány.
Obrazy rabujících policistů a hasičů jejich zájmům nepomohou a obrátí se proti nim," uvedl Sobotka.
15:24
Šéf policejních odborů Milan Štěpánek se omluvil za incident, kdy demonstranti vnikli do budovy ministerstva vnitra a údajně převrátili bezpečnostní rám a pronikli za něj. "Pokud způsobili nějakou škodu, omlouváme se a zaplatíme to," řekl.
15:17
Demonstrace bude ještě ve zřejmě menším rozsahu pokračovat. Plakátky vylepené na sloupech zvou lidi na Palackého náměstí na 16:00. Je ovšem otázkou, kolik lidí volání na náměstí vzdálené několik stanic tramvají proti Vltavě vyslyší.
14:51
Odboráři se rozcházejí. V ulicích kolem náměstí Jana Palacha je klid.
14:50
"Zatímco demonstranti demonstrovali, my jsme pracovali v parlamentu," komentoval dění na ministerstvu vnitra jeho šéf Radek John a naznačil tak, že v budově svého resortu v době, kdy tam demonstranti vnikli, nebyl.
Dodal, že peníze, které jsou třeba na platy zaměstnanců, půjdou částečně i na opravu poničeného zařízení. Vyšetřování se ale nechystá.
14:44
"Vyzývám vás a občanskou veřejnost, aby byla ostražitá a aby si tyto věci nenechala líbit. Děkuji vám. Jsou země, kde lidé po takovýchto reformách utíkají do lesů. Ale jsou země, kde po nich do lesů utíká vláda," uzavřel Zavadil.
14:44
Podle mluvčí pražské záchranné služby Jiřiny Ernestové při demostraci zkolabovala jedna žena. "Jednou naši záchranáři skutečně zasahovali, ženu po kolapsu odvezli do nemocnice Na Františku, pocházela z řad demonstrujících," potvrdila Ernestová.
14:38
"Když vládu upozorňovali, že přijde krize, tak se ministři chovali jak tři indické opice. Neviděli, neslyšeli, nemluvili," kritizuje předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil ještě Topolánkův kabinet. Někteří jeho ministři jsou ve vládě i nyní, například premiér Petr Nečas či ministr financí Miroslav Kalousek.
"Že nejsou peníze? Ale jsou. A je jich hodně. Nikdo neřeší daňové úniky, kterých jsou desítky miliard," zlobí se Zavadil.
14:37
Z reproduktorů opět zní hlas Karla Kryla.
Tak hle, jak se perou, jen pohleďte na ně,
jak úplatky berou a svrbí je dlaně,
jen pohleďte na ně, jak zatančí tance,
když namísto daně jim dají kus žvance.
Pít, klít, rouhat se víře, pak sedět v díře nějaký rok,
klít, pít, co hrdlo ráčí, vždyť osud stáčí už poslední lok...


"Tak doufejme, že to tak nedopadne," rozloučil se Středula.
14:32
Josef Středula, předseda Odborového svazu KOVO: "Vrcholem arogance moci této vlády bylo prohlášení předsedy Senátu Přemysla Sobotky, že dnešní demonstrace se zúčastní ti méně kvalitní. Jste méně kvalitní?" ptá se. Odpovědí mu pochopitelně je hlučný nesouhlas.
14:24
"Hanba této vládě," skandují odboráři během proslovu zdravotnické odborářky Dagmar Žitníkové.
14:17
Odboráři pustili do reproduktorů píseň Karla Kryla "Král a klaun", respektive její první sloku. Bohužel není vidět, jak se na jednu z nejznámějších "krylovek" tváří poslanci KSČM, kteří na demonstraci dorazili téměř všichni. Tleskat ale zrovna u této písně autora, kterého komunisté dříve zakázali a dohnali k emigraci, do rytmu, to zní přinejmenším nezvykle.
14:12
"Na zorganizování této demonstrace jsme měli tři týdny. Je vidět, že lidé jsou velmi nespokojení. Odpovídá tomu účast i celková atmosféra. Politici by měli přestat být arogantní a přezíraví, měli by si uvědomit, že dnešní demonstrace je jasným signálem vůči rozhodování této vlády a vůči jejím nekompetentním škrtům," řekla předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová.
  • Demonstranti před ministerstvem vnitra v Praze. (21. září 2010)

    Demonstranti před ministerstvem vnitra v Praze. (21. září 2010) / Autor: Ministerstvo vnitra

14:04
"Budíčkem pro občany by mohl být krátkodobý výpadek státu," vyzval nepřímo ke stávce šéf Unie bezpečnostních sborů Miloš Plechatý.
ekonomikah Ekonomika ekonomika.idnes.cz ekonomika Domácí ekonomika OTÁZKY A ODPOVĚDI: Proč se bouří? Chtějí si zachovat platy http://ekonomika.idnes.cz/proc-stavkuji-odborari-chteji-si-zachovat-sve-platy-fy4-/ekonomika.asp?c=A100921_110958_ekonomika_spi 2010-09-21T11:09:58.123 Stovky tisíc lidí pracujících pro státní sféru čekají v příštím roce změny hodnocení jejich práce. Většina z nich se obává, že se jim radikálně sníží platy, a právě proto dnes část z nich vyráží do ulic. Stát totiž plánuje seškrtat výdaje na mzdy o desetinu. Řadě lidí se může měsíční výdělek smrsknout ještě víc, ostatním přibude práce, což se líbí málokomu. http://i.idnes.cz/10/022/superfototyp/JB3113d1_276749.jpg Ilustrační foto A100921_110958_ekonomika_spi