Dav vyhnal Štěpána se Zifčákem z Národní

  15:49aktualizováno  15:49
- Rozezlený dav vyhnal od pamětní desky připomínající 17. listopad stoupence generálního tajemníka Strany československých komunistů (SČK) Miroslava Štěpána. V pětičlenné skupince byl i někdejší důstojník StB Ludvík Zifčák, který před deseti lety na Národní třídě předstíral mrtvého studenta. Štěpánovi komunisté přišli podle svých slov protestovat proti zločinnému kapitalismu a současnému režimu v České republice. Jak jste po deseti letech spokojeni s domácími poměry vy? Názory pište do chatu. Zkuste své znalosti o době před deseti letu ve čtvrtém dílu kvízu. Speciální příloha DESET LET.

U pamětní desky jejich vůdce David Pěcha položil květiny s černou stuhou a znakem SČK srpem a kladivem, jako vzpomínku obětem kapitalismu. Jiní komunisté v podloubí rozvinuli transparent s nápisem Pryč s kapitalismem a jeho státem.

Soudní procesy kvůli zákroku na Národní třídě

- v květnu za podíl na násilnostech proti demonstrantům senát odsoudil velitele opatření 17. listopadu Michala Danišoviče na 3,5 roku vězení nepodmíněně, velitel pořádkové jednotky SNB Bedřich Houbal dostal o půl roku kratší podmíněný trest. Oba se však odvolali k pražskému vrchnímu soudu. Ten zatím datum líčení nestanovil.
- k nejvyššímu trestu, 4,5 roku vězení, byl odsouzen bývalý nadporučík SNB Jaroslav Oudrán, který hodinu po skončení zásahu na Národní třídě bezdůvodně napadl ženu a způsobil jí těžkou újmu na zdraví. Za hrubé násilí proti demonstrantům byl ke 14 měsícům vězení odsouzen i bývalý major SNB Zdeněk Šípek. S nepodmíněným trestem 18 měsíců od soudu odešel i poručík StB Ludvík Zifčák, který pod krycím jménem Milan Růžička pronikl do studentského hnutí a jako provokatér se zúčastnil i demonstrace 17. listopadu.
- s událostmi 17. listopadu 1989 jsou často spojováni i bývalý vedoucí tajemník městského výboru KSČ v Praze Miroslav Štěpán, který za policejní zásah nesl politickou odpovědnost, a vysocí představitelé ministerstva vnitra František Kincl, Karel Vykypěl a Alojz Lorenz. Tyto činitele však soudy potrestaly několikaletým vězením za nezákonný postup proti odpůrcům režimu při protestech, které 17. listopadu předcházely. Zatímco Štěpán, Kincl a Vykypěl byli po vykonání části trestu podmíněně propuštěni, Lorenz po rozpadu federace jako slovenský občan odmítl k výkonu trestu nastoupit.

Jejich květiny okamžitě odstranili lidé, přišli uctít naopak památku demonstrantů zbitých pravděpodobně právě na příkaz tehdejšího šéfa pražských komunistů Štěpána. Během tahanice a ostré hádky dav vytlačil komunisty mimo pietní prostor pod podloubím. Ti pak po několika minutách odešli a Zifčák, který odmítl o čemkoliv hovořit, zmizel mezi prvními.

Pěcha řekl, že SČK a její mládež chápe 17. listopad jako jedno z nejsmutnějších a nejtragičtějších dat v českých novodobých dějinách. "Před šedesáti lety němečtí fašisté zavřeli české vysoké školy, před deseti lety barbarští kapitalisté, kteří byli jejich tajnými spojenci, opět se chopili moci nad našimi národy, rozvrátili republiku... a nastolili moc hrstky boháčů, privilegovaných parazitů na úkor utrpení statisíců našich lidí," uvedl. To podle něj není důvod k oslavě.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

Další z rubriky

Australský hacker hledaný FBI v Česku vysál milion z platebních terminálů

Australsko-český hacker Dylan Wheeler poté, co prchl do Česka, rozdal několik...

Po mladém australském hackerovi Dylanu Wheelerovi šla FBI kvůli miliardovým škodám a prolomení obrany Microsoftu i...

Letní teploty přepisovaly rekordy, v Hradci naměřili přes 27 stupňů

Ilustrační snímek

V Česku ve čtvrtek panovaly letní teploty. Nejvíc naměřili v Hradci Králové a Doksanech na Litoměřicku, kde se teploměr...

Policie vytlačila odpůrce SPD, kterou přišli podpořit Wilders i Le Penová

Odpůrci demonstrace proti "diktátu Evropské unie" na Václavském náměstí v...

Kordon policistů musel na Václavském náměstí oddělit příznivce a odpůrce SPD Tomia Okamury. Na příznivce nacionalistů...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz