Evropská unie.

Evropská unie. | foto: Evropská komise.

Euronesmysly versus pracovní místa. Lídři eurovoleb se střetli v debatě

  • 465
V předvečer českého zahájení voleb do Evropského parlamentu se v debatě České televize střetli lídři všech dvanácti kandidátek. Euroskeptičtí kandidáti soupeřili s evroptimisty v otázce ochrany spotřebitelů či další integrace EU. Shodli se naopak na tom, že unie nezvládla svou roli při řešení ukrajinské krize.

Na úvod jednotliví kandidáti odpovídali na kvízové otázky prověřující jejich znalosti faktů o vzniku a fungování Evropské unie, jako například, kolik je hvězd na vlajce EU, který premiér požádal o vstup do EU či kolik členských států platí EU. Poté následovala debata kandidátů rozdělených do tří skupin.

První čtyři diskutující se shodli, že Evropská unie nezvládla svoji roli při řešení ukrajinské krize. "Unie selhala jako vyjednavač. Ministři vyjednali dohodu mezi opozicí a Janukovyčem, a když nebyla naplněna, nic se nestalo," řekl kandidát Věcí veřejných Radek John, podle kterého EU tímto ztratila svou důvěryhodnost jako prostředník.

Podobně se vyjádřil i Jan Keller (ČSSD): "Je to facka Evropě, jestliže Ukrajina nerespektovala dohodu, kterou garantovali tři evropští ministři zahraničí."

Nekvalitní potraviny jsou v Česku dražší než na Západě

V další části debaty se Kateřina Konečná (KSČM) s Ondřejem Liškou (SZ) střetli s Pavlem Teličkou (ANO) a Luďkem Niedermayerem (TOP 09) v otázce ochrany spotřebitelů a obchodní regulace v Evropě.

Koho Česká televize pozvala

Jan Zahradil (ODS), Jan Keller (ČSSD), Pavel Telička (ANO), Roman Škrabánek (Úsvit), Kateřina Konečná (KSČM), Pavel Svoboda (KDU-ČSL), Luděk Niedermayer (TOP 09), Petr Hannig (Strana zdravého rozumu), Ondřej Liška (Strana zelených), Ivan Bartoš (Česká pirátská strana), Radek John (Věci veřejné) a Petr Mach (Strana svobodných občanů).

Konečná kritizovala dohodu o volném obchodu, kterou Evropská unie začala dojednávat se Spojenými státy. "Tato dohoda může spotřebitele ohrozit. Mohli by se sem ze Spojených států dodávat dosud zakázané léky, geneticky modifikované potraviny či nebezpečné hračky," uvedla Konečná. Telička na to namítl, že to Konečná "jen straší." "Správnou cestou je samoregulace. Teprve když zjistíme, že samoregulace je nedostatečná, tak můžeme teprve začít regulovat," uvedl.

Podle Ondřeje Lišky je však regulace nutná a to zejména v oblasti kvality potravin. "Potraviny musí být jasněji označovány, což v současnosti nejsou. Transatlantická smlouva může být v tomto ohledu nebezpečná," podotkl Liška.

Také Jan Keller se domnívá, že by Česko mělo více dbát na zajištění kvality potravin. "Měli bychom být radikálnější co se týče nekvalitních potravin. Měli bychom mít více hrdosti my sami a bojkotovat nekvalitní potraviny. Nekvalitní potraviny jsou u nás pomalu dražší než kvalitní produkty v Německu nebo ve Francii."

"Socialistické myšlenky sem lákají přistěhovalce"

Spor mezi kandidáty nastal také v otázce další integrace Evropské unie. "Socialistické myšlenky zelených a nacionalistů sem jen lákají přistěhovalce. Rozhodně nechceme hlubší integraci. Jsme pro rozvolnění do úplného počátku. Každý stát má úplně jinou ekonomiku," prohlásil Petr Hannig ze Strany zdravého rozumu.

Další euroskeptický kandidát, Petr Mach, řekl, že Svobodní kandidují proti "euronesmyslům". "EU nám diktuje sazby DPH, daň z elektřiny, že se na nás vztahuje povinnost eura. Tu nám zakazují žárovky, tu nám přikazují vyrábět solární elektřinu," řekl Mach.

Naopak Pavel Svoboda (KDU-ČSL) zdůraznil, že EU Česku přinesla řadu výhod, například nová pracovní místa.

Česko bude volit své zástupce v Evropském parlamentu v pátek a v sobotu. Z celkového počtu 751 evropských poslanců, zvolí Česká republika 21 europoslanců (manuál voliče čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video