D1 omezují další opravy. Kromě odstraňování svodidel selhala kanalizace

  14:44aktualizováno  14:44
Musela se opravit ucpaná kanalizace na 98. kilometru na Vysočině. Avšak jen provizorně. I tak levý jízdní pruh na Prahu zůstává uzavřen. Kvůli odstraňování dočasných svodidel a obnově vodorovného značení se pracuje i na 102. kilometru ve směru na Brno, na dálnici se tak tvoří kolony. Včera byla kvůli vzniklému náledí dálnice na čas uzavřena dokonce úplně.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo 23. února 2019 v poledních hodinách na 98. km dálnice D1 u Slavníče na Havlíčkobrodsku opravu havárie kanalizace. Voda v noci vytékala na povrch dálnice a zamrzala. Stalo se zde několik nehod. | foto: ČTK

„Předpokládáme, že někdy mezi 14:00 a 15:00 už bychom tam mohli provoz pustit plnohodnotně,“ řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa. Kdy skončí omezení v souvislosti s provizorní opravou kanalizace, není v tuto chvíli jasné. Podle Kroupy se bude nutné ještě na místo vrátit a dělat průzkumné práce, které stanoví celkový rozsah poškození. Práce by podle něho měly být vždy o víkendech a v nočních hodinách, kdy je na dálnici menší provoz.

Fotogalerie

Opravu ucpané kanalizace na 98. kilometru dálnice D1 na Vysočině chce Ředitelství silnic a dálnic uhradit z bankovní garance, kterou dal původní zhotovitel modernizace D1 v úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem.

Voda se v nejnižším místě původně opravovaného úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem hromadila na vozovce a namrzala už v pátek večer. V úseku se stalo několik nehod, jeden člověk se během nich lehce zranil, směr na Brno byl nakrátko zcela uzavřený. 

Situaci máme pod kontrolou, tvrdí Ředitelství silnic a dálnic

„Únik odpadní vody jsme zvládli, udělali jsme nouzový výhrab ve středním dělícím pásu a vodu posíláme pod most. V žádném případě už ani náznakem, průsakem nebo bočně nevytéká na dálnici,“ řekl k opravám mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Ředitelství se podle něj o problému s kanalizací, ze které ve středním dělícím pásů vytékala voda, dozvědělo v pátek před osmou hodinou večer. 

„Vzhledem k počasí začala voda namrzat. Byly tam nehody, většinou lehčí. Zranění bylo jenom jedno. Chvíli tam ale byla situace poměrně dramatická,“ řekl Rýdl, který o situaci informoval také na twitteru. 

22.února 2019 v 21:35, příspěvek archivován: 23.února 2019 v 14:05

ŘSD nefunkční kanalizaci na km98 D1 považuje za nanejvýš rizikovou havarijní situaci, proto ještě během nočních hodin provádíme provizorní prokopání odvodu odpadní vody.

Policie potvrdila čtyři nehody a jednoho lehce zraněného člověka. Poškozené bylo i auto zasahujících hasičů, do kterého narazil další vůz. 

Rekonstrukce kanalizace pod dálnici byla součástí modernizace dálnice D1 mezi 94. a 104. kilometrem za 1,75 miliardy korun, která začala loni na jaře. Nebyla ale dokončená v naplánovaných termínech. ŘSD po problémech s kolabující dopravou v polovině prosince s původním dodavatelem ukončilo spolupráci. Nyní hledá nového dodavatele, aby mohly práce v létě pokračovat. Od ledna pracovalo ŘSD na zprovoznění původně zúženého úseku.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Je třeba zabít Zemana, napsal člen ODS. Strana se od něj distancovala

Zastupitel z Jesenice u Prahy a člen tamní ODS Martin Lang označil prezidenta...

Předseda ODS Petr Fiala odsoudil vyjádření občanského demokrata z Jesenice u Prahy a zastupitele Martina Langa na...

Ruinu, která poškodila dům sousední rodině, bourá bagr na obecní náklady

Demolice částečně zříceného domu ve Zborovicích.

Do ruiny domu na Kroměřížsku, který svým víkendovým pádem poškodil sousední obydlí rodiny se třemi dětmi, už se...

Vláda dá víc peněz na vědu. Návrh počítá s navýšením o jednu miliardu

Premiér Andrej Babiš uvedl do funkce ministra průmyslu a obchodu Karla...

Rozpočet určený pro výzkum, vývoj a inovace vzroste v příštím roce o jednu miliardu na celkových 37 miliard korun. Na...

Najdete na iDNES.cz