Dav vyhnal Štěpána se Zifčákem z Národní

- Rozezlený dav vyhnal od pamětní desky připomínající 17. listopad stoupence generálního tajemníka Strany československých komunistů (SČK) Miroslava Štěpána. V pětičlenné skupince byl i někdejší důstojník StB Ludvík Zifčák, který před deseti lety na Národní třídě předstíral mrtvého studenta. Štěpánovi komunisté přišli podle svých slov protestovat proti zločinnému kapitalismu a současnému režimu v České republice. Jak jste po deseti letech spokojeni s domácími poměry vy? Názory pište do chatu. Zkuste své znalosti o době před deseti letu ve čtvrtém dílu kvízu. Speciální příloha DESET LET.

U pamětní desky jejich vůdce David Pěcha položil květiny s černou stuhou a znakem SČK srpem a kladivem, jako vzpomínku obětem kapitalismu. Jiní komunisté v podloubí rozvinuli transparent s nápisem Pryč s kapitalismem a jeho státem.

Soudní procesy kvůli zákroku na Národní třídě

- v květnu za podíl na násilnostech proti demonstrantům senát odsoudil velitele opatření 17. listopadu Michala Danišoviče na 3,5 roku vězení nepodmíněně, velitel pořádkové jednotky SNB Bedřich Houbal dostal o půl roku kratší podmíněný trest. Oba se však odvolali k pražskému vrchnímu soudu. Ten zatím datum líčení nestanovil.
- k nejvyššímu trestu, 4,5 roku vězení, byl odsouzen bývalý nadporučík SNB Jaroslav Oudrán, který hodinu po skončení zásahu na Národní třídě bezdůvodně napadl ženu a způsobil jí těžkou újmu na zdraví. Za hrubé násilí proti demonstrantům byl ke 14 měsícům vězení odsouzen i bývalý major SNB Zdeněk Šípek. S nepodmíněným trestem 18 měsíců od soudu odešel i poručík StB Ludvík Zifčák, který pod krycím jménem Milan Růžička pronikl do studentského hnutí a jako provokatér se zúčastnil i demonstrace 17. listopadu.
- s událostmi 17. listopadu 1989 jsou často spojováni i bývalý vedoucí tajemník městského výboru KSČ v Praze Miroslav Štěpán, který za policejní zásah nesl politickou odpovědnost, a vysocí představitelé ministerstva vnitra František Kincl, Karel Vykypěl a Alojz Lorenz. Tyto činitele však soudy potrestaly několikaletým vězením za nezákonný postup proti odpůrcům režimu při protestech, které 17. listopadu předcházely. Zatímco Štěpán, Kincl a Vykypěl byli po vykonání části trestu podmíněně propuštěni, Lorenz po rozpadu federace jako slovenský občan odmítl k výkonu trestu nastoupit.

Jejich květiny okamžitě odstranili lidé, přišli uctít naopak památku demonstrantů zbitých pravděpodobně právě na příkaz tehdejšího šéfa pražských komunistů Štěpána. Během tahanice a ostré hádky dav vytlačil komunisty mimo pietní prostor pod podloubím. Ti pak po několika minutách odešli a Zifčák, který odmítl o čemkoliv hovořit, zmizel mezi prvními.

Pěcha řekl, že SČK a její mládež chápe 17. listopad jako jedno z nejsmutnějších a nejtragičtějších dat v českých novodobých dějinách. "Před šedesáti lety němečtí fašisté zavřeli české vysoké školy, před deseti lety barbarští kapitalisté, kteří byli jejich tajnými spojenci, opět se chopili moci nad našimi národy, rozvrátili republiku... a nastolili moc hrstky boháčů, privilegovaných parazitů na úkor utrpení statisíců našich lidí," uvedl. To podle něj není důvod k oslavě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video